Nový Panasonic Lumix TZ200 a Lumix GX9

Panasonic představil dva nové fotoaparáty Lumix. Cestovní TZ200 nabídne kompaktní rozměry, 15násobný zoom a 4K video. Systémový kompakt G9X zamíří o třídu výše s velkým elektronickým hledáčkem či výklopným dotykovým displejem.

Lumix TZ200

Jedná se o kompaktní fotoaparát s velkým rozsahem zoomu. Disponuje totiž objektivem Leica DC Vario-elmar s 15násobným zoomem, přepočteným širokoúhlým ohniskem 24 mm, dlouhým ohniskem 360 mm a pětiosým stabilizátorem HYBRID O.I.S.+. Velikost čipu je 1“.

Elektronický hledáček má rozlišení 2,33 MPix, případně je možné fotit i přes displej na zadní straně, který má úhlopříčku 7,6 cm a umožňuje dotykové ovládání. Rozlišení činí 1,24 MPix. U ostření se výrobce chlubí rychlým motorkem a automatickým ostřením za cca 0,1 s.

Panasonic LUMIX TZ200 umí i natáčet videozáznam v rozlišení 4K (3840×2160) rychlostí 30p/25p. Režim High Speed Video umožňuje natáčet v rozlišení Full HD rychlostí 120 obr/s a k dispozici jsou rovněž funkce pro časosběrné snímání (Time Lapse) a Stop Motion.

Přímo ve fotoaparátu lze zpracovávat fotografie ve formátu RAW, foťák disponuje funkcí Bluetooth a Wi-Fi pro sdílení fotek. Nabíjet pak lze pomocí běžného microUSB kabelu (identický s nabíjecím kabelem pro většinu telefonů). Vnější část konstrukce TZ200 je z pevného hliníku.

Lumix GX9

Jedná se systémový kompakt, tedy fotoaparát s možností měnit objektivy – konkrétně ty pro systém MFT. Fotoaparát disponuje jak zadním displejem, tak i celkem rozměrným elektronickým hledáčkem. Ten je výklopný až o 80 stupňů, což pomáhá při fotografování objektů nízko nad zemí. Díky senzoru oka začne fotoaparát ostřit okamžitě, když jej uživatel přiloží k oku. Hledáček má rozlišení 2,76 megapixelů a pokrývá 100 % záběru, poměr jeho stran činí 16:9. Nový je i dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm, 1,24 megapixely a náklonem nahoru (o 80 stupňů) a dolů (o 45 stupňů).

Čip má velikost 4/3“ – pro tuto třídu je na trhu mnoho objektivů. Foťák pochopitelně zvládne formát RAW a pochlubí se pětiosým stabilizátorem Dual I.S. 2, který funguje jak při fotografování, tak při natáčení videozáznamů, včetně natáčení v rozlišení 4K. V tomto rozlišení (3840×2160 px) zvládá 30/25 fps.

Rychlost snímání je 9 sn/s při jednorázovém zaostření předem (AFS), 6 obr/s při ostření kontinuálním (AFC). Díky speciálnímu režimu pro fotografování ve slabém světle dovede fotoaparát automaticky ostřit až do hodnoty –4 EV bez asistenčního přisvícení.

Rozostření vlivem chvění uvnitř fotoaparátu eliminuje nová elektromagnetická závěrka – mechanismus snižující riziko chvění vlivem pohybu závěrky až o 90 % – v porovnání s předchozím modelem.

Do funkční výbavy patří i oblíbený režim Post Focus aneb dodatečné ostření, k němuž dochází až po fotografování. Fotoaparát během natáčení v režimu 4K PHOTO postupně ostří do různých rovin a fotograf si pak vybere záběr, který mu vyhovuje. Funkce Focus Stacking umožňuje skládat záběry s různou rovinou ostření jeden na druhý a dosáhnout tak větší hloubky ostrosti, než umožňuje aktuální nastavení expozičních hodnot.

Z důvodů úspory energie je fotoaparát vybaven novou funkcí – automatickým přechodem do režimu spánku poté, co ho na určitou dobu oddálíme od oka. Stačí ovšem namáčknout spoušť do poloviny a přístroj se rázem zase probudí. I tato funkce přispívá k tomu, že baterie má vydržet až 900 snímků na jedno nabití.

Fotoaparát disponuje funkcemi Bluetooth a Wi-Fi. Díky nim jej připojíme k telefonu nebo tabletu s nainstalovanou aplikací Panasonic Image App (pro iOS a Android), v takovém případě je možné Lumix GX9 ovládat na dálku na displeji mobilního zařízení. Nabíjet pak lze pomocí běžného USB kabelu (identický s nabíjecím kabelem pro většinu telefonů).

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  15.02.2018 23:18

  Ten malý ultrazoom by mohl být velice zajímavý - záleží na tom, jakou bude mít cenovku výchozí a jakou po pár měsících. Jako cestovatelský foťák vyšší kvality se mi to dle specifikací zatím zdá více než ideální.

  Ukázkové fotky z GX9 mě příliš nenadchly. Prostě mezi současnými Micro 4/3 a APS-C je pořád znatelný rozdíl. A ten u mě zatím nesmaže ani široká nabídka objektivů pro Micro 4/3, ani stabilizace v těle plus stabilizace v objektivech, prostě kvalitní stabilizace sama o sobě neznamená tolik, jak si v Panasonicu myslí a nové Fuji také nebudou mít prodejní úspěch jen kvůli té nově přidané stabilizaci v těle.

  Ikdyž jsou zejména teleobjektivy na Micro 4/3 menší než jejich protějšky na APS-C, opravdu pořádné tělo na Micro 4/3 formát je drahé a většinou ještě větší /či spíše těžší/, než kvalitativně odpovídající bezzrcadlovka APS-C.

  Otázkou příštích let budou zrcadlovky. A prorokuji, že ten nový bezzrcadlový systém Nikonu bude výkonově a cenově nastaven tak, že dopadne stejně jako jejich první pokus s bezzrcadlovým systémem s jednopalcovým čipem. Prostě Nikon má svoje zrcadlovky moc rád a nehodlá tento svůj segment ohrozit, a rozhodně ne konkurencí ve vlastní stáji. Nastaví to jako doplněk ke svému současnému sortimentu a náklady na vývoj se jim tak tak vrátí.

  Ale třeba se mýlím.

  Už řadu let mi chybí skutečně nový, ale přiměřeně kvalitní začátečnický bezzrcadlový systém, který by spoustu těch fotografů s mobily přesvědčil, že se vyplatí mít kromě telefonu i další foto-přístroj, pořizovat si k němu objektivy a další příslušenství.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Autor
  16.02.2018 13:25
  Reaguje na Lukáš Burget 15.02.2018 23:18:

  "Ten malý ultrazoom by mohl být velice zajímavý - záleží na tom, jakou bude..." - zobrazit celý komentář

  My Nikoňáci očekáváme od zatím nepředstavených bezzrcadlovek hodně. Nikon u nich nejspíše bude mít jiný bajonet, což je logické - objektivy pro bezzrcadlovky mohou být kompaktnější a tohle by F-kový bajonet kazil. Tak nezbývá než doufat, že Nikon představí pro nový bajonet hodně objektivů. Osobně doufám, že představí i adaptér, aby se na nových bezzrcadlovkách dalo používat objektivy i pro bezzrcadlovky.
  Velkou výhodou nových bezzrcadel má být to, že budou mít velké čipy - počítá se s FF i APS-C, takže by se objektivy pro současné zrcadla měly dát použít.
  Trošku i možná doufám, že bezzrcadlovky Nikonu třeba zaútočí na segment levných FF, náhrada za řadu D6xx nebo D7xx s možností použít současný skla by byl bestseller. Samozřejmě začátečnické APS-C by byla bomba.
  Ale to jsou možná trošku sny, nelze očekávat, Nikon uspokojí všechny potřeby fotografů, protože se bude bát, že poleze do zelí sám sobě.
  Taky si myslím, že má velkou šanci nový bezzrcadlovkový systém pokazit. Bez duálních pixelů, dobré ceny, možnosti použít současné zrcadlovkové objektivy to dle mého šanci na velký úspěch mít asi nebude.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace