Výstava "X-PHOTOGRAPHERS" nyní v Praze

Výstava "X-PHOTOGRAPHERS" je nyní v Praze a můžete ji shlédnout až do 14.1.2018 v prestižním CZECH PHOTO CENTRE v Praze Stodůlkách. Prezentuje se tu 27 fotografů z celého světa. Připravila ji společnost FUJIFILM,  za cíl si dává ukázat rozmanitost fotografických témat a způsobů jejich zpracování. Fotografie byly zpracovány osvit cestou v laboratoři FotoRiegl. 

Autor: Simone Sbaraglia (ITÁLIE)

Výstava X-Photographers přináší do České republiky fotografy s mnoha prestižními oceněními World Press Photo, Sony World Photography, International Photography of the Year nebo Czech Press Photo. Jsou zde čistě dokumentární či reportážní soubory, ale i série kombinující různé žánry jako street, móda, portrét, reklama. Jiným překvapením jsou úplně jiné žánry jako wildlife či architektura. Jejich fotografie jsou také často publikovány v tiskovinách, jako časopis TIME, The New York Times, the Guardian a další.

Kostru výstavy tvoří 9 českých X-Photographers doplněných 18 přinášející jiné způsoby zpracování a přístupy k fotografii. První autor, který mě zaujal svými fotografiemi, je fotoreportér denního tisku pro společnost Mafra a.s. Radek Kalhous

Autor: Radek Kalhous

Autor: Radek Kalhous

Na výstavě Fujifilm X-Photographers prezentuje soubor Otužilci, který zobrazuje kroužek starších lidí milujících tento atypický adrenalinový sport. Kompozičně nám některé fotografie mohou připomínat trendy nejvíce moderních fotografů jako je Milota Havránková a jiné zase světového dokumentaristu Martina Parra. 

Na výstavě se můžeme setkat se dvěma opravdu světovými špičkami, kterými jsou Adam Ferguson a Tomasz Lazar. Adam Ferguson je fotograf, který v roce 2009 získal své první uznání za sérii fotografií z války v Afgánistánu. Obdržel již mnoho ocenění v soutěžích jako je World Press Photo, Picture of the Year nebo District News. Pracoval v Iráku, Indii, Jordánsku nebo Izraeli. 

Autor: Adam Ferguson (AUSTRÁLIE)

Tomasz Lazar je zase fotograf pracující na projektech, které se zaměřují na společnost, technologie a kulturu ovlivňující člověka.

Dále se tu prezentuje fotografka s velmi vytříbeným vkusem pro módu Kara Mercer. Chvilku jsem si s Karou Mercer, komerční a fashion fotografkou ze Seattlu, povídal. Její styl je charakteristický navázáním správné atmosféry, aby dostala modely do té nejlepší pózy a zároveň jejich výrazy byly naprosto autentické a přirozené. Je to autorka, která nepodceňuje kvalitní práci s modelem a je schopna focení přerušit, není-li ta správná atmosféra. Její série na výstavě má zajímavě desaturované hnědé a žluté tóny, které jsou zcela přírodní.

Autor: Kara Mercer

Kdo je skupina X-Photographers

Společnost FUJIFILM vytvořila skupinu fotografů X-Photographers fototografující na techniku FUJIFILM, kteří testují nejnovějši modely v praxi. O svých zkušenostech informují nejen výrobce, ale zároveň sdílejí svoje zkušenosti se širokou veřejností. Význam „X" vychází z řady bezzrcadlovek se stejným názvem a zároveň má toto písmeno značit něco neurčitého či volného, což je zohledněno na výstavě tak, že mnoho autorů zde prezentuje častokrát svoji odvážnější nebo třeba kreativnější tvorbu. Skupina X-Photographers má dnes již přes 500 členu z 60 zemí světa s vlastní webovou galerií.

Výstavu můžete vidět až do 14. ledna 2018 v naší nejprestižnější galerii CZECH PHOTO CENTRE 

  • Seydlerova 4, Praha 5 – Stodůlky
  • Otevírací doba: ÚT-PÁ 11:00–18:00 SO-NE 10:00–18:00
  • Vstupné: 50 Kč, snížené 30 Kč.


Témata a vystavující fotografové

STREET

David Gaberle (CZ) – mladý talentovaný street fotograf, jenž procestoval několik světových metropolí, aby mohl letos vydat svoji první knihu Metropolight, která se díky crowd-fundingové kampani stala úspěšnou a prodala se do 45 zemí světa. David má podporu věhlasných světových fotografů, kteří mu věští zářnou budoucnost. Vystudovaný antropolog z London College of Arts ve svých fotografiích zaznamenává atmosféru velkoměst se zájmem o psychologický vztah mezi městem a člověkem. Sám fotografování vnímá jako terapii a pomáhá mu růst osobnostně.

José Jeuland (Singapur) – francouzský profesionální fotograf, atlet a cestovatel se usadil v Singapuru, odkud se vydává na své cesty po světě za dokumentováním rozličných způsobů života, které reflektují rozmanitost kultur a divoké přírody. Jeho fotografie vypráví spletité příběhy zapsané v podobě fotografického deníku, jež ukazují prchavé momenty všedního života. José právě připravuje svoji první samostatnou výstavu v Singapuru.

Jonas Dyhr Rask (Dánsko) – vystudovaný praktický lékař, který se od malička pohyboval okolo focení díky jeho otci svatebnímu fotografovi. Jeho fotografická inspirace přichází z interakce mezi člověkem a jeho okolím. Jonasův rukopis street fotografie hledá prvky izolovanosti člověka v kontrastu s chladným materiálem velkoměsta. Pomocí street fotografie dokumentuje pravý život dánských ulic takový, jaký je, bez jakéhokoliv zasahování.

ARCHITEKTURA

Jiří Šebek (CZ) – je fotograf architektury na volné noze, který se postupně vypracoval od nuly. Jiří začal fotit v roce 2004, bez jakéhokoliv fotografického vzdělání. Postupně zkoušel různá fotografická témata, až se vypracoval k uznávanému fotografovi architektury. Kromě své volné tvorby vede Jiří fotografické workshopy a fotografuje pro architektonická a designerská studia. V ročníku 2016 získal cenu Grant Prahy v soutěži Czech Press Photo, za svou sérii „Chrámy nové doby“.

Elia Locardi (USA) – je mezinárodně uznávaný profesionální travel fotograf, videograf, Fujifilm ambasador, cestovatel, spisovatel a lektor, který věnuje celý svůj život fotografováním nejkrásnějších míst na světě. Od roku 2009 procestoval již více jak 55 zemí světa. Elia si vybudoval osobitý a široce rozpoznatelný jedinečný rukopis. Díky jeho otevřenému přístupu ke svým divákům, se stal jedním z nejsledovanějších fotografů na světě na svých profilech skrz sociální média.

Samuel Zeller (Švýcarsko) – je mladý talentovaný grafický a interiérový designér s vášní pro fotografii, které se od minulého roku věnuje již naplno. Inspiraci pro své projekty nachází v architektuře a vizuálním umění. Do svých fotografických projektů vnáší svůj vlastní pohled a čistý styl a často jsou jeho fotografie spíše uměním.

KRAJINA

Jakub Cejpek (CZ) – se věnuje nejen reportážní, sportovní a horské fotografii, je také šéfredaktorem časopisu Everest. Jakubův život se točí kolem hor, které nade vše miluje. Má procestovaný kus světa, není měsíce, kdy by nebyl v Alpách a vždy s sebou bere fotoaparát. Již dvakrát neodolal vábení Nového Zélandu, v Nepálu se procházel zasněženými sedly, kudy se už pár let nikdo nevydal, stál na nejvyšších vrcholech Ekvádoru, Peru a Bolívie a na argentinské sopce Ojos del Salado si vychutnával řídký vzduch v bezmála 7000 metrech.

Saulius Demulivičius (Litva) – je business konzultant, vysokohorský lezec a fotograf, kterému koluje v žilách adrenalin. Vylezl na Virgin Peaks v Číně, sjel na lyžích 7500 m horu a byl oceněn titulem Snow Leopard za zdolání pěti nejvyšších hor střední Asie (všechny nad 7000 m). Saulius pokračuje svoji cestu směrem k 8 000 metrovým vrcholkům beroucí svůj fotoaparát dál do „mrtvé zóny“, aby zdokumentoval extrémní životní prostředí a vrozenou lidskou touhu prozkoumávat neznámé.

Spencer Wynn (Kanada) – má hluboké spojení s divokou a drsnou krajinou Kanada po všechny roční období. Spencer přistupuje ke krajinné fotografii s okem umělce. Rovnováha, forma, příběh a především světlo, jsou témata, která rozlišují jeho osobní rukopis. Ať už fotí v noci v –45°C nebo se schovává v jeskyni před horkem, vždy zachovává svůj přístup, aby zachytil unikátní scény krajiny, ve které se zrovna nachází.

PŘÍRODA

Michal Krause (CZ) – je fotograf přírody, lektor a píšící autor na volné noze. Svou lásku k přírodě spojil s vášní pro fotografii ve všech jejích podobách a nyní se věnuje fotografování zvířat, za kterými cestuje po čtyřech kontinentech. Michalovy fotografie sobů z cesty na Špicberky získaly cenu Trigema v rámci Czech Press Photo 2015. Pořádá individuální fotografické kurzy, aktivně publikuje, vydává fotografický newsletter a je autorem úspěšných článků a e–knih o zpracování fotografií.

Peter Delaney (Jihoafrická republika) – je fotograf divoké přírody a krajiny z Jihoafrické republiky. Strávil roky v africké divočině, aby mohl ukázat bohatou rozmanitost přírody a její nádhernou krajinu. Snaží se do svých fotografií přinášet unikátní styl, který by inspiroval a vzbudil vášeň v divákovi k zachování života a okolí na naší planetě. Peterovy fotografie byly publikovány v National Geographic a vyhrál několik cen včetně Wildlife Photographer of the Year.

Simone Sbaraglia (Itálie) – zachycuje krásu, harmonii a jedinečnost naší planety s nadějí, že bude zachována pro další generace. Simone je často na výjezdu, aby vyfotografoval přírodu a její příběhy po celém světě. Jeho práce se zaměřuje na ohrožené druhy a ekosystémy. Je jednám z mála fotografů, který si u zvířat buduje respekt a může se tak k nim přiblížit mnohem blíž.

GLAMOUR, PORTRÉT

Jiří Růžek (CZ) – Patří mezi přední současné české fotografy uměleckého aktu. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha knihách světových vydavatelů, jako jeden z mála českých autorů je publikován také vydavatelstvím Taschen. Fotografie je pro něj dialogem mezi fotografem a modelkou, svoji tvorbu staví na jednoduchosti a uvěřitelnosti, přiznává prostředí, fotí bez vizážistek a asistentů, svítí téměř výhradně jedním světlem nebo využívá jakýkoliv světelný zdroj, který je po ruce, k retuši přistupuje jen výjimečně. Svůj styl nazývá uglamour a vysvětluje jej jako přirozený glamour.

Ines Thomsen (Rakousko) – hledá unikátní, nikdy nespatřenou, a spektakulární fotografii pro své klienty v reklamě, fashion a fine arts. Jejím hlavním motivem je pozitivní energie spojující Ines s jejími objekty focení, která dodává každé fotografii krásu viděnou zevnitř. Všechno má své kouzlo, ale ne všichni jej vidí.

Damien Lovegrove (Velká Británie) – začínal jako kameraman pro stanici BBC a vypracoval se až na profesionálního svatebního fotografa a posléze fotografa portrétů. Nyní se soustřeďuje na konceptuální travel fotografii a figuru v krajině. Damien je považován za jednoho z nejvlivnějších současných fotografů portrétů. Jeho styl nasvícení fotografií a povznášející kompozice jsou legendární.

FASHION

Petr Kozlík (CZ) – studoval medicínu, ale jeho vášeň k fotografii vyhrála. Vše co o fotografii ví, se naučil z knih. Zaměřuje se na fotografii fashion a nyní již pracuje pro největší české nakladatelství Mafra a zároveň fotí kampaně pro známé značky módního průmyslu. Jeho fotografie můžete vidět v časopisech jako je Marie Claire, Harper´s Bazaar, The Book magazine a další. Petr často fotí známé modelky, herce a osobnosti z české umělecké scény.

Kara Mercer (USA) – je komerční a fashion fotografka ze Seattlu. Specializuje se na vytváření kontentu pro fashion, travel a lifestyle značky. Její práce je ovlivněná minimalismem s prvky provokativnosti a emotivními a éterickými doteky romantismu. Kara díky těmto prvkům kombinuje hravé příběhy s nadčasovou estetikou pro komerční kampaně a editoriály.

Joao Carlos (Portugalsko) – je lisabonský fotograf narozený v New Yorku, který se zaměřuje na fashion a komerční fotografii. Joao vidí svoji fotografii jako příležitost vytvářet inspirativní umělecká díla sahající mimo konvenčnost a nestálost módní a komerční fotografie. Do svých fotografií přidává prvek výtvarného umění, který trvá věčně. Ke každému fotografování přistupuje jako malíř sdělující emoce skrz vizionářské příběhy, bohatý set a využití přirozeného světla.

HUDBA/TANEC

Jiří Štarha (CZ) – se věnuje převážně reportážní fotografii se zaměřením na svět hudby, akcí a ulic. Jiří je sám aktivní muzikant, proto má ke koncertní fotografii velmi blízko. Dokáže dobře odhadnout a přečíst muzikanty a zachytit je tak ve správný okamžik. Do svých fotografií vkládá důraz na emoce, vzájemné souhry spoluhráčů, a to vše v z netradičních úhlů pohledu.

George Wong (Hong Kong) – je uznávaný flétnista, který vystupuje na různých akcích a zároveň sám hru na flétnu učí. George je také profesionálním fotografem se zaměřením na koncerty klasické hudby. Umí zachytit dynamické a přesvědčivé výrazy muzikantů na pódiu i díky jeho třicetileté zkušenosti v umění a performancí.

Omar Z Robles (USA) – newyorský fotograf se soustřeďuje na fotografování baletních tanečnic v ulicích New Yorku. Transformuje estetiku street fotografie tím, že do prázdné ulice nechá vplout tanečnice, které dostávají všechnu pozornost. Omarovy tanečnice vypráví příběhy a výsledek tohoto projektu je armáda miniaturních příběhů vyjádřených pohyby ladných těl tanečnic. Omarova inspirace přichází od slavného francouzského mima Marceau, který ho v Paříži naučil vyjádření emocí a příběhů pomocí pohybů.

SVATBA

Vojta Hurych (CZ) – se věnuje především svatební fotografii, ve které se snaží vyhýbat „kýčovinám“ a naopak skrze fotografie vyprávět příběh. Při zachycování svatebního dění klade velký důraz na reportážní styl a přirozenost. Šaty na strom kvůli fotce už dávno nevěší a prstýnky už také nefotí. To se raději vždy rozběhne tam, kde se lidé smějí, protože svatební fotografie by podle něj měla být spíše plná emocí než načančaný produktový katalog. Mimo focení svateb se věnuje také vlastní tvorbě, za kterou získal několik cen v prestižní soutěži CZECH PRESS PHOTO.

Kevin Mullins (Velká Británie) – je reportážní svatební fotograf, který svatbu dokumentuje z pohledu hostů. Nechává události plynout přirozeně a nežene se do strojených póz. Jeho reportážní styl fotografování oživuje reálné momenty, které přináší zpět ve svých fotografiích. Kevin je jedním z prvních X-Photographerů z Velké Británie a uznávaný i jako skvělý řečník na konferencích po celém světě.

Nordica Photography (Švédsko) – duo fotografů Cole & Jakob se zabývají tzv. destination wedding. Jejich spolupráce se zrodila v roce 2009 z experimentu ve Vancouveru a od té doby začalo jejich dobrodružství, cestují po celém světě, vyprávějí příběhy a dělají ostatní šťastnými skrze svou práci svatebních fotografů. Cole & Jakob žijí ve Švédsku, odkud cestují za svými klienty. Fotili svatby na všech kontinentech světa včetně Antarktidy. 

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace