Nikon D500 navazuje na profesionální a velmi oblíbený model D300s. Ano, trvalo to opravdu dlouho. Je rychlý, odolný, má slušnou výdrž. Nikon D500 je tak trochu jiný, než cokoliv z nižších řad.

Funkce a vlastnosti

Tak v téhle části nejde něco nevynechat. Funkcí, vlastností a možností nastavení je mnoho. Zmíním se o těch, které mě upoutaly.


Podpora objektivů bez CPU. To bych samozřejmě čekal, ale třeba D7500 ji nemá.

D500 nepodporuje jednoduchou IR dálkovou spoušť. Lze použít bezdrátovou spoušť WR-T10 a adaptér WR-AR10. Případně WR-1 bezdrátové dálkové ovládání. To, co na přední stěně trošku vypadá jako čidlo IR, je ve skutečnosti stavová dioda samospouště. Pro mě je skoro škoda, že IR běžné ovládání použít nelze. Naštěstí to lze obejít užitím chytrého telefonu s aplikací SnapBridge.

Elektronická první lamela. Při její aktivaci (volba v Menu) se sníží vliv chvění při delší expozici.

Frekvence snímání je až 10 snímků za sekundu včetně měření expozice a ostření. K tomu je k dispozici buffer, který pobere až 200 snímků v (komprimovaném 14bitovém) RAWu. To je snímání „kulometem“ po dobu dvaceti sekund. Já to zkusil u snímání létajících racků a hledat v tom množství snímků ten pravý byla celkem práce. Podotýkám, že jsem fotil na SDXC UHS-I U3 (rychlost zápisu až 80MB/s).

Zrcátko je v rámci možností opravdu tiché.

Standardní baterie EN-EL 15 má vydržet až 1250 snímků.

Rozsah citlivosti je v rozšířeném módu ISO 50 – 1 640 000. Stan­dardně je k dispozici ISO 100 – 51 200.



Autofokus


O ostření se stará senzor Multi-CAM 20K s TTL fázovou detekcí a možností jemného doladění (volba v Menu). Celkem modul využívá 153 ostřících bodů (včetně 99 křížových a 15, které podporují f/8), z nich je 55 dostupných manuálně, při omezení v Menu pak 15. Z uvedených 55 je 35 křížových a 9 jich podporuje f/8. Ostatní body vybrat nelze a užívají se v konkrétních režimech ostření automaticky. A jaké je rozložení AF bodů? Horizontálně téměř po celé šířce pole. Vertikálně to tak skvělé není, ale u kraje opravdu ostříme málokdy. O takovém rozložení se uživateli DX modelů mohlo dosud jen zdát. Pokud přepnete do 1,3×, pak jsou ostřící body prakticky v celém zobrazeném poli. Prostřední bod je citlivý již od –4 EV (!) do 20 EV. Takže může být opravdu hodně šero.

Rozložení ostřících bodů

Popis ostřících bodů a význam jejich vlastností, by vydaly na samostatný článek, proto odkáži sem: https://www.fotoaparat.cz, případně na manuál D500.

Kompletní specifikaci D500 najdete na stránkách výrobce: specifikace.

Čip a zpracování obrazu

Nikon D500 disponuje DX čipem (23,5 × 15,7 mm) s rozlišením 20,9 Mpx – 5568 × 3712 px. S tím souvisí i možnost navýšení maximální hodnoty ISO na astronomických ISO 1 640 000. Stan­dardně je k dispozici rozsah ISO 100 až ISO 51 200. Vyšší a nižší hodnoty se musí povolit v Menu. V režimu video při živém náhledu je maximální rozlišení fotografie 5568 × 3128 bodů.

Videorežim


Již samozřejmostí je režim 4K. Problémem je, že při 4K videu se využívá výřez odpovídající rozlišení 3 840 × 2 160 bodů, a tak musíte ohnisko (resp. úhel záběru) vynásobit 1,5×. Takže zapomeňte na nahrávání širokoúhlých 4K videí. Pochopitelně je vždy možnost přepnout do Full HD rozlišení. Máme možnost vytvářet 4K časosběrná videa.

Otázkou je užití kontinuálního ostření a to navíc v kombinaci se zoomem. To rozhodně nelze doporučit.

Ukázka videa 4K.

Konektivita, data

O užití karet typu SD(XC) (až UHS-II) a XQD jsem se už zmínil výše. Já užil SDXC UHS-I U3 (zápis 80MB/s) a naprosto nikde jsem nenarazil. 4K video v maximální kvalitě se ukládalo bez potíží a sekvence fotografií snímané v jpg se stíhaly ukládat také. Sekvence v RAW jsem nezkoušel.

Nikon D500

Tělo D500 disponuje připojením USB 3.0, připojení Bluetooth® a Wi-Fi® fotoaparátu jsou k dispozici pouze při použití aplikace SnapBridge. Před použitím funkce SnapBridge s tímto fotoaparátem je třeba nainstalovat do kompatibilního chytrého zařízení aplikaci Nikon SnapBridge. To jsem poměrně zevrubně vyzkoušel a mohu napsat, že je to intuitivní a funkční.

Bohužel vestavěný modul GPS nenajdeme. Řešení jsou dvě. Buď užití chytrého telefonu, nebo koupě volitelného příslušenství jednotky GP-1/GP-1A a kabelu. To, že je první varianta jednoduchá a v zásadě zdarma, snad není třeba psát.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  21.11.2017 19:12
  Reaguje na jolly 21.11.2017 14:37:

  "no vidíš, píšeš srovnávejme srovnatelné ale sám se tím neřídíš, stále..." - zobrazit celý komentář

  Po přečtení příspěvku Lukáše nějak nevidím, že by srovnával tenhle Nikon s FF fotoaparátem. Asi neumím číst. A ano, taky nevidím v recenzi nějakou "profesionalitu". Je novej, rychlejší, 4K video, který ti nevyplní plochu 4K televize nebo monitoru,fotky ale nebudou nijak lepší. Profesionál si určitě koupí FF. Proto mi cena taky přijde extrémní ...Mimochodem Lukáši. K1 nestojí stejné peníze, ale daleko míň. Konkrétně cca 50 000. To jen tak

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  21.11.2017 21:13

  APS-C je pro hodně fotografů výhoda.
  Prodlužuje to teleobjektivy, takže wildlife, sport, ale i makro atd.
  Tady se holt neplatí za plochu čipu, ale za to vše okolo a to vám prostě žádný jiný APS-C foťák nenabídne.
  V podstatě je to technika z D5 za zlomek ceny a s menším čipem. Pro hodně lidí ideál.
  Pokud ty serepetičky kolem nepotřebuju, koupím si D7200 nebo D7500.
  Kupovat D500, když nepotřebuju jeho kombinaci AF, rychlosti snímání, senzoru, odolnosti a ovládání je zbytečné. Pokud to naopak využiju, pak lepší volba není.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  21.11.2017 21:18

  A jak jsem velký fanda Pentax K-1, na sport nebo akčnější wildlife bych si ho vzal jen v případě krajní nouze.
  Pro krajináře je to jasná volba, ale každý fotí něco jiného - a profesionálové bývají sakra vyhranění v tom, co chtějí.
  Hodně z nich si až do loňského příchodu D500 doma oprašovalo D300s. Proč asi?

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  21.11.2017 23:33

  Odpověděl bych, ale někomu by se to nelíbilo :-) ...nechtěl jsem začínat s Pentaxem, či jinou konkrétní značkou, ani nic srovnávat(jen jsem reagoval). A jak jsem psal. Je rychlej. Věřím a chápu. Jen mi to pořád neospravedlňuje cenu. Ale taky je mi jasný, že i na něj nějakej ten profesionální sportovní fotograf má a koupí. Já nikoho podobnýho neznám. A všichni mí známí profíci by si za tu cenu koupili opravdu něco jinýho. O amatérech nemluvě. Ostatně. I ta rychlost je jen s přiměřeným objektivem. A ten do deseti tisíc nebude :-)

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  22.11.2017 11:03

  D500 byla od Nikonu reakce na úpění jedné konkrétní skupiny zákazníků (rychlé profi-tělo s APS-C) a pravděpodobně i na úspěch 7D Mark II u téže skupiny zákazníků.
  Kdo v něm nevidí opodstatnění, prostě nezapadá do cílovky, to je v pořádku, Nikon má i jiná těla.
  Věřte nebo ne, fotografů co přesně tohle chtějí je dost a "žádného neznám" Romane znamená jen to, že všichni tví známí profíci mají jiné priority a zaměření, než cílovka D500 ;-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram