V sobotu 16.9.2017 proběhl 7. Šumavský FotoMaraton

Již posedmé se v Kašperských Horách sešli soutěživí fotografové, aby se zúčastnili Šumavského FotoMaratonu. Cílem soutěže je nafotit za 5 hodin 5 témat v zadaném pořadí. Komu se to povede nejlépe, vyhrává. Oceněno bylo deset nejlepších a jeden snímek získal cenu poroty. V rámci FotoMaratonu proběhly také zajímavé přednášky fotografů: Roberta Vano a Andreje Macenauera. V článku najdete reportáž z akce i vítězné snímky!

FotoMaraton se každoročně koná v Praze, Brně a Kašperských Horách. Právě ten poslední jmenovaný proběhl uplynulý víkend v sobotu 16. září 2017 a i přes nepřízeň počasí se sešlo mnoho soutěžících či návštěvníků fotografických přednášek.

FotoMaraton pořádal FotoAparát.cz, Fo­toInstitut.czCentrum FotoŠkoda. Generálním partnerem byla firma Olympus.

Ráno všichni soutěžící dostali zadaná témata – ta se vždy dozví až na startu a mají na jejich zpracování maximálně 5 hodin. Letošní témata byla:

  1. V lese
  2. Překvapení
  3. Starobylý
  4. Kouzlo okamžiku
  5. Naruby

Trik je ovšem v tom, že tato témata je nutné fotit postupně, nikoliv jak se komu zlíbí; pěkně od prvního po poslední. Fotky také nesmíte řadit ani upravovat v počítači. Po uplynutí soutěžního času prostě přinesete kartu a na ní pouze ty správné snímky. Karta i snímky vám samozřejmě zůstanou :-)

Na ty už se těší komise, která má nelehký úkol vybrat deset soutěžících, kteří témata zvládli nejlépe. Jeden snímek dostal ocenění „cena poroty“. Vítěze a jejich snímky najdete na konci článku!

Mezitím si účastníci FotoMaratonu mohli užít program fotografických přednášek – letošní témata byla:

  • Andrej Macenauer: Buddhistický Bhútán
  • Robert Vano: Memories

Počasí v sobotu sice nevypadalo úplně nejlépe, ale nakonec se sešly skvělé snímky – trochu uplakaný den přál hrátkám s kapičkami, odrazy či deštníky. Také mu soutěžící mohou zpětně poděkovat za dramatický opar nad šumavskými vrchy!

Po přednáškách následovalo samotné slavnostní vyhlášení vítězů. Soutěžící na hodnocených místech přebrali ceny z rukou ředitelky FotoInstitut.cz Heleny Macenauerové, Andreje Macenauera a Roberta Vano. Cenou za 1. místo byl fotoaparát Olympus TG-5. Jde o odolný přístroj, se kterým můžete i pod vodu!

Na dalších místech vítězové obdrželi ceny od FotoInstitut.cz (fotografický kurz), nakladatelství Omega Publishing (Digitální Foto magazín) a Czech Press Group (časopis Už víš proč?), společnosti Fomei (odraznou fotografickou desku), Zoner Software (program Zoner Photo studio X) a Zoner Press (zajímavé fotografické publikace).

Všichni vítězové také obdrželi hodnotnou poukázku na služby spolupořadate­le soutěže, firmy Centrum FotoŠkoda. Cenou poroty pak byla kniha Roberta Vano – Memories.  

Výherci samozřejmě dostali i diplom, který jim vlastnoručně podepsal mistr Robert Vano.

Zoner Photo Studio logo

Informace o dalších FotoMaratonech (Praha, Brno, Šumava) najdete na webu www.fotomaratony.cz nebo na Facebooku FotoMaratonů.

Nyní se podíváme na vítězné fotografie, začneme od vítěze na 1. místě (řazení témat: V lese, Přek­vapení, Staro­bylý, Kouzlo okamžiku, Naru­by):

1. Místo: Vlasta Štochlová

2. Místo: Jan Linhart

3. Místo: Michal Přibyl

4. Místo: Miroslav Sekyra

5. Místo: Martin Červený

6. Místo: Romana Freiberková

7. Místo: Jan Šejba

8. Místo: Radek Karlík

9. Místo: Daniel Benák

10. Místo: Radka Brandová

Cena poroty: Kateřina Přibylová

Pořadí na dalších místech:

6, 5, 7, 41, 4­4, 21, 26, 13, 16, 22, 4­8, 84, 8, 4, 6­1, 86, 45, 28, 82, 18, 5­0, 2, 19, 25, 30, 83, 10­1, 1, 4, 11, 2­0, 23, 46, 49, 42, 27, 6­2, 63, 90, 87, 3, 29, 10­2, 85, 24, 52, 88, 89, 103, 32, 31, 104, další startovní čísla neodevzdala či nesplnila zadání.

   

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram