Nikon D850 oficiálně: rychlá bestie s 46 Mpx

Po tiskové konferenci ke stému výročí Nikonu, kde byl oznámen vývoj nové zrcadlovky, Japonci konečně odhalili oficiální parametry nové DSLR Nikon D850.

Nikon nyní doplnil vyšší řady svých digitálních zrcadlovek. S D850 míří těsně pod profesionální D5, po které přebírá ty nejdůležitější funkce. Hlavním rozdílem je mnohem vyšší rozlišení a o něco nižší cena. Oficiální představení DSLR bylo už jen otázkou času poté, co v den stoletého výročí oznámili vývoj fotoaparátu. 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Maximální rozlišení foťáku je 8256×5504 px, efektivní rozlišení zase 46 Mpx při celkovém rozlišení 47 Mpx. Políčko je formátu Full Frame (35,9×23,9 mm) a je typu BSI/CMOS. Umí snímat v barevných prostorech sRGB a Adobe RGB. ISO dosahuje hodnot 64–25600 (v rozšířeném módu 32–102400). Samozřejmostí je snímání do formátu RAW (NEF), TIFF i JPEG. RAW nově umožňuje výběr velikostí – Large, Medium a Small, takže využívá méně pixelů a fotka má následně menší velikost na paměťové kartě. Důležitý je i procesor, jímž je nejnovější EXPEED 5.

Systém automatického zaostřování je převzat z profesionální zrcadlovky Nikon D5, to znamená 153 zaostřovacích bodů s citlivostí až −4 EV ve středním zaostřovacím poli. Navíc nabízí hodně režimů včetně zaostření na dotek na obrazovce.

Displej je totiž po vzoru nejnovějších modelů dotykový a výklopný – pouze nahoru a dolů, nikoliv do boků. Jeho úhlopříčka činí 3,2" a rozlišení 2.359.000 bodů. Zajímavější je ale hledáček, který je vůbec největší mezi všemi zrcadlovkami Nikon. Je optický s 100% pokrytím, rekordní hodnotou je 0,75× zvětšení.

Co se nastavení expozice týče, foťák zvládne časy od 1/8000 s až po 30 s, více umožňuje režim bulb. Režimy jsou tradiční PASM. Rychlost snímání se zastavila na 7 sn./s. Při použití volitelného multifunkčního Battery Packu MB-D18 (s vloženou baterií EN-EL18B) je snímací frekvence 9 sn./s v plném rozlišení. Foťák nemá zabudovaný blesk, nicméně disponuje klasickou patkou a synchronizací 1/250 s. Korekce expozice v rozmezí ±5 se může posouvat po 1/3 EV krocích. Nikon D850 umožňuje expoziční bracketing, WB brackening, dokonce i focus bracketing.

Video je další oblastí, kde je Nikon D850 dobrým společníkem. Umí až 4K video při 30 snímcích za vteřinu. Důležité je, že Nikon při 4K videu využívá celou plochu čipu, takže se nenásobí ohnisko a lze nahrávat opravdu širokoúhlá videa. Mikrofon zaznamená stereo zvuk, i když reproduktor je pouze mono. Dobrou zprávou je i 8K timelapse funkce při postprodukci, z foťáku leze 4K timelapse video.

konektivity je nejdůležitější dvojice slotů na paměťové karty. Kromě jedné SDXC karty (s podporou UHS-II) se do něj dají zasunout i rychlé XQD karty. Mezi další patří USB 3.0, miniHDMI, WiFi, NFC, Bluetooth (pro SnapBridge), dálková spoušť kabelová i bezdrátová. GPS však chybí.

Baterie je EN-EL15a a podle CIPA certifikací zvládne 1840 snímků na jedno nabití. I před certifikované testování je nutno brát tento výsledek s rezervou. Tělo foťáku je odolné ze slitin hliníku. Hmotnost včetně baterie činí 1015 gramů a rozměry 146×124×79 mm.

Foťák poputuje na trh 15. září, minimálně pro USA, pro Českou republiku nejsou tyto údaje známy – na rozdíl od ceny. „Předpokládaná cena za tělo fotoaparátu je 96 690 korun. Set fotoaparátu s objektivem AF-S 24–120 mm se bude prodávat přibližně za 117 390 korun,“ informovala PR manažerka Nikonu Jitka Spoustová Staňková. Řadí se tedy mezi špičkovou „dé-pětku“ za 159.000 korun a D810 za 80.000 korun (DSLR je stále v českých obchodech v prodeji, i když se už oficiálně nevyrábí).

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram