Ladak - kláštery a slavnosti

Ladak je buddhistická oblast obklopená Himálajem, označovaná často jako "Malý Tibet". Kláštery tu byly stavěny na nepřístupných místech. Jednou za rok se tu konají slavnosti, na které přicházejí lidé z dalekého i blízkého okolí. Jak tyto slavnosti vypadají a co to je "púdža" najdete  v článku. 

Ladak je buddhistická oblast ležící na severu Indie na hranicích s Pákistanem a čínským Tibetem. Kláštery tu byly stavěny na nepřístupných místech tak, aby mniši měli klid pro náboženské rozjímání i tajemné rituály. Ladak i přilehlý Zanskar si udržely svoji náboženskou kulturu dodnes díky své odlehlosti a často náročnému přístupu daného nadmořskou výškou a horským klimatem Himálaje, který tuto část Indie obklopuje.

Klášter Tsemo je obklopen Himálajskými vrcholky, leží vysoko s výhledem na hlavní město Leh. Kláštery v Ladaku byly stavěny na nepřístupných místech.

Mladí mniši zahájili troubením ze střechy kláštera ranní bohoslužbu.

Bohoslužba / púdža

Výhodou Ladaku je, že zde (zatím) můžete fotit uvnitř klášterů i během bohoslužby. Pro zachycení atmosféry ranní púdži (bohosluž­by) doporučuji krátké či střední teleobjektivy s vysokou světelností. Musíte si najít místo tak, abyste nerušili ranní modlitby, nejlépe u zdi, kde jste jako fotograf nejméně nápadný. Uvnitř klášterů bývá málo světla. Občas svítí jen plaménky olejových lampiček.

Púdža má v každém klášteře svůj rituál, ráno při ní mniši snídají tsampu a popíjejí čaj.

Clona: f5, čas: 1/13s, ohnisko: 25 mm, ISO: 1600

Součástí klášterů bývá škola pro malé mnichy, kteří zde i bydlí.

Slavnosti 

Jednou ročně pořádá každý větší klášter slavnost. Jejím cílem je vyhánění zlých horských duchů. Jedná se o příběhy z historie tibetského buddhismu. Souboje dobra a zla sledují lidé z dalekých údolí prostřednictvím tanců mnichů v maskách. Samotné pozorování tanců zlepšuje vaší karmu. Tance jsou často velmi dynamické. Tanečníci jsou v blízkém kontaktu s publikem. Proto se nesmíte bát i extrémně širokoúhlých objektivů. Jen mi občas mrazí při pomyšlení, co by řekla přední čočka po úderu dřevěnou šavlí nebo jačím rohem.

Tance mnichů v maskách vychází z buddhistických příběhů. 

Ohnisko: 14 mm, clona: f4,5 čas: 1/500s, ISO: 500

Kláštery jsou vlastně malá města. Bývají zde svatyně s nádhernými freskami a sochami, shromaždovací místnost, kuchyně, domky pro ubytování mnichů, škola. Kláštery se v dnešní době snaží o ekonomickou nezávislost. Někdy se stane, že místo ranní púdži jsou mniši na pohřbu nebo na svatbě. Některé kláštery nabízejí i ubytování a patří jim i řada polností.

Klášter v Lamayuru je v době slavnosti, která trvá 3 dny, ozdoben.

Klášterní města v Himálaji, kde se často mění počasí, jsou krásným motivem krajinářské fotografie. Velmi těžko můžete říci, který klášter je atraktivnější. Proto se sem vyplatí vracet. Pokaždé je jiné světlo, jiná atmosféra. Pokaždé je to pro nás fotografy nový zážitek.

Fotografie byly pořízeny letos v červnu během fo­toexpedice Ladak s FotoInstitut.cz.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace