LADAK - ÚDOLÍ NUBRA PŘES SEDLO KHARDUNG LA

Ladak je vysokohorská oblast ležící na severu Indie. Obklopena je nejvyššími pohořími světa jakými jsou Himálaj, Karákóram nebo Zanskar, a tak se tu pohybujete ve výšce 3500 metrů a výše. Do údolí Nubra, kam se dnes vydáme, je nutné povolení, jedná se o oblast sousedící přímo s Pákistánem.

Klášter Tsemo v Leh je obklopen himálajskými vrcholy

Do Ladaku se nejčastěji cestuje letecky vnitrostání linkou z Dillí do hlavního města Leh. Letět se musí už v ranních hodinách, pohled ale stojí zato! Po pravé straně hradba Himálají, nalevo Zanskar. Letiště v Leh patří mezi ty nebezpečné, trefit se na přistání uprostřed himálajských vrcholků, to umí jen speciálně vyškolení piloti. Problém však může způsobit nepřízeň počasí, třeba mlha. A tak počítejte už dopředu s tím, že nemusíte dodržet váš letový řád na den. 

O Ladakhu více v minulém díle: LADAK – JEZERA A NOČNÍ FOTOGRAFIE VYSOKÝCH HOR

Údolí Nubra směrem k Pákistánu

V červnu 2015 jsme kvůli mlze nemohli z Leh odletět. Letadlo vyslané z Dillí kroužilo půl hodiny nad himálajskými vrcholky obklopující Leh, a poté bylo nuceno vrátit se zpět. Následující den nám vypravili speciální letadlo, návrat jsme tedy o den posunuli. Největší problém znamenalo přebukovat navazující lety z Dillí do Bruselu a z Bruselu až do Prahy, protože v Lehu nám nefungoval ani signál GSM, ani internet. Díky pomoci místní ladacké rodiny se nám po menších útrapách posun všech našich navazujících letů o jeden den povedl.

Písečné duny v údolí Nubra  obklopené sedmitisícovkami pohoří Karákóram

Poslední dobou v Ladaku mezi turisty převážují Indové. „Všichni jedou do údolí Nubra a k jezeru Pangong“, nám říká Tsering a pokračuje: „Cesta do Nubry je za kopcem, vede jen přes jedno sedlo, zato nejvyšší motorové sedlo na světě, přes Khardung La (cca 5 359 m)“. Není výjimkou, že přejezd přes sedlo je v červenci, u­prostřed hlavní sezony, uzavřený. Nejčastějším důvodem je sněhová kalamita. V červnu 2015, když jsme se vraceli z údolí Nubra do Leh, spadla na severní straně Khardung La sněhová lavina. Bylo velmi obtížné velký sráz přes napadaný sníh a zmrzlou silnici přejet. Zkušení řidiči pomáhali méně zkušeným, každý, kdo uměl, se zapojil, nikdo nenadával. Po třech hodinách čekání v koloně jsme dorazili do sedla, kde jsme úspěch oslavili vrcholovkou.


Před návratem přes sedlo Khardung La spadla sněhová lavina

Nubra údolí leží zhruba 120 kilometrů od Leh. U kláštera Diskit mu dominuje 32 metrů vysoká socha budoucího Buddhy Maitreya s pohledem do údolí směrem k Pákistánu. Paradoxně, poté, co překonáte zasněžené sedlo Khardung La, ocitnete se během pár hodin mezi velbloudy a písečnými dunami, v pouštní oblasti Nubra, která je unikátně oklopená sedmitisícovkami Karákóram. 

Buddha Maitreya s pohledem do údolí Nubra směrem k Pákistánu

Třetím nejvyšším pohořím po Himálaji a Karákóram je v Ladaku Zanskar. Pohoří, kde se dá skvěle trekovat, tedy uskutečnit několikadenní přechody. My jsme si naplánovali jízdu do vesničky Chilling, kde můžete pozorovat ladacké kováře v akci. Cesta z Leh vede nejprve po asfaltce podél řeky Indus, pak se změní v prašnou a nerovnou cestu podél řeky Zanskar. 

Soutok řek Indus a Zanskar 

(Indus nejprve zelený se po soutoku změní na zakalený hnědý)

Z důvodu eroze skal jsme naši cestu podél řeky Zanskar museli přerušit

Letos v červnu jsme do Chillingu nakonec nedojeli. Silnici sice stále upravují a rozšiřují, přesto tu eroze skal způsobuje nemalá překvapení. Jako náhradu jsme pozorovali, jak tu z hlíny ručně vyrábějí cihly. Mají štěstí, že Ladak leží v monzunovém stínu a moc tu neprší.

Cihly se vyrábějí ručně z hlíny, přidává se voda z řeky. Proti dešti odolné nejsou.

Na práci sem přicházejí Indové z chudého státu Bihár, jinde jsme potkávali i Nepálce. Pracují za minimální odměnu, často jen za stravu.

Bihárci, kteří sem přicházejí za prací, mají skromné bydlení, často přímo u silnice.

Cestou zpět jsme ještě stihli u Shanti stúpy v Leh neobyčejný západ. Slunce zapadalo za himálajské vrcholky a obloha se zabarvila jakoby ji ozářila červená polární záře. Buddhistickou Shanti stúpu postavili v Leh japonští mniši na oslavu světového míru.


Západ slunce z japonské Shanti stupy v Leh

Jullay Tsering, Jullay Dolma, Jullay Loden, Jullay Ladak… jednou se zase vrátíme.


Poznámka: 

Jullay (čti: „džulé“) znamená v Ladakhu pozdrav ve smyslu „Dobrý den“ nebo „Na shledanou“, podobně jako „namasté“ v Nepálu. 

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram