Fujifilm Instax - instantní analog žije

Do redakce nám přišla celá rodinka instantních fotoaparátů Instax od Fuji. To jsou fotoaparáty, které vám ihned po vyfocení vyjedou fotku na papíře, stejně jako kdysi oblíbené polaroidy. Instantní fotoaparáty již před lety všichni pohřbívali, ale Fuji to nevzdalo a vyplatilo se. Móda instantní fotografie je zpět a k Fujifilmu se postupně přidávají další a další výrobci. Podívejte se, co nabídne Fuji a jaké jsou alternativy.

Rodina fotoaparátů Instax od Fujifilm zahrnuje klasické instantní fotoaparáty – po exponování snímku vám takový přístroj rovnou vydá váš snímek na fotografickém papíru. Fotoaparáty tohoto typu se prodávají od roku 1948 a často se o nich mluví jako o „polaroidech“ podle asi nejznámější značky, která takové fotoaparáty nejen proslavila, ale vlastně i vynalezla.

Jenže podobně jako další analogové fotoaparáty smetla přístroje tohoto typu digitální revoluce. Ale naštěstí ne úplně, řada Instax od Fujifilmu přežila a zažívá nyní něco jako renesanci – prostě instantní fotografie se vrací do módy. A nemusíte být (úplný) hipster, abyste si ji mohli užít i vy:-)

A jestli se vám instantní fotoaparáty zalíbí stejně tak, jako nám, vězte, že je můžete vyhrát v naší soutěži! Soutěž „České tradice“, probíhá v naší galerii až do 12.6., více o ní zde.

Výrobce nám zapůjčil na otestování skoro celou svou aktuální nabídku: modely  Fujifilm Instax Mini 8SFujifilm Instax Mini 70Fujifilm Instax Mini 90Fujifilm Instax Wide 300 a „tiskárnu“ Fu­jifilm Instax Share SP-2.

U podobných fotoaparátů nemá moc smysl testovat ostrost objektivu, rychlost snímání či odolnost nebo uživatelský komfort. Jsou to hlavně „mýdlové krabičky“ pro legraci, objektivy i těla přístrojů jsou docela plastové, ostření vcelku primitivní, nastavení málo… ale o tom to není. Pokud chcete hlavně ostré fotky, foťte digitálem, Instax je pro zábavu. Je to, nebojím se tvrdit, ideální párty foťák…

Zleva doprava: Instax Mini 8S, Instax 300Wide (dole), Instax Mini 90 (na něm), Instax Mini 70. Mimo pořadí se válí krabička a filmová cartridge.

Povězme si o jednotlivých modelech něco víc.

Fujifilm Instax Mini 8S

Tento model je základní, skutečně jednoduchý Instax. Zapnete ho odjištěním objektivu, přičemž okamžitě uslyšíte nabíjení blesku. „Vypnete“ ho prostým zatlačením objektivu zpět do transportní polohy.

Fotoaparát používá film Instax Mini. Ten má následující specifikace:

  • Velikost filmu: 54 × 86mm
  • Velikost snímku: 46 × 62mm
  • Citlivost: 800 ASA
  • Počet snímků v cartridge: 10
  • Verze barevná/černobílá, různý design a barva rámečku

Fotoaparát Mini 8 napájí 4× LR6 / AA baterie.

Co vše se dá nastavit? Čas expozice ne, ten je pevný ( 1/60s). Stejně tak blesk se odpálí vždycky a jeho sílu neovlivníte. Ovlivníte však nastavení clony – expozimetr vám pomocí LED diody doporučí její nejlepší nastavení, ale otočit prstencem na objektivu je na vás. K dispozici jsou polohy „uvnitř“ (F12.7), „zataženo“ (F16), „polojasno“ (F22) a „slunečno“ F32). Kromě toho také poloha „High Key“ pro záměrně přeexponované snímky.

Objektiv má ohniskovou vzdálenost 60mm (odpovídá asi 35mm na kinofilmu).

Hledáček je samozřejmě průhledový (tunel).

Rozměry a váha: 116 × 11­8 × 68 mm, 307g (bez baterií, popruhu a filmu)

K dispozici jsme měli růžovou verzi, kterou jsme okamžitě pojmenovali „čuník“. Pokud nejste fandy růžové, máte k dispozici celou škálu verzí. Usedleji působí černá a bílá, veseleji barevné varianty:

Tenhle Instax je vhodný i pro děti, je jednoduchý a levný. Samozřejmě nejen pro ně – kdokoliv chce instantní fotoaparát bez zbytečně velké investice (přece jen jde hlavně o legrácku), může se po „osmičce“ poohlédnout.

Cena: níže v přehledných boxech

Poznámka: Fuji již má i novější verzi Instax 9 – ta je v podstatě obdobná, ale přidává zrcátko na „selfie“ a možnost makropředsádky pro záběry zblízka. Přečtěte si o ní zde.

Fujifilm Instax Mini 70

Trošku pokročilejší model, podle mě i pohlednější (design je více „dospělý“, takže mladší by třeba nesouhlasili).

Například čas závěrky už není pevný, ale přístroj ho nastavuje automaticky v rozsahu 1/2s – 1/400s. Stejně tak clonu. Zaostření má také několik přepínatelných zón - Makro režim (0.3 m – 0.6 m), běžný režim (0.6 m – 3 m) a krajina (3 m až nekonečno).

Další funkce navíc zahrnují samospoušť (přístroj má i závit pro stativ, umí i kontinuální samospoušť) a selfie režim (nechybí zrcátko). Selfie režim automaticky zaostří na blízko a zvolí vhodný výkon blesku.

Nechybí high-key funkce (v podstatě kompenzace expozice o +2/3 EV)

Objektiv je opět dvoučočkáč 60mm F12.7. Pravdě­podobně stejný jako u 8S.

Hledáček je jako u všech Instaxů průhledový.

Přístroj bere rovněž filmy Instax Mini a baterie LR6 / AA.

Rozměry a váha: 99.2 x 113­.7 x 53.2mm, 281g.

Cena: níže v přehledných boxech

Fujifilm Instax Mini 90

Nejpokročilejší model na „malý“ film Instax. Od nižších řad se odličuje krom funkcí navíc i designem. Ten je více retro a trochu tak přibližuje tento přístroj designovému jazyku, který výrobce používá i u pokročilých digitálních fotoaparátů (kompakty a bezzrcadlovky řady X).

Funkčně se odlišuje přítomností takových možností, jako je dvojitá expozice, režim bulb, výkonný blesk s možností pomalé synchronizace („Party mode“), více stupňů kompenzace expozice či režimem „Děti“, který zmrazí pohyb krátkou expozicí a bleskem. Režimů má obecně více, třeba Krajina nebo Makro (od 30cm). Se svými snímky si tak můžete více pohrát a dostat použitelné výsledky ve více různých situacích. Důležité je, že blesk můžete i vypnout, což levnější modely neumí. 

Ovládání je také trochu šikovnější – dvě spouště, LCD a prstenec nastavení režimů zpříjemňují používání. Přesto se ale Instax 90 nedrží v ruce úplně dobře. Trochu mi chybí madlo. Je naznačené, ale prsty se vám na něj nevejdou. To se krabicovitý tvar z tohoto modelů odvozené Leicy Sofort drží trochu lépe. Ale nepřiplácel bych kvůli tomu, ta stojí přes dvojnásobek.

Podobně jako u modelu 70 i tady najdeme závit pro stativ (mimo osu objektivu).

Napájení je na rozdíl od dalších modelů vyřešeno dobíjecím akumulátorem.

Objektiv ale nevybočuje: 60mm, F12.7 se zónovým ostřením.

Rozměry a váha: 113.4mm x 91.9mm x 57.2mm, 296g

Cena: níže v přehledných boxech

Instax Wide 300

Vyzkoušeli jsme i zástupce fotoaparátů na široký film (Instax Wide), který má výrazně větší obrazovou plochu, než malý film do výše popsaných přístrojů (86 × 108mm, obrazová plocha 62 × 99mm). Tomu už se dá říkat fotky!

V současnosti nabízený model Instax 300 jde co se designu týče ve stopách retrostylu výrobce, ergonomicky i funkcemi pak ve stopách starších „Wide“ přístrojů (210…). V minulosti se vyráběly i vybavenější přístroje, jako model 500AF z devadesátých let, ke kterému můžeme vhled i ovládání současné třístovky vysledovat.

Současný model autofokus nemá, ostří zónově ve dvou zónách (0.9m – 3m / 3m – ∞). O dostatečnou ostrost se stará objektiv o hodnotách f = 95 mm, F14.

Přístroj je poměrně rozměrný, už to není cvakátko na párty, které byste odnesli v kabelce. Ale naštěstí není těžký (inu, plasťák). Zpracování však není špatné.

Tenhle přístroj má podle mě své opodstatnění i v profesionální fotografii, mají ho rádi třeba fotografové svateb. Samozřejmě ne jako jediný přístroj:-) 
Ale z vlastní zkušenosti vím, že okamžitý výstup a poměrně koukatelná kvalita obrazu (navíc ve formátu, který už se dá rovnou zařadit do alba) umí na lidi zapůsobit.

Škoda, že nemá klasický AF, ale to by nestál, kolik stojí.

Cena: níže v přehledných boxech

Funkce:

Přístroj umí přepínat zaostření na blízko / na dálku (prstencem u objektivu, což je šikovnější., než u staršího 210). Pokud vám nestačí 0.9m, podporuje makropředsádku.

Má samozřejmě průhledový hledáček a vestavěný blesk, který tentokrát nejde úplně vypnout. Jde jen nechat na „Auto“, nebo vynutit silnější záblesk. Nechybí však kompenzace expozice do + i do -.

Přístroj má i závit pro stativ (opět ne v optické ose). Ten však mnoho využití nenalezne vzhledem k absenci samospouště. Mohlo by se to hodit leda při spodní hranici podporovaných časů expozice (1/64s – 1/200s). Ale tam se o zmrazení scény stará spíše nevypínatelný blesk a čas také manuálně nenastavíte.

Moc nastavení si tedy s Instaxem 300 Wide neužijete, ale to nevadí. Ze všech současných Instaxů mě zaujal asi nejvíc (už máme jeden v redakci a chci jeden i domů:-). Produkuje kvalitní obrázky a nad nastavením netřeba přemýšlet, přístroj se o sebe stará sám.

V další generaci bych přeci jen rád viděl víc časů závěrky, pomalou synchronizaci, vypínatelný blesk, samospoušť… a pokud bych si mohl objednat cokoliv, tak i autofokus, byť by to asi cenu vyšroubovalo dost nahoru.

Napájení: 4× LR6 / AA baterie. Měly by vydržet na cca 10 filmů.

Rozměry a váha: 167.8mm x 94.7mm x 120.9mm, 612g.

Fujifilm Instax Share SP-2

Tohle už je trochu ufologie. Pokud vezmete Instax Share do ruky a nikdo by vám neřekl, k čemu to je, možná byste se báli zmáčknout knoflík:-)

Ale je to tiskárna. Osvitová, používá klasicky filmopapíry Instax Mini, na které promítá fotky pomocí LCD displeje v rozlišení 320 dpi s kvalitou 256 úrovní na každou barvu (RGB). Výsledek nerozeznáte od fotky z fotoaparátu Instax.

A z čeho se tiskne? Z fotoaparátu Fuji nebo chytrého zařízení přes aplikaci Instax SHARE ( Google play zdeApple iTunes zde).

Osobně to pro mě „trochu“ ztrácí kouzlo instantní fotografie, ale je to důkaz, že je toto odvětví na vzestupu (tiskárna je již druhá generace).

Cena: níže v přehledných boxech

Obrazová kvalita

Tady není moc co psát. 

Níže je ofocené foto (18MPx – klikněte v náhledu na „plná velikost“) z Instaxu Wide 300 – řešit ostrost, rozlišení či dynamický rozsah patří do recenzí digitálů. Tohle je prostě taková foto-legrácka bez ambicí digitální fotografii konkurovat.

Vítejte v redakci :-)

Chcete ostrou fotku a věrné barvy? Tak to těžko půjdete k Instaxu, že? Chcete živou fotku s nádechem starých časů a chcete si užít proces vytváření? Chcete svým klientům dát „něco“ do ruky, než jim zpracujete fotozakázku? Chcete dát něco na hraní dětem? Chcete fotoaparát na párty, kterým oslníte okolí, ale nemusíte se bát, že vám ho ukradnou? Pak je Instax přesně pro vás.

Alternativy

Instantní fotoaparáty vyrábí také firmy Lomography, Leica a další, spíše okrajoví, výrobci. Leica je navíc stejně jen „vylepšený“ Fujifilm, takže ze seriózních konkurentů zbývá Lomography, firma, které má s různými hračkami z „okraje fotografie“ velkou zkušenost. Využívá rovněž filmy Instax Mini a Instax Wide.

Ze zajímavých modelů zmiňme Lomo'Instant a Lomo'Instant Wide. Nabízí se v celé škále verzí a oproti Fujifilmům nabídnou i víc funkcí a příslušenství (objektivy/před­sádky), ale za vyšší cenu.

Můj favorit z jejich nabídky je pak model Lomo Wide s výměnnými předsádkami (zejména široká je zajímavá), třízónovým ostřením a více funkcemi, než má Wide 300 od Fuji. Ale je taky výrazně dražší. Osobně to tedy vidím tak, že vezmu ten Fujifilm… 

Závěr

Instax je zábava. Fujifilm rozumně drží ceny na velmi příjemné úrovni a instantní analogová fotografie se tak stává zajímavou i pro ty uživatele, kteří by v dnešní rychlé digitální době o analog ani nezavadili. Dokonce je to, zdá se, spíše doména mladých, kteří už na digitální fotce (ať už „opravdové“ nebo mobilní) vyrostli.

Možná právě ta rychlost doby je důvod, proč se právě instantní fotografie vrací – z Instaxu vám fotka vyleze často rychleji, než se váš mobil spáruje s mobilem kamaráda. Navíc je to víc cool – sdílení chytrým zařízením je dnes standard, ale papírová fotka?

Říká se, že analog se obecně vrací do módy – prodeje filmů jsou nejsilnější za poslední roky a pro instantní fotoaparáty platí to samé. Pokud ještě před pár lety byly „polaroidy“ jen nostalgická vzpomínka na zvláštnost z minulých dob (jak já ho jako kluk chtěl – v amerických filmech je měly vždycky všechny děti a my měli doma jen „trapnou“ Prakticu a kompakt Olympus Trip :-), pak nyní je to opět realita. A zábavná.


FujiFilm Instax Wide 300 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fujifilm Instax Mini 90 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

FujiFilm Instax Mini 70 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fujifilm Instax Mini 8S lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

FujiFilm Instax SHARE SP-2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram