Nejnovější entry-level zrcadlovka Canon s označením EOS 1300D má 18MPx čip, na baterii vydrží 500 snímků a má WiFi rozhraní. Podívejte se v testu, jak jí to při ceně do 11 tisíc za set s objektivem fotí.

Živý náhled, video

V živém náhledu lze fotit i natáčet video. Ostřit v live-view lze jedním ze tří způsobů. Zaostřit na dané místo (lze jej volit). Druhá možnost je priorita ostření na obličej (pokud jej nenajde a vy fotíte, nebo natáčíte video, pak zaostří na ostřící bod). Ale pozor, i když obličej detekuje a vy jej namáčknutím zaostříte (sám to neudělá), dále již nepřeostří.


Quick Menu

Kontinuální ostření není k dispozici.

Poslední možnost je ostřit pomocí ostřících bodů zrcadlovky tzv. „quick“. Třetí varianta samozřejmě sklápí zrcátko, rychlé to rozhodně není. Takže je smysluplná pouze pro špatné světelné podmínky, kdy již nefunguje detekce kontrastu. Quick ostření může být pak šikovná funkce. Samozřejmě nefunguje při videu.

První dvě varianty ostření subjektivně nejsou rychlé, spíše naopak a v šeru ztrácí hodně.

Maximální rozlišení videa je FullHD při 25 snímcích za sekundu při nastaveném systému PAL, resp. 30 fps při systému NTSC. Což je standardní. Maximální délka záznamu je 29 min. 59 s (takže půl hodiny), nejvýše však 4GB.

Fotoaparátu zcela chybí v režimu živého náhledu mód průběžného ostření. Zřejmě proto, že by v režimu živého náhledu nestíhal. Pozor, to znamená, že při snímání videa nelze přeostřit, a to dokonce ani namáčknutím spouště, na které nijak nereaguje. 1300D má k dokonalosti při natáčení videa daleko. Pokud ale bude stačit pevné ohnisko a pevné zaostření, pak svůj kus práce odvede.Skutečnost, že stabilizace (objektivu) bude také chybět, je zřejmá.

Ukázkové video na Youtube:


Konektivita

Oblast, kde se nedá zaspat. Takže funkci NFC i možnost využití WiFi samozřejmě najdete.

Připojení přes WiFi je relativně intuitivní, jen jsem chvíli ve fotoaparátu hledal heslo pro připojení, ale našel. Takže ovládání fotoaparátu na dálku pomocí WiFi v telefonu a i přenos dat je vynikající.

LCD

Na zadní straně je 3" LCD s rozlišením VGA (tedy udávaných 920 tis. bodů – 640 × 480 × 3). Displej není ani výklopný, ani dotykový.

Použitý setový objektiv

Veškeré snímky jsou focené setovým EF-S 18–55mm 1:3,5 – 5,6 III. Jde o základní objektiv k amatérským zrcadlovkám. Jeho největší slabinou je to, že se přední člen při ostření otáčí, což omezuje užití polarizačního či přechodového fil­tru. Na druhou stranu jeho optické vlastnosti jsou v této cenové skupině výborné, byť má sklony k mírné chromatické aberaci.

Cena setu s tímto objektivem je aktuálně (2/2017) pod 11 tisíc Kč.

Canon EOS 1300D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  01.03.2017 10:05
  Reaguje na Jakub Súkeník 01.03.2017 09:27:

  "Zmíněná recenze ve zkratce říká "pokud máte o pár tisíc víc, kupte si..." - zobrazit celý komentář

  částečně souhlasím. Netvrdím, že je foťák nepoužitelnej, mluvím o stylu recenze, kdy je potřeba nejen vychválit, ale i upozornit. A jeden, dva tisíce rozdíl za řádově lepší stroj taky není "pár tisíc" , což evokuje vyšší částku. I když si taky osobně nemyslím, že jestli dá někdo dohromady cca jedenáct tisíc, že dvanáct dá taky. To by byla hodně velká náhoda, mít zrovna přesně tuhle částku :-) ... Dodatek. Podle aktuálních cen je dokonce např. D3300 nejen jako tělo levnější, ale v setu jen o čtyři stovky dražší, zato s novějším, stabilizovaným objektivem. A to vlastně patí i o 100D. To vlastně znamená, že celý závěr o dobré koupi "za ty prachy" postrádá smysl

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  01.03.2017 11:51
  Reaguje na tencosiudělilban 01.03.2017 10:05:

  "částečně souhlasím. Netvrdím, že je foťák nepoužitelnej, mluvím o stylu..." - zobrazit celý komentář

  100D je sice fajn, ale někomu se špatně drží, někomu chybí Wi-fi...
  D3300 je Nikon, takže je ze hry, pokud se už rozhodnu pro Canon (třeba kvůli objektivům, nebo proto, že už ho někdo kolem mě má).
  A dva tisíce? To je cena objektivu 50/1.8 II (dobře, z druhé ruky, novej stojí celé 3 tisíce!)

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  01.03.2017 12:20
  Reaguje na Jakub Súkeník 01.03.2017 11:51:

  "100D je sice fajn, ale někomu se špatně drží, někomu chybí Wi-fi... D3300..." - zobrazit celý komentář

  O čem pořád mluvíš? :-) ...já o koze, ty... bavíme se o recenzi,začátečnickým foťáku. Není to o propagaci značky. Proč by měla být nějaká značka ze hry, když si jakozačátečník vybírám foťák. Ke všemu za "rozumný" peníze. Pokud má samozřejmně někdo jiný priority, ať už k vybavení, objektivu, nebo značce, ať si sám vybere. Já mluvím o jediné diskutované výhodě z recenze a reakcí, což měla být cena. A to už jaksi neplatí. A jestli chceš něco porovnávat, dokonce z druhé ruky, proč ne. Nemám s tím problém, jen jaksi od tématu odbočíme. A řeči že někomu se špatně drží ten, nebo onen, že tomu by chybělo to, nebo ono...ano. Stejně jako druhýmu vyhovuje opak.Za takový peníze asi těžko čekat všechno. Mimochodem: Vždycky vyrazíš do útoku, ale zatím jsi mi neodpověděl na žádnou z předchozích otázek?

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  01.03.2017 12:46
  Reaguje na tencosiudělilban 01.03.2017 12:20:

  "O čem pořád mluvíš? :-) ...já o koze, ty... bavíme se o recenzi..." - zobrazit celý komentář

  To bych byl nerad, kdybys měl pocit, že útočím :-)
  Asi opravdu mluvíme každý o ničem jiném... Zkus mi připomenout otázku, kterou jsem nezodpověděl, zkusím to napravit:)

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  01.03.2017 12:47

  Asi už celá diskuze postrádá smysl a odbočuje od tématu. Můj názor na foťák a novej závěr recenze je, že za ty prachy nemá smysl tento stroj kupovat. Howk

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (26)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram