Test fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GX80

Panasonic Lumix DMC-GX80 je bezzrcadlovka standardu m4/3. Nabízí mimo jiné stabilizaci čipu a současně stabilizaci objektivu. Jde o „osekaný“ model GX8, který současně nabízí něco navíc.

Vlastnosti fotoaparátu Panasonic DMC-GX80

Panasonic LUMIX GX80

Rozmístění hlavních ovládací prvků najdete na přiložených snímcích. Na hlavním otočném voliči najdete (standardní) režim inteligentní Automatika (iA), P,A,S,M a k nim další režimy. Manuální nastavení videa, uživatelský režim, režim panorama a poslední poloha ovlivňuje barevnost snímků. Na zadní stěně najdeme čtyři funkční tlačítka, jejich funkce se přiřazuje v menu.

Panasonic LUMIX GX80 Panasonic LUMIX GX80

Tlačítko pro nahrávání videa pro mě osobně je poměrně špatně umístěné, je blízko spouště a protože je z principu zapuštěné, měl jsem potíže s jeho používáním.

Panasonic LUMIX GX80

Interní blesk má dosah až šest metrů, což není mnoho. Patice pro připojení externího je samozřejmostí.

Fotoaparát umožňuje nastavit čas expozice v hodně širokém rozsahu od 1/16 000 s až do 60s (podle režimu a podle použité závěrky) a režim bulb.


Mezi další zajímavosti patří sériové snímání v režimu 4K. To najdete na voliči „dolů“, kde je i samospoušť a expoziční bracketing. Dobře se v jeho rámci dá použít režim Předsériové snímání 4K, v němž se ukládá záznam před stiskem spouště. GX80 ukládá video ve formátu MOV a při editaci v těle fotoaparátu lze uložit jednotlivé snímky jako fotografie. Faktem je, že se tak „trefíte“ do okamžiků, které jinak lze fotit jen náhodně (viz. testovací snímky). K dalším možnostem fotoaparátu patří režimy HDR, Multiexpozice a Časosběrné snímání, které ovšem už najdete a aktivujete v Menu.

Panasonic LUMIX GX80
Panasonic LUMIX GX80 Panasonic LUMIX GX80

Zbytek běžných nastavení najdeme v klasickém Q.MENU (po stisku tlačítka Q.MENU). A vše je samozřejmě dostupné i přes klasické menu, které je přiměřeně přehledné. V nápovědě, která se zobrazuje, je stále spousta nepřehledných zkratek.

Panasonic LUMIX GX80

Abychom se opravdu mohli různými cestami dostat k volbě, kterou vyžadujeme, je navíc LCD dotykové (k němu se vrátím dále).

Fyzické vlastnosti

Rozměry cca 122 × 71 × 44 mm, hmotnost bez objektivu cca 426 g. Udávaná výdrž baterie je 290 snímků.

Čip

Velikost a charakteristika čipu předurčuje chování fotoaparátu. Zde je jím stabilizovaný(!) 4/3 Live MOS Sensor o rozměrech 17.3 × 13.0 mm (poměr stran 4:3) s efektivním rozlišením cca 16 Mpx (4592×3448 px) bez low-pass filtru. Při jiných poměrech stran jde o ořez z maximálního rozměru. Ultrazvukový filtr se stará o odstranění nečistot z čipu. A ano, četli jste výše správně, čip je opět (stejně jako u GX8) stabilizovaný (nově však v 5 osách). Fotoaparát má tedy duální stabilizaci, protože ke stabilizovanému čipu přispěje ještě stabilizace objektivu. To je dobré opět pochválit.

LCD, EVF

Panasonic LUMIX GX80 Panasonic LUMIX GX80
Panasonic LUMIX GX80

Tady je jeden ze základních rozdílů mezi GX8 a GX80. 3“ displej je jen výklopný. Stále je dotykový. Tím se objevují další možnosti ovládání a způsobu nastavení. V zásadě platí, že co lze řešit nastavením tlačítky, lze řešit i dotykem na LCD (myšleno nastavení vlastností obrazu). Přesnost a citlivost mě samotného překvapily, prostě se netrefíte vedle, přestože některé ikonky jsou poměrně malé. Já tedy problémy neměl. Fyzická velikost LCD jsou standardní 3", rozlišení cca 1 mil. Bodů (subpixelů), což je o něco maličko lepší, než standardní VGA (ve skutečnosti totiž tři barevné subpixely – body – tvoří jeden obrazový pixel). Poměr stran LCD je 3:2, takže při snímání 4:3 je kolem dost místa na záložky pro nastavení.


Narazil jsem na nepříjemnost. Když přepnu zobrazení z LCD do hledáčku, tak LCD stále reaguje na dotyk. A když budete mít fotoaparát pověšený u boku, budete mít ostřící bod prostě někde. Řešením je vypnout v menu dotykovost LCD.

Hledáček je jiný, než u GX8. Zobrazuje totéž co LCD (s výjimkou toho, co souvisí s dotykovostí LCD) a má výborné rozlišení 2,76 mil. subpixelů (takže počet obrazových bodů je třetinový). A zvětšení je cca 1,39× / 0,7× (ekvivalent 35mm filmu) při 50 mm zaostření na nekonečno. Navíc má dioptrickou korekci v rozsahu – 4 až +3 dioptrie, což je hodně a je to skvělé pro lidi s vadou zraku. Hledáček nelze vyklopit.

Snímání ve 4K (funkce 4K Photo)

Panasonic LUMIX GX80 Panasonic LUMIX GX80

4K Photo je funkce, která jednoduše umožní vybírat jednotlivá okénka z videozáznamu a ukládat je zpětně jako fotografie. Podstatné je, že v tomto režimu lze „snímat zpětně“ v režimu Předsériové snímání. Režim pořizuje a ukládá snímky po dobu maximálně 30 minut v rozlišení cca 8Mpx (4K). Data se ukládají nikoliv do .jpg, ale rovnou jako video. Pak si prostě daný snímek vyberete.

Varianty

 • Standardní – ukládá snímky po dobu stisku a držení spouště (bez zvuku). 
 • Burst S/S – ukládá snímky mezi dvěma stisky spouště (včetně zvuku). Prakticky jde o video ve 4K. 
 • Pre-Burst – ukládá snímky vzniklé 1 sekundu před a 1 sekundu po stisku spouště.

Video

Panasonic LUMIX GX80

Standardně je k dispozici v AVCHD až FullHD a v režimu MPEG-4 video až 3840×2160/25p + stereo zvuk. Stejně jako při focení i zde platí doporučení používat karty třídy alespoň UHS speed class 3, takže velmi rozšířené SDHC class 10 nechte raději odpočívat, nicméně mě se kupodivu data stíhala ukládat i na ní.

Ukázkové video ve Full HD:

Na kompletní funkce a specifikace se podívejte na stránky www.panasonic.cz.

Příslušenství

V setu lze pořídit GX80 mj. s objektivem LUMIX G VARIO 12–32mm / F3.5–5.6 ASPH. / MEGA O.I.S., který je „skládacího“ typu. V zataženém stavu je to doslova palačinka. Ekvivalentní rozsah ohnisek je 24–64mm. Cena je pod hranicí 19 000,– (září 2016). Kromě toho máte samozřejmě k dispozici veškeré příslušenství Panasonic a díky společnému standardu i objektivy Olympus a dalších výrobců.

Konektivita

USB, HDMI, WiFi najdeme také. Nepřekvapila mě nepřítomnost GPS modulu, protože ani GX8 jej nemá, ale je to škoda. GX80 lze však párovat s chytrými telefony a využít tak GPS v nich.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • bedo.
  bedo.
  17.12.2016 08:16

  "Narazil jsem na nepříjemnost. Když přepnu zobrazení z LCD do hledáčku, tak LCD stále reaguje na dotyk. A když budete mít fotoaparát pověšený u boku, budete mít ostřící bod prostě někde. Řešením je vypnout v menu dotykovost LCD."
  to nie je chyba, ale vlastnosť :) - slúži to práve na jednoduchšie nastavovanie AF bodu pomocou dotyku na displej pri použití hľadáčika (a dá sa to selektívne vypnúť v "Touch" nastaveniach (Touch Pad AF:Off).

 • Jaromir AR
  Jaromir AR
  21.07.2017 11:26

  bedo. - Bohuzel opet uz delsi dobu standardni "recenze" na fotoaparatu.cz. Vicemene bezobsazna, polovina textu pouze prevypravene specifikace, doplnena pripadne o zjevna nepochopeni v pouzivani te ktere funkce a s opomenutim realneho zhodnoceni zcela zasadnich funkci (rychlost, ostreni, chovani v tom kterem svetle, atd.).
  A napr. hledacek je tam pouze formalne popsan, ale ani slovo o jeho nic moc pouzitelnosti. Jinak vytecny fotoparat, ale ze je v "odborne" recenzi v tichosti opomenut tak vyrazny nedostatek, to by se stavat nemelo. Zde bohuzel pravidlem ...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace