Knižní tip: Eliot Siegel - Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz

Dnes si představíme knihu od renomovaného módního fotografa Eliota Siegela. V této publikaci nehraje tolik prim text jako velké množství fotografií - co do počtu fotografií se jedná o nejobsažnější knihu, kterou jsem měl tu možnost prezentovat, což je v tomto typu publikace, kde hraje názornost velkou roli, jasné plus. Už název nás nenechá na pochybách o jasném zaměření knihy, módní fotografie a portrét jsou žánry, kterými se autor zabývá.

První kapitola s kterou se v knize setkáme, Technické know-how, je jedinou kapitolou, nezabývající se přímo pózami a držením těla fotografovaných modelek. Nenalezneme zde však rady ohledně nastavení fotoaparátu ani další úplné základy, autor předpokládá základní znalost technické stránky fotografování. Naopak Eliot nám v této kapitole předává dobře mířené rady praktického charakteru. Pro představu je to dvoustrana, zabývající se navozením příjemné atmosféry při fotografování. Poklonu musím vyseknout za část kapitoly věnující se působení světla. Různé typy svícení jsou vhodně přiřazeny ke konkrétnímu užití, ale z mého pohledu je největší přidaná hodnota v sérii fotografií s různým svícením. Rozdíly ve svícení jsou jasně zřetelné, tudíž je možné si představit, které svícení se asi hodí pro námi připravovanou fotografii. V kapitole Technické know-how najdete i rady, které se netýkají úplně technické stránky fotografování a to o make-upu a vlasech nebo jak stylizovat fotografii. K fotografování portrétů a módní fotografie patří i tato stránka a je dobře, že ji autor do knihy zařadil. Kapitola je zakončena několika stranami věnovaným digitálním úpravám, ale toto téma je zde shrnuto velmi povrchně a spíše jen naznačí možnou cestu, než že byste se dozvěděli řadu sofistikovaných postupu na rozjasnění očí nebo odstranění vrásek.

Teď už se dostáváme do druhé, hlavní a také poslední kapitoly celé knihy, samotná kapitola je podstatně obsažnější než kapitola první (což je samozřejmě logické, pokud má obsahovat přes tisíc póz). Tato rozsáhlá kapitola je dále rozdělena do několika podkapitol, Vestoje, Vsedě, Ve dřepu a takhle bych mohl pokračovat až k deváté kapitole, věnující se samotné hlavě a ramenům. Složení těchto podkapitol vám přiblížím na první, již zmíněné, podkapitole Vestoje. Na úvod co nás v této podkapitole čeká je profil fotografa. Prvním z patnácti je Jack Eames a samotný profil fotografa se skládá z jeho osobního pohledu na svou práci, používaného vybavení a několika fotografii s komentářem. Tyto profily fotografů jsou příjemným zpestřením, zejména rozdílnými styly a rozmanitostí jednotlivých fotografů

.

Ale teď už k samotným pózám: každá podkapitola se dělí do dalších logických celků a to konkrétně v našem případě první kapitoly Vzpřímeně, Naklánění a dále podle rozsahu podkapitoly. Po krátkém úvodu o typickém využití pózy „vzpřímeně“ se dostáváme ke spoustě snímků, doplněných o často velmi detailní popis vyjádření pózy, technické informace nebo možnosti využití. Komentáře jsou z mého pohledu velmi přínosné a svědčí o zkušenostech autora. Takovýchto dvoustran naleznete vždy hned několik ke každé popisované póze. Následují dvoustrany se sérií sedmi fotografií jdoucí těsně za sebou, modelka pouze minimálně mění držení těla, polohu rukou nebo pohled a Eliot komentuje, na co si dát pozor, případně co je zrovna na konkrétní fotografii dobré. Jedna z fotografií je vybrána jako nejlepší a daný výběr patřičně okomentován. Tato část knihy je zajímavým pomocníkem, při vlastním vybírání fotografií ze série, protože vás naučí sledovat i drobné detaily, které by mělo zkušené oko fotografa módy rozeznávat. Nechybí ani malé schéma, jak byl fotografovaný snímek nasvícen. Podkapitolu uzavírá soubor většího množství fotografií, vztahující se ke konkrétní probírané póze, tady už bez komentáře.

Z knihy jako celku mám velmi dobré dojmy a přímo se nabízí využití při plánování budoucího fotografovaní nebo jako názorná ukázka pro méně zkušené modelky v ateliéru. Dobře na mě působí celková různorodost stylů fotografií, zajištěná fotografiemi od různých autorů. Nenapadá mě tentokrát, co bych autorovi vytkl.

Kniha „Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz“ na stránkách vydavatele

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • STig
    STig
    20.12.2015 00:41

    Název knihy "Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz" je zcela zavádějící. V knize jde primárně o fotografování oblečení, ženy tam jsou jen v roli věšáků na to oblečení, které pózují tak, aby vyniklo hlavně to oblečení. Samozřejmě v roli mladých, krásných, štíhlých, ideálně rostlých věšáků, ale jsou tam jen proto, že to oblečení na nich vypadá líp než než na skutečném věšáku. Nekritizuji kvalitu té knihy, pro toho, kdo fotí třeba pro butiky může být možná přínosná, ale tomu, kdo fotí "normální" ženy, doporučuji vybrat si jiný titul. PS: sám jsem naletěl :-).

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram