Nový FotoAparát.cz – Galerie

Významnou součástí webu FotoAparát.cz je Galerie. Tedy část určená pro fotografie čtenářů – fotografů. Na novém webu se změny nevyhnuly ani Galerii. Je nyní flexibilnější a měla by být ideálním místem pro vaše fotografie, ať již fotíte cokoli.


Odkaz na galerii najdete přímo v hlavním menu, ovšem fotografie z ní prostupují prakticky celým FotoAparát.cz. Přímo na hlavní straně najdete „Foto týdne“, což je nejzajímavější snímek za minulý týden, a také několik dalších fotografií vybraných z nedávno vložených i starších. Podobný výběr je i v patičce webu a zobrazuje se tak na všech stránkách. Nechybí tak motivace zapojit se do komunity kolem FotoAparát.cz a vložit i své fotografie do Galerie. Jak to funguje?

Struktura Galerie

Galerie jako sekce je na FotoAparát.cz jen jedna, dále se však dělí na další galerie (s malým „g“). Tyto další galerie můžete chápat jako tematické sekce, do kterých je možné – přesněji nutné – vkládat fotografie. Každá fotografie v Galerii FotoAparát.cz musí do nějaké galerie patřit.

V Galerii najdete několik stálých galerií připravených pro vaše fotografie. Jedná se hlavně o tematické členění. Svůj snímek vložíte do té, jejíž téma mu nejlépe odpovídá. Pokud by mohl snímek patřit i do více oblastí, prostě si jednu z galerií vyberte, další pokryjete pomocí štítků (viz dále v článku).

Kromě těchto stálých galerií se mohou obevit i „dočasné“. Typicky se jedná o různé soutěžní galerie, které mají nastavená specifická omezení vkládání. Toto je novinka – každá galerie, a nejen soutěžní, může mít vlastní pravidla. Pokud se fotografové v Galerii domluví, že by měli zájem o nějakou specifickou galerii – například takovou, kam může každý vložit za rok jen jednu fotografii a snímky nelze bodovat – není problém galerii vytvořit.

Galerie mohou mít také „členská omezení“. Je možné vytvořit speciální galerie s omezeným přístupem, které mohou mít vlastního správce z řad čtenářů starajícího se o přijímání (a vyřazování) členů. Do takové galerie pak například mohou vkládat jen členové, ale např. hodnotit může každý (nebo také jen členové). Možností, jak takovou galerii nastavit, je řada. Tyto galerie jsou určeny především pro různé fotokluby, kterým dají možnost prezentovat přímo na FotoAparát.cz tvorbu svých členů.

A jak zjistíte, jaká pravidla platí pro jakou galerii? Snadno. Prostě zkusíte nahrát fotografii. Při nahrávání fotografie je totiž prvním krokem právě výběr galerie (pokud nevkládáte fotografii přímo z konkrétní galerie, pak je již předvybraná), a hned v druhém kroku, ještě před výběrem souboru k nahrání, se veškerá pravidla a omezení zobrazí. Navíc se dozvíte, jak se týkají konkrétně vás. Tedy například pokud je omezený počet vkládaných fotografií, kolik vám jich ještě zbývá.

Vložení fotografie do Galerie

Jak již bylo napsáno výše, prvním krokem, po kliknutí na zelené tlačítko „Nahrát novou fotografii“ je výběr galerie. Na této obrazovce se zobrazí aktuální soutěžní galerie (tedy soutěže, do kterých je možné nyní vkládat snímky), vybrané galerie (výše zmíněné „stálé“) a také „Moje galerie“. Vaše galerie jsou galerie, do kterých jste naposledy nahráli fotografii. V případě, že chcete vložit snímek do nějaké „exotičtější“ galerie, můžete jí najít pomocí našeptávacího políčka pro výběr, ovšem musíte znát alespoň část jejího názvu.

Alternativou je kliknutí na „Nahrát novou fotografii“ přímo v konkrétní galerii, čímž se tato přímo zvolí a první krok vynecháte.

V druhém kroku vybíráte pouze fotografii k nahrání z vašeho počítače. Zde se také dozvíte, jaká omezení pro zvolenou galerii platí, a jaké parametry může mít vámi nahraná fotografie. Pokud cokoli brání vložení vybrané fotografie do galerie, nedostanete se přes tento druhý krok.

Ve třetím a posledním kroku máte možnost vkládanou fotografii popsat. Jedinou povinnou položkou (kromě zvolené galerie) je název fotografie. Volitelně pak můžete v základních informacích doplnit popis, čas pořízení, expoziční parametry a zeměpisné souřadnice místa pořízení. Pokud má snímek EXIF, je pravděpodobné, že se technické údaje, které jsou v něm zahrnuty, načtou automaticky.

Také zde volíte, zda má mít fotografie povolené nebo zakázané hodnocení. Je-li zakázané, fotografii sice lze komentovat, ale není možné ji bodovat. Před tímto „uživatelským“ natavením má však přednost nastavení konkrétní galerie, a tak pokud vkládáte například do soutěže kde se boduje, bude hodnocení fotografie automaticky povolené.

Pokud nahráváte do jedné z hlavních galerií, i v posledním kroku se můžete stále rozmyslet a změnit ji na jinou z hlavních galerií – jinak zde galerii měnit nelze.

K fotografii můžete přiřadit fotoaparát použitý k její tvorbě, pokud je v naší databázi. Ten se u snímku zobrazí a kdokoli si pak může rozkliknout informace o fotoaparátu, přečíst si jeho test a podívat se na další fotky jím pořízené. Našeptávací výběrové políčko dovolí opravdu zvolit jen fotoaparáty z databáze fototechniky, takže pokud tam náhodou svůj přístroj nenajdte, můžete ho buď napsat jen tak do popisu, nebo napsat zprávu nám a my ho do databáze přidáme.

Sekce Moje album slouží k zařazení fotografie ve vašem profilu v Galerii. Alba si můžete představit jako složky, ve kterých máte fotografie zatříděné. Vůbec nesouvisí s galeriemi a můžete si vytvořit libovolná a v libovolném množství. Tlačítko pro založení nového alba najdete ve vašem profilu v Galerii. K čemu jsou alba dobrá? Například pro třídění snímků do sérií či tematických celků, nebo třeba podle techniky vytvoření – použití je zcela na vás. Alba poslouží hlavně návštěvníkům vašeho profilu a na prezentaci snímků v rámci galerií vliv nemají.

Poslední volbou před uložením fotografie jsou Štítky, což je poměrně podstatná novinka nového webu FotoAparát.cz. Pokud používáte například Zoner, Lightroom nebo nějaký jiný sofistikovaný program pro správu fotosbírky, štítky či „tagy“ v nějaké podobě jistě znáte. Jedná se jakési virtuální cedulky, nebo klíčová slova, která navěsíte na fotografii a která ji ve stručnosti vystihují. Pokud má fotografie v galerii přiřazené štítky, v jejím detailu se zobrazují. Každý takový štítek je možné rozkliknout a zobrazit tak všechny shodně oštítkované snímky. Pro blaho nás všech návštěvníků Galerie, prosím štítkujte své fotografie:-)

Přiřazení štítku k fotografii je snadné. Do příslušného pole prostě zvolené slovo nebo i slovní spojení napíšete. Našeptávač pomůže a navrhne štítky, které vámi psaný výraz obsahují, ale pokud takový štítek ještě neexistuje, nevadí. Tím, že ho k fotografii přiřadíte, ho automaticky vytvoříte.

A nakonec kliknete na „Uložit fotografii“, čímž teprve snímek uložíte a zveřejníte.

Brouzdání v Galerii

V Galerii FotoAparát.cz je víc než 400 000 fotografií. Jejich prohlížení tedy může být zábavou na dlouhé zimní večery.

Nejlepším výchozím bodem je samotná hlavní strana Galerie. Najdete zde několik náhledů na TOP fotografie, nejnovější fotografie, fotografie týdne (tedy nejlepší fotografii za každý týden) a TOP autory fotografií. Zobrazují se tu i aktuální soutěže. V pravém sloupci najdete nejpoužívanější galerie a štítky a tyto seznamy si můžete rozkliknou, podívat se na všechny galerie a až 50 nejpoužíva­nějších štítků.

Pomocí tlačítek na konci pravého sloupce nebo odkazů v pravé části rozbaleného hlavního menu Galerie se pak dostanete na několik kompletních výpisů. Můžete si zobrazit:

Všechny galerie

Toto je prostě a jednoduše výpis všech nesoutěžních galerií a to včetně již výše zmíněných galerií s členským přístupem, které na první pohled poznáte podle malé modré „busty Járy Cimrmana“. V tomto seznamu si můžete galerie řadit podle počtu fotografií, názvu, nebo data vytvoření.

Všechny soutěže

Pro změnu seznam všech soutěžních galerií. Kromě možností řazení obvyklých pro všechny galerie je zde možnost řadit souteže podle data konce hodnocení – tedy soutěže, kterým byste měli věnovat pozornost chcete-li soutěžit, jsou nahoře. U každé soutěžní galerie je také krátké info, datum konání a barevný štítek informující o aktuálním stavu soutěže – soutěžit na FA nikdy nebylo tak snadné.

Výpis všech fotek

Název hovoří jasně. Jedná se o výpis úplně všech fotografií v Galerii FotoAparát.cz. Snímky lze řadit podle data, získaných bodů, získaných bodů za poslední rok, bodového průměru a nebo poštu zobrazení. Zajímavou možností je pak změna formátu výpisu. Ve výchozím stavu jsou všechny náhledy na jedné stránce a kliknutím na „načíst další“ přizobrazíte další – to se hodí třeba na mobilech, kde skrolujete na konec stránky, přinačtete a skrolujete dál. Pro divočejší procházení, například když se chcete dostat do poloviny seznamu, je možné přepnout na „běžné“ stránkování.

Lidé v galerii

Seznam všech registrovaných uživatelů FotoAparát.cz. Zobrazuje se zde jméno uživatele a pak nějaké ty statistické údaje z Galerie – tedy počet fotografií, komentářů, hodnocení, body a bodové průměry. Řadit lze podle všeho. Nic vám tedy nebrání, chcete-li zjistit, na jakém místě v pomyslném žebříčku nejlepších fotogaleristů jste.

Databáze fotoaparátů

Tato zajímavá databáze je poměrně skrytá v hlubinách Galerie. Jedná se o seznam všech modelů fotoaparátů které „známe“. Databáze najde své využití při přiřazování fotoaparátu k fotografii v Galerii, ale také k článku nebo inzerátu v Bazaru. Pokud vás tedy zajímá nějaký fotoaparát, najděte si ho v databázi a v jeho detailu naleznete články, které se ho týkají i fotografie v Galerii jím pořízené. A jestli vám v databázi nějaký fotoaparát chybí – například s ním fotíte a chtěli byste si ho k fotkám přidávat – napište nám. Obratem ho přidáme.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace