Fotoaparát Sony Alpha a7R II je již druhým modelem druhé generace fullframe bezzrcadlovek od Sony. Prvním je konstrukčně podobný přístroj Alpha a7 II.
a7R II se však odlišuje, a to zejména novým senzorem – 42MPx BSI CMOS. Navíc má také možnost nahrávání 4K videa a v neposlední řadě vylepšený AF. Mají se zrcadlovky bát?
Galerie ukázkových snímků:
Vše JPEGy přímo z fotoaparátu. Nejvyšší kvalita, vypnuté odšumování, režim obrazu standardní.
Závěr
Je Sony a7R II onen dlouho očekávaný zabiják zrcadlovek?
Ne. Ale ne proto, že by se samotný přístroj se zrcadlovkami nemohl měřit. Může, má oproti nim své výhody i nevýhody, ale je to přístroj, který ocení i pracující profesionál. V některých ohledech dokonce konkurenci v podstatě nemá, a to nemluvím jen o váze a rozměrech. Třeba kombinace ultra vysokého rozlišení fotografií (42MPx) i videozáznamu (4K) je kombo, které momentálně jinde nenajdete. Konkurence z řad zrcadlovek vždy umí jen jedno z toho, ale ne obojí.
Tak proč tedy nevidíme profesionální fotografy houfně zahazovat své Canony a Nikony a nahrazovat je tímto povedeným fotoaparátem?
Důvodem je možná i ona fotografická hrdost, znáte to: „Sony? Ty snad dělaj televize a empétrojky, ne? Já chci foťák!“.
Hlavní problém však je, že koupí podobného fotoaparátu nekupujete jen tělo, ale investujete do systému. A ten se nemůže rovnat tomu, co momentálně nabízí Canon, Nikon, Pentax ale i Sony se svým systémem A. Kde je ultraširoký objektiv pod 16mm? Kde jsou profesionální telezoomy nad 200mm? Kde je 24–70 F2.8? Kde je amatérská laciná padesátka? Kde je sada pevných objektivů s F1.4 – 24mm, 50mm, 85mm (kromě 35mm, který existuje)? A to jsou jen objektivy…
Systémy současných DSLR se vyvíjejí a rozšiřují desítky let (Nikon F od r. 1959, Pentax K od 1975, Sony A (Minolta) od 1985 a Canon EOS od 1987). Navíc všechny vycházejí z kinofilmu a obsahují tak mnoho fullframe objektivů zaměřených nejen na profíky, ale i amatéry (35mm formát byl na rozdíl ode dneška amatérský). Koupí ať už FF nebo APS-C těla se tak uživateli otvírá celá škála objektivů a příslušenství, protože firmy si drží zpětnou i dopřednou kompatibilitu celá léta.
Sony FE sice vykročil dobře, ale tato výhoda mu chybí. Dokud například Nikon nepředstavil současný moderní objektiv AF-S 20mm F1.8, nebylo to tak, že by jeho uživatelé neměli přístup k pevné dvacítce – zkrátka stále prodával dvacet let starý model 20mm F2.8.
Dalším problémem je podpora ostatních výrobců – Tamron, Sigma, Tokina, všichni mají desítky let praxe ve vývoji a výrobě SLR objektivů, ale pro bezzrcadlovky objektivy téměř nevyrábí – znamená to další (drahý) vývoj a dokud nebudou tyto masově rozšířené, zkrátka se to nevyplatí.
Je jasné, že se tato situace lepší. Ale zatím je to stále podle mě největší nevýhoda bezzrcadlovek (nejlépe to má podchycen asi systém m4/3, který je pojat jako otevřený standard a vyrábí tak pro něj více výrobců).
Pokud si však ze současné nabídky vyberete a víte, že vám to či ono nebude chybět (nebo ne moc), pak není co řešit. Sony A7R II je špičkové tělo a systém Sony FE zahrnuje několik možná nejlepších objektivů ve své kategorii.
Musím také zmínit možnost použití adaptérů – takový LA-EA4 od Sony vám z a7R II udělá v postatě SLT zrcadlovku a otevře vám svět objektivů Sony A v plné šíři. Nesmí vám ovšem vadit bachratý adaptér, ztráta světelnosti, omezení plochy AF na 15 bodů nahloučených v prostředku a samozřejmě další investice.
Další adaptéry pak umožní použití AF objektivů Canon EOS (ovšem rychlost AF se nemůže ani u těch nejlepších adaptérů rovnat zrcadlovkám, u některých adaptérů je pak „autofocus“ spíše vtip). V neposlední řadě existují adaptéry na všechny systémy manuálních SLR.
Shrnutí: Výborné tělo mladého, ale perspektivního systému. Od minula se zbavilo dětských nemocí a přináší několik unikátních vlastností. Je to skutečně profesionální fotoaparát.
Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších bezzrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze bezzrcadlovek či recenze full frame fotoaparátů obecně.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruDnes se objevila zpráva, že s novým firmware bude v nových modelech nekomprimovaný RAW.
https://alphauniverse.com/stories/sony-announces-addition-of-uncompressed-14-bit-raw-still-image-capture-for-new---cameras/
Dobrý den, Sony skutečně vyslyšelo zákazníky, a nový firmware připraví - informaci jsme do textu přidali. Až budou známé konkrétnější informace o počtu modelů, které nový FW obdrží, budeme o tom informovat.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.