Byli jsme u toho: Panasonic Lumix G7

Novinka Panasonicu Lumix G7 z tohoto týdne nás zaujala několika funkcemi. V naší poslední recenzi Lumixu (LX100) jsme vás seznámili s funkcí 4K Photo. G7 ji zase o něco vylepšuje. Z dalších funkcí přibylo třeba automatické panorama.
FotoAparát.cz byl u světové premiéry na Mallorce a tak vám přinášíme i první fotografie.

Lumix G7 je bezzrcadlovka systému m4/3 a řadí se do vyšší střední třídy. Mnozí fotografové se dnes zaobírají problémem váhy a rozměrů fotoaparátů a výbavy, a právě pro ně už podobné bezzrcadlovky v mnohém nahradí DSLR. O G7 najdete více zde.

Co přináší nového?

4K Photo je funkce, která jednoduše umožní vybírat si jednotlivá okénka z videozáznamu a ukládat je jako fotografie.

S narůstajícím rozlišením digitálního záznamu se velikost výsledné fotografie dostává na úroveň rozlišení, kterým digitální fotoaparáty disponovaly ještě poměrně nedávno běžně.

4K záznam odpovídá cca 8Mpx, což je rozlišení například EOSu 30D, poloprofesionální zrcadlovky z roku 2006.

Jak vypadá „framegrab“ z 4K vidíte na ukázkách níže (Panasonic G7, z oficiálního představení):

Přijde vám to dostatečné? Nám ano – A4 fotka z toho vypadá perfektně a A3 by se v nouzi také dala. Pro cokoliv menšího nebo prohlížení na monitoru je to perfektní.

Proč to ale dělat? Hlavním důvodem je rychlost záznamu – G7 umožňuje natáčet 4K video rychlostí 25 snímků/s, v režimu 4K Photo až 30 snímků/s, kdežto klasické sériové snímání „pouze“ 8 sn./s. Zjednodušeně řečeno obětujete polovinu megapixelů za troj- až čtyřnásobné zrychlení sekvence. Navíc lze takto nasnímat až 30min. záznamu. Při klasickém sériovém snímání se pohybujeme v řádu vteřin (než se zaplní vyrovnávací paměť – buffer).

Je to cesta do budoucna? Podle nás jedna z cest. Představte si, že již dnes existují videokamery (byť jen pro filmový průmysl a velmi nákladné) s rozlišením 8K. Možná to člověku napoprvé mnoho neřekne, ale je to 8192×4320 – to nám dá lehce přes 35Mpx. To je v podstatě rozlišení dnešních špičkových zrcadlovek… takže do budoucna se máme na co těšit.

Panasonic tuto funkci u modelu Lumix G7 (podobně jako u GH-4 po updatu na aktuální firmware) ještě trochu vylepšil – kromě klasického „Start-točím – Stop-hotovo“, je zde režim „dokud držím, fotím“, fungující jako klasický burst a také „pre-burst“, kdy fotoaparát zachytí 30 snímků před stisknutí spouště a dalších 30 snímků po (možná znáte něco podobného z Nikonů 1, kde to ale funguje na trochu jiném principu).

Panasonic také nově zabudoval funkci automatického panoramatu.
Zkoušeli jsme ji a funguje dobře, podívejte se:

Ovšem musíte si dávat pozor, abyste fotoaparátem pohybovali rovnoměrně a správnou rychlostí (hlavně ne moc rychle) podobně jako scéna pro panorama by měla být spíš statická, jinak vám třeba upadne ruka:-) Ale to platí pro všechny fotoaparáty s podobnou funkcí:

„To není pták, to je uříznutá ruka“

Těšíme se už na plnohodnotný test, takže až budou k dispozici „ostré kusy“, určitě vám co nejdříve přineseme recenzi. Zatím si můžete přečíst třeba o starším a větším bratříčkovi, modelu Lumix GH-4.

*Edit: Hotovou recenzi naleznete zde.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace