Okem profesionála: Zpracování tématu "Buď fit"

Březnovým tématem seriálu "Okem profesionála" bylo "Buď fit"
Vaše fotografie hodnotil tentokrát profesionální fotograf Kamil Varga. Kdo byl nejvíce fit?

Připomínáme také, že dubnovým tématem je "Řeč lidské ruky".

Než přistoupíme k hodnocení březnového tématu, chtěli bychom připomenout, že dubnovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Řeč lidské ruky“. Fotografie můžete posílat do 30. dubna 2015, 23:59 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz
Max. 2 fotografie, max. 500kB, max. 800Px delší strana
Vyhlášení tématu najdete ve FotoBlogu

Je to docela překvapivé u národa, který se pyšní tradicí Sokolskou, že fotografií na téma „Buď fit“ zaslal tak málo. Napadá mě jediné alibi – to že by téma nebylo dostatečně fotogenické. Nicméně já si to nemyslím. A i poměr dobrých fotografií k špatným jednoznačně naznačuje, že když jste se už do tohoto tématu pustili, tak téměř vždy úspěšně. Takže i na vítěze jsem měl hned několik kandidátů.

Ale začnu z opačného konce.

Poněkud zmatečně působí tyto dvě fotografie. Vlevo běžec v neostrosti ve společnosti dokonale ostrých kolejí. Autor měl možná na mysli nějakou hlubokou myšlenku, jako třeba, že běhá jako po kolejích…nicméně já to považuji pouze za špatný snímek. U fotografie vpravo polohy rukou a nohou u skákajícího do výšky působí docela komicky. Bohužel zákryty jak hlavního prvku s dalšími osobami, tak i osob vlevo, působí hodně amatérsky.

Výrazně lépe dopadla tato fotografie z „vesnického fotbálku“. Snímek disponuje dobře zachycenou útočnou akci. V záběru je i míč, což je hodně důležitý a ne vždy přítomný prvek takovéto fotografie. Škoda jen toho až moc natěsno ořezaného hráče vlevo. Chtělo by to tam trochu více prostoru.

Humorná fotografická dvojice těžící z podobnosti gestikulace u jinak dost odlišných situací. Práce na chalupě v kontrastu s asi nejluxusnějším druhem sportu. A i když fotografie mají poněkud odlišný styl, převod do černobílé je docela úspěšně sjednocuje.

Dvě kompozičně hodně podobné fotografie, obě s tématem běhu. Teda první spíše jen s pochodem. A odlišností je víc. První je spíše v komickém duchu, zjevně inscenovaná s přímým pohledem do objektivu. Zprava hlavní prvek rámován stromem, zleva rytmem latěk. Fotografii by pomohla menší hloubka ostrosti, protože s aktuálně použitou bohužel nadšenému fotografovi z hlavy vyrůstají parohy. Vpravo profesionálně nafotografovaná momentka s perfektně odpíchnutou figurou od pozadí. Nejenom vzhledem k rozostřenému pozadí ale i díky barevně výraznému tričku běžkyně. Dynamická póza i výraz podporují dokonalost výsledku.

A když už jsme při běhu, tak ještě jeden příspěvek v tomto duchu. Fotografie v plné míře využívající kompozičních pravidel. A to nejenom umístěním hlavního prvku do zlatého řezu, ale především rytmem vodorovných schodů i svislic po pravé straně, s kterými koreluje i samotná běžkyně. Ta hlavně díky kontrastnějšímu oblečení v těchto rytmických orgiích naštěstí nezaniká.

Zimní sporty v našem hodnocení zastupuje tento mimořádně akční snímek lyžaře. Oceňuji nejenom perfektně zvládnutou technickou stránku zmraženého pohybu, ale v této rychlosti i výborně zvládnutou kompozici. Hlavní prvek ideálně umístěn na neutrálním pozadí. Směřující po nejdelší linii v obraze-uhlopříčce do středu obrazu, což plně respektuje kompoziční pravidla. Snímek má skutečně perfektní dynamiku, prostě profesionální prá­ce.

I když předešlá fotografie byla adeptem na vítěznou, z důvodů možná i subjektivních jsem se rozhodl pro tuto. Mám ve fotografiích rád emoce, které se přenášejí i na diváka. A tahle je má. Nejeden z nás se přímo fyzicky otřese zimou při pohledu na tuto fotografii. I po formální stránce perfektně odvedená práce. Figura umístěna v zlatém řezu, který ji zaručeně zdůrazní. Tonálně nahoře a dole rámováno tmavšími zónami dávající zdůraznit tmavší hlavě na světlejším pozadí. Můj oblíbený – a poněkud opomíjený – formát čtverce a černobílé zpracování taky podpořily mojí volbu.

Kamil Varga

***

Vítězem březnového kola se stala (a cenu od partnera Centrum FotoŠkoda tak dostává):
Helena Horáčková s fotografií „Vůle k činu“
Gratulujeme!


Připomínáme, že dubnovým tématem je „Řeč lidské ruky
Fotografie můžete posílat do 30. dubna 2015, 23:59 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz, max. 2 fotografie, až 500kB, max. 800Px delší strana

(seznam minulých témat seriálu „Okem profesionála“ naleznete na další stránce)

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram