Test superzoomů: Canon SX60 HS, Nikon P600, Pentax XG-1

Možná se dá říci, že honbu za megapixely nahradilo směřování za kvalitou výstupu. Honba za zvětšováním rozsahu optického zoomu však pokračuje. Podívejme se na test ultrazoomů Canon PowerShot SX60 HS (65x), Nikon Coolpix P-600 (60x) a Pentax XG-1 (52x).

Pentax XG-1

Pentax XG-1 Zadní stěna
Pohled shora

Technické specifikace nejdete také výše. Je vhodné říci, že v případě Pentaxu jde vlastně o Ricoh, a proto najdete technické specifikace na stránkách Ricohu. Jde o nejlevnějšího zástupce v testu a téměř ve všech směrech a parametrech je to znát.

Výstup režimu video považuji za srovnatelný s oběma předchozími modely. Jak Canon, tak Nikon mají navíc širší nastavení frekvence snímání – Pentax má „jen“ běžné. Ani u XG-1 jsem nezaznamenal rušivé zvuky způsobené zoomem nebo ostřením.

LCD při snímání Programové režimy

Fotografování a maximální zoom

Pentax mě nepotěšil. Mezi nejdelším ohniskem a další nižší použitelnou ohniskovou vzdáleností je poměrně „daleko“. Skok je od 1053 mm na 1248 mm, na LCD uvidíte cca 44× a hned 52×.

Ostření

Při použití nejdelšího ohniska aparát dobře ostřil tak v 10% případů. A to za velmi dobrých světelných podmínek. Tato skutečnost je u ultrazoomu těžko akceptovatelná vlastnost. O krok níže (1053 mm) totiž ostřil podle očekávání. Jiná ohniska jsou dobrá, ostření je rychlé a není si nač stěžovat.

Nastavení funkcí Nastavení funkcí

K funkcím a vybavení

Jako jediný zástupce nenabízí (nebo jsem to nenašel?) volbu míry redukce šumu. Focení do RAWu nenajdete, ale to u UZ za cca 7,5 k Kč lze omluvit. Hledáček (200 kpx) podle stránek výrobce dioptrickou korekci disponuje. Obvyklé kolečko pro její změnu jsem však nenašel a na přiložených snímcích jej neuvidíte. Podle mě jde o chybu ve specifikaci. Takže EVF korekci nemá, což je nešťastné řešení. Sáňky pro blesk v této cenové kategorii nečekejme. WiFi, GPS také nehledejme, jde o levný model.

Nastavení funkcí Prohlížení snímků, menu prohlížení

Následující strana

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Heffy
    Heffy
    14.03.2015 00:12

    Tři měsíce jsem intenzivně řešil výběr ultrazoomu a nakonec jsem pořídil XG-1. Mnoho výtek, uvedených v článku, je pravda. Mne k výběru přesvědčil time-laps, kterým jediný v této kategorii XG-1 disponuje. K ostření na maximální zoom chci podotknout, že není tak špatné, jak je prezentováno. Při testování jsem v noci! z Petřína vyfotil detail rozsvíceného okna na nábřeží Vltavy a byl v rámci dané stability a světelných podmínek ostrý (ne, nebyla to obydlená koupelna! :). Obecně za běžných podmínek ve dne někdy nezaostří napoprvé, ale půjdu to ještě otestovat s různým nastavením a přinesu seriózní výsledek.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram