Nikon D750 je nová fullframová zrcadlovka s 24Mpx, 6.5fps a výklopným displejem, poprvé předvedená na letošní Photokině. Test této novinky firmy Nikon si můžete přečíst v následujícím článku - a myslím, že mnoha lidem může tento fotoaparát pořádně zamotat hlavu...

Funkce

Ostření

Rozmístění ostřících bodů

Nejprve k jedné funkci, která není přímo vidět, ale neustále ji využíváme. Ostření. Pokročilý AF modul Nikon Multi-CAM 3500 II s TTL fázovou detekcí, možností jemného doladění zaostření, 51 zaostřovacími poli (15 křížových snímačů; 11 snímačů s podporou světelnosti f/8) a pomocným světlem AF (pracovní rozsah cca 0,5–3 m). Tolik citace z webu nikon.cz. Znalému je vše jasné. Pro začátečníky přiblížím, co to znamená. Těch 11 snímačů s podporou f/8 umožňuje teoreticky využívat AF při použití telekonvertoru 2× a objektivu se světelností až f/4. Ale hlavně umožní fotit za snížené hladiny osvětlení. Také možnost použití skupiny ostřících bodů (čtyři body) posouvá hranici nezaostření za velmi špatných podmínek zase o kousek dál.

Skupina ostřících bodů Skupina ostřících bodů

V kombinaci s živým náhledem se samozřejmě ostří pomocí detekce kontrastu v libovolném místě obrazového pole.

Zvětšení výřezu při snímání

Tady se dostáváme do oblasti, kde se dá ještě hodně udělat. Ostřící body pro FX senzor jsou spíše ve středu pole (viz. obr.). To je škoda a doufejme, že časem se s evolucí roztáhnou ke stranám obrazového pole. DX čipy jsou na tom relativně lépe, protože při použití stejných systémů ostření jsou ostřící body více u krajů.

Měření expozice

O měření expozice se stará RGB snímač s 91k body. D610 má „jen“ 2k, D810 (zřejmě) shodný s tím v D750. Pracovní rozsah se posunul až do –3 EV (D810 má –2 EV).

Shrnuto a podtrženo – Nikon se opět posunul směrem k možnosti fotit za velmi malého osvětlení.

RGB senzor pro měření expozice

V praxi jsem to vyzkoušel v kombinaci s objektivem 24–70/2,8. Funguje to skvěle.

Konektivita – WiFi

Model D750 disponuje WiFi rozhraním, které umožňuje sdílení dat i ovládání fotoaparátu na dálku pomocí „chytrého“ telefonu či tabletu. Spárování po nainstalování daného SW do telefonu je intuitivní a používání mobilního telefonu jako ovladače je i zábavné. Osobně jsem použil SW WMU Nikon. Teoretický dosah WiFi je až 30m. Dostupné standardy jsou IEEE 802.11b, IEEE 802.11g. IEEE 802.11n chybí. To však není reálně podstatné. Prostě to funguje.

WiFi - Menu WiFi - použití

Natáčení videa

Fotoaparát zaznamenává videosekvence až Full HD (1 080p) ve formátech FX a DX při frekvenci 50p/60p. Během filmování je k dispozici rovněž rozsah citlivostí ISO v rozmezí ISO 100 až ISO 51 200 (ekvivalentní hodnoty) a volba času závěrky, clony a úrovně záznamu zvuku. Videosekvence mají samostatné menu, což umožňuje větší ukládat vlastní nastavení pro tento režim snímání.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (9)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram