Pentax (dnes divize společnosti Ricoh) představil před letošní Photokinou entry-level model zrcadlovky K-S1. Podařilo se mu s ním vyvolat celkem rozruch – zvolil totiž netradiční futuristický design se svítícími doplňky. Ale je to vše, co fotoaparát přináší? Boduje ještě něčím jiným, než pro DSLR netypickým vzhledem? Dozvíte se v našem testu.

Závěr

Pentax K-S1 je zajímavý přístroj. Vyčnívá hlavně netradičním designem a malými rozměry. Mezi jeho klady patří výborná obrazová kvalita z 20Mpx senzoru bez AA filtru, špičkový hledáček (na poměry APS-C zrcadlovek – všech tříd), vysoká úroveň možností personalizace (ovládání, chování i obrazový výsledek lze upravovat k obrazu svému), množství ve své třídě bonusových vlastností (AA simulátor, 1/6000s, focus peaking, režim TAv…) a také nabídka dedikovaných APS-C objektivů, zejména pevných. Mezi zápory patří vždy ne zcela pohodlné ovládání, autofocus není z nejlepších, video je pouze 30p, setový objektiv (a nejen ten) ostří hlučně, WiFi a GPS vyžadují externí zařízení a světlé varianty přístroje chytají každou špínu. Největším problémem přístroje je asi konkurence z vlastních řad: Modely K500/K50 a výprodejový K5II/K5IIs toho nabízejí funkčně daleko víc. K-500 však chybí indikace ostřících bodů v hledáčku, všechny zmíněné jsou rozměrnější, chybí jim vyšší rozlišení nového modelu, jeho unikátní AA simulátor, kromě k-50 se nenabízí v dalších barevných provedeních – a také nejsou designově tak „sexy“…

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších zrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze zrcadlovek.

Galerie ukázkových snímků

(Jedná se o převod z .DNG pomocí programů RawTherapee a PhotoShop za mírného doostření a potlačení barevného šumu)

DA 18-55 F3.5-5.6, ISO100, F13, 13.0 s, exp. -1, WB Ruční
FA 50mm F1.4, ISO200, F5.6, 1/100 s, exp. -1, WB Automatické DA 18-55mm F3.5-5.6, ISO400, F8.0, 1/100 s, exp. -0.30, WB Automatické
DA 18-55mm F3.5-5.6, ISO400, F8.0, 1/100 s, exp. -0.30, WB Automatické
DA 18-55mm F3.5-5.6, ISO200, F8.0, 1/50 s, exp. 0, WB Automatické FA 50mm F1.4, ISO3200, F1.4, 1/20 s, exp. -1, WB Automatické

(zpět na první stránku)

_____________­________________________­________________________­______________________

S autorem se budete moci setkat při technických přednáškách a poradnách na Setkání fotografů

www.setkanifotografu.cz

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    07.11.2014 18:09

    ovládání a vůbec styl a provedení fotoaparátu je poněkud...zvláštní.. ale už jsem viděl hodně zvláštních konstrukcí a řekl bych že je to vlastně jedno. Ovládání je věc která se dá více méně velmi rychle naučit, zvláště pokud není člověk "zatížený" předchozími typy.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace