Nedávno jsme pro vás otestovali aktuální 24Mpx APS-C top-model Sony bajonetu E – Alpha A6000, nyní bychom rádi přinesli test jeho většího bratříčka: modelu A77 II. Přináší stejný 24Mpx senzor, je to aktuální APS-C top-model řady A, využívá charakteristickou technologii polopropustného zrcátka a oproti původnímu modelu A77 přináší několik příjemných vylepšení.

Design a ovládání

Tělo přístroje je robustní a dobře se drží. Rozmístění ovladačů se může zdát zprvu trochu náhodné, ale ve výsledku je velmi pohodlné a promyšlené.

Zpředu se nachází jeden z rollerů, pod ním IR příjmač, dole u bajonetu tlačítko náhledu hloubky ostrosti a z opačné strany bajonetu pak tlačítko aretace objektivu. pod ním se nachází otočný přepínač režimu ostření se čtyřmi polohami – MF, jednorázového, kontinuálního a sledovacího autofocusu (v pořadí MF, C, A, S). na této straně, mírně výš se také nachází typicky umístěné tlačítko vyklopení blesku.

Horní strana přístroje obsahuje ovladačů relativně dost: kromě spouště s prstencem OFF/ON okolo je to čtveřice těchto tlačítek: režim snímání, vyvážení bílé, korekce expozice a ISO. Poslední dvě jsou odlišeny jinou velikostí a výškovým umístěním (jsou v prohloubenině). Podél těchto čtyřech tlačítek se nachází stavový displej, typický to znak vyšších řad DSLR. po jeho stranách pak najdeme tlačítko přepínání ECF/LCD a tlačítko podsvícení stavového displeje. Na hledáčkové kapličce pak najdeme stereomikrofon a tentokrát již klasické sáňky pro blesk. Na opačné straně od kapličky se pak nachází volič režimů. Má středovou aretaci a kromě klasických režimů PASM a automatiky jsou na něj vyvedeny režimy panorama, scénického módu, Rychlého snímání 12 sn./s, videa a tři uživatelsky volitelné polohy.

Strany přístroje nabízejí následující: „gripová“ strana slot pro paměťové karty (jeden společný pro SD/SDHC/SDXC nebo Memory stisk PRO Duo). Opačná strana pak slušnou sadu konektorů: PC-sync, dálkové ovládání, DC-vstup, mikrofon, miniHDMI a micro USB.

Zespodu pak najdeme závit pro stativ (v ose objektivu) a vstup do šachty pro baterii (za trochu křehce působícími dvířky).

Zbytek parády se pak odehrává na zadní straně. Té vévodí plně artikulovaný displej (skutečně plně, konstrukce je dosti složitá a umožňuje vyklápění displeje a jeho rotaci o 360° na kloubu). Vpravo od něj se nachází trochu netradičně joystick místo klasického čtyřsměrného ovladače. má osm směrů pohybu a promačkávací střed. Nad ním najdeme trojici tlačítek (spoušť videa, zámek expozice/slow sync, AF/MF/zvětšení náhledu snímku) a druhý roller. Pod joystickem je pak hned pětice tlačítek: Fn pro rychlé menu, přepínač zobrazení informací na displeji/hledáčku, tlačítko pro ořezový mód, tlačítko zobrazení snímku a tlačítko mazání. Poslední tlačítko je na opačné straně nad displejem – zde je osamělé tlačítko vstupu do menu. Nad optikou hledáčku je pak ještě senzor přiblížení. Poslední, co na zadní straně nalezneme je informační dioda.

Menu:

Systém menu je podobný jako na ostatních aktuálních přístrojích Sony – 5 záložek (nastavení snímání, nastavení funkcí, nastavení připojení, nastavení přehrávání a nastavení přístroje) rozdělených na 2–9 obrazovek po max. 6 položkách. Screenshoty přiloženy níže:

Ovládání, výkon:

Fotoaparát je velice příjemný na ovládání, jen co si člověk zvyklý spíše na přístroje konkurence zvykne na mírně odlišné ovládání a na (velice dobrý) elektronický hledáček. Ergonomicky je přístroj povedený – Sony nenechali ergonomii A77 beze změny jen tak, ale proto, že se zkrátka osvědčila.

Rychlost přístroje, zejména AF je velmi dobrá, počet AF bodů a jejich pokrytí scény na zrcadlovku výjimečný. Zejména nezměněný výkon v live-view je příjemná věc. Trošku „líně“ reaguje zobrazení nastavovaných expozičních parametrů na stavovém LCD – otočím kolečkem a číslo se ukáže sice za zlomek sekundy, ale někdy mi to stačilo k tomu, abych s kolečkem zatočil více, než jsem chtěl a např. zvolenou clonu „přejel“. Není to vyloženě chyba, ale pocitově se mi zdá, že je slabší vazba mezi rollerem a indikací na displeji. Asi je to o zvyku.

(pokračování na další stránce)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Feanor
  Feanor
  23.09.2014 10:55

  Díky za recenzi.
  Měl bych dotaz na autora - podařilo se vám zjistit zda má A77 II AA filtr?
  A druhá otázka - jak se vám jeví obrazová kvalita při srovnání s A6000?
  Děkuji

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  24.09.2014 12:54

  Dobrý den, A77 II low-pass filtr podle všeho má. U těchto vyšších rozlišení však nebývá napříč výrobci příliš silný. Srovnatelně a A6000, řekl bych. Oproti přístroji A6000, který je obrazově téměř totožný, má A77 II nevýhodu cca 1/3 EV v šumu, danou ztrátou světla na zrcátku - ISO 100 u A77 II je tedy podobné jako ISO 125 u A6000, 200 jako 250, 400 jako 500 atd. V reálném použití to ale není viditelný handicap.

 • Feanor
  Feanor
  25.09.2014 10:07

  S tím ISO se je to podle mě jinak.
  Aby A77 II dosáhla - laicky řečeno - stejně jasnou fotku jako foťák bez polopropustného zrcátka, musí při stejné hodnotě clony a stejné hodnotě ISO prodloužit expoziční čas o zhruba třetinu. Tzn. tam kde A6000 nastaví čas 1/150s, tak tam A77 II nastaví čas 1/100s.
  Stejná hodnota ISO bude dle mého názoru vypadat z hlediska šumu stejně na A6000 i A77 II.
  Spíše mne zajímalo, zda už u A77 II nedochází k tak výraznému "rozmydlení detailů" jako u jejího předchůdce A77, kde to bylo opravdu tristní.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  25.09.2014 12:40

  Jedná se o ekvivalentní hodnoty, které berou úbytek světla v potaz a s odpovídající intenzitou při stejné citlivosti více zesilují signál. Vidět je to při použití stejných expozičních hodnot - času, citlivosti i clony - kdy jas fotky bude odpovídající, ale šum vyšší. A 77 na to silně trpěla, A77 II je na tom díky novějšímu senzoru, lepšímu procesoru a sofistikovanějšímu odšumování lépe.

 • Andz1n
  Andz1n
  17.10.2014 15:36

  Pekny clanek, byl jsem majitelem prvni verze A77 a nyni cca 5mesicu mark II. Bezprostredni porovnani je jednoznacne aspon pro mne. Vetsinu neduhu ktere mela prvni verze druha odstranila, kvalita obrazu (objektivy pouzivam stejne), vcetne sumu a jeho eliminace se znatelne zlepsila novy AF tez neni k zahozeni (ackoli nekdy si rikam ze uz to s tou snahou predpovidat prehani a nastavenim ho krotim).
  Mel bych dotaz na autora clanku nebo jine majitele.. jaky poridit blesk pro A77 II? co si mam predstavit pod pojmem "standartni sanky"?
  Vim, ze Sony melo po KM zdedeny typ ktery nebyl kompatibilni s jinymi vyrobci, nicmene stejne tak Canon ci Nikon maji sve.. takze ted chcili blesk, nemohu pouzit "klasicky Sony" ale jaky tedy?

  Jsem z toho trochu tumpachovy protoze vsude ve clancich napisi oslavne "standardni patice" ale kdyz se podivate do obchodu, vzdy vam blesk pro konkretniho vyrobce fotaku a neco jako OEM maji mozna tak ty nejlevnejsi a nejjednodussi zalezitosti z eBay.

  Dekuji za odpoved a pripadne se omlouvam za svou neznalost.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace