Chcete se na nové verzi fotoaparat.cz poprvé přihlásit se svým starým účtem? Použijte prosím aktivační formulář.

Test fotoaparátu Samsung NX3000

Po nedávno testované novince NX mini jsme se tentokrát sáhli do „klasické“ řady NX pro jinou letošní novinku: model NX3000. Přináší 20Mpx APS-C senzor v kompaktním těle, nový setový powerzoom objektiv 16-50mm a hlavně přívětivou cenu. Jak si tento přístroj korejského výrobce povede?

Jak již jsme zmínili v minulé recenzi, Řada Samsung NX patří k průkopníkům třídy bezzrcadlovek – jednalo se o druhý systém hned po Micro 4/3. Prvním modelem byl NX10 z roku 2010. S ním přišel systém NX a naopak definitivně odešel systém GX, který předtím tvořil vrchol nabídky Samsung na fotografickém poli a nebyl ničím jiným, než „překabátěným“ DSLR systémem Pentax K. NX bajonet je mělčí, protože nepotřebuje zrcátko (byť má mezi kompaktními systémy nejdelší registrovou vzdálenost) a je plně elektronický, na rozdíl od elektro-mechanického bajonetu Pentax K původem ze 70. let. Nedávno testovaný NX mini však tentokrát řadu NX nenahrazuje, ale rozšiřuje směrem k ještě kompaktnějším tělům a je s ní přes adaptér kompatibilní. Na malé rozměry však sází i nyní testovaný model NX3000 – spolu s „palačinkou“ 16–50mm F3.5–5.6 Power Zoom ED OIS se jedná o zatím nejkompaktnější prodávaný set těla+objektivu řady NX.

Nám se dostal do ruky ve slušivé hnědé barvě (vlastně stejné jako posledně). Spolu s kovovými a „kovovitými“ doplňky vypadá na pohled luxusněji, než by cena napovídala. Tělo, imitující kůži, je však ve skutečnosti z tvrdého plastu, který na dotyk už tak luxusně nepůsobí. Vyloženě špatně však taky ne a konstrukční kvalita je dobrá.

Ovládací prvky (popíšeme si je dále) jsou spíše než zrcadlovkám podobny běžným kompaktům. Ovladačů je poskrovnu a téměř vše se řeší přes displej. V této cenové třídě, při dané velikosti a cílovém uživateli je to pochopitelné a u konkurence víceméně stejné.

Co nového?

V portfoliu výrobce by měl nový přístroj nahradit dosavadní model NX2000. Spíše než o přímý upgrade se ale jedná o přepracování filosofie základního modelu: Senzor i procesor zůstává stejný (20Mpx CMOS + DRIMe IV), stejně tak citlivost (ISO 100 – 25 600) časy závěrky (30s – 1/4000s) atd. Co se změnilo je způsob ovládání – přístroj už nemá velký dotykový displej jako hlavní ovládací prvek, naopak se nám vrátila tlačítka – jistě k něčí radosti a něčímu zármutku, tady je to hodně o osobních preferencích. Za návrat kruhového voliče, šipek a sadě HW tlačítek platíme zmenšením displeje, snížením jeho rozlišení a hlavně – ztrátou dotykové vrstvy. Na oplátku dostaneme více místa na držení a zejména výklopnost displeje. Sice pouze nahoru, zato ale o 180°.

A dále? Ztrácíme toho víc, dostáváme zrovna tak. Ke ztrátám nutno přičíst snížení rychlosti sériového snímání z 8fps na 5. K plusům pak již zmíněné lepší zpracování těla, vylepšení funkcionality Wi-Fi (funkce vzdáleného hledáčku skrze chytré zařízení) a novější generaci souborů RAW (3.0 vs 2.0)

Co Samsung bohužel do výbavy nezahrnul je jejich nový hybridní AF, nezlepšil se buffer, nepřibyl zabudovaný blesk a zatím neexistuje externí elektronický hledáček. Nicméně to bychom chtěli moc na model za danou cenu – komu toto bude chybět, musí sáhnout po vyšších řadách.

Specifikace:

Samsung NX3000
Typ přístroje: kompakt s výměnnými objektivy
Bajonet: Samsung NX
Senzor: APS-C CMOS, 20Mpx
Citlivost: 100–25600 ISO
AF: ano, kontrastní, 35 bodů, možnost přisvícení
Kontinuální snímání: 5fps
Rozsah časů závěrky: 30s – 1/4000s + B
Synchročas: 1/180s
Video: FullHD/30p, stereomikrofony
Formáty: JPEG, RAW (.SRW), H.264
Konektivita: Wi-Fi, NFC
Konektory: microUSB (2.0), microHDMI
Médium: microSD/SDHC/SDXC
Displej: výklopný, nedotykový, 3“, TFT, 460 800 „bodů“
Hledáček: ne
Blesk: ne
Externí blesk: ano, standardní patice
Baterie: Samsung B740, 2330mAh, na 370 snímků (CIPA)
Rozměry: 117×66×39 mm
Váha: 230g (bez baterie)
Samsung 16–50mm F3.5–5.6 Power Zoom ED OIS
Rozsah ohnisek 16–50mm
Rozsah clony: 3.5/5.6 – 22
Optická konstrukce: 9 členů v 8 skupinách, 4× asph., 1× ED
Počet lamel clony: 7
Rozsah ostřících vzdáleností: 0.28m – ∞
Filtrový závit: 43mm
Stabilizace: ano
Rozměry/váha: délka 31mm, 111g

(pokračování na další stránce)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace