Pod vodou - Canon PS G1 X Mark II, Nikon 1 AW1

Chcete fotit pod vodou? Vedle odolných kompaktních fotoaparátů existují nejméně dvě další možnosti. Použít pouzdro, nebo doknce odolnou bezzrcadlovku tak, jak je. Příkladem prvního řešení je Canon PowerShot G1X MarkII v pouzdře WP-DC53. Tím druhým je Nikon 1 AW1. V dnešním testu jdeme s oběma pod vodu!

Canon PS G1 X Mark II

Pouzdro, o které jde především, je až na jedinou (podstatnou) věc zřejmě dokonalé. Ovládat lze absolutně všechny prvky, včetně manuálního ostření na objektivu. Otvírání pouzdra je prosté – vidíte jej na snímku. Ale domnívám se, že omylem a jen jedním prstem se vám to nepovede (pozitivní věc).

 

A nyní to negativum. Pouzdro je odolné do 40 metrů a G1 X MII má sáňky na blesk, pak mi prostě chybí možnost použití externího blesku. Absence připojení je u tohoto typu řešení, které míří hodně vysoko, již spíše chyba, než vlastnost. Na druhou stranu lze bez problémů užívat blesk interní. I když v malých hloubkách to z obecně známých důvodů nelze doporučit – rozptylové kroužky na nečistotách budou vadit.

Kvůli vyvážení existují do pouzdra závaží. Ty jsem k dispozici neměl a konstatuji, že jsem je rozhodně nepotřeboval. Naopak. V tomto případě pouzdro i s fotoaparátem plavalo (jen mírný vztlak) a v kombinaci s oranžovým popruhem se nedalo přehlédnout nejen pod vodou, ale ani, v případě jeho ztráty, na hladině. Musím konstatovat, že nikdy nedošlo ke kondenzaci vody v pouzdře. U jiných řešení je tento jev (kondenzace vody v těle přístroje) relativně běžná věc. Je to vlastnost, nikoliv vada.

Pouzdro umožňuje velmi dobrý dohled nad snímanou scénou. Subjektivně jsem měl pocit, že při jinak shodných vzájemných polohách oko, hladina, LCD, vidím výrazně méně často na LCD odlesk hladiny. Odlesk totiž dokáže dokonale přebít obraz a naprosto netušíte, co fotíte. Tady to bylo jinak – viděl jsem. Na druhou stranu pokud se naučíte (jak jsem psal v testu kompaktů) mít hlavu spíše ve stejné rovině, než nad fotoaparátem, pak máte po problému také. V každém případě kvalita „vidění“ při řešení s pouzdrem je výrazně lepší, než bez něj.

G1 X MII není primárně určený pro fotografování pod vodou. Proto najdeme jen základní, ale přesto dostatečné nastavení fotoaparátu pro tento případ.

Video

Ukázkové video nasnímané stylem „stisknout a točit“ následuje.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram