Test podvodních fotoaparátů

Praktický test a srovnání podvodních aparátů se na našem webu začíná tradičně objevovat v létě. Dnes se podíváme na Canon PowerShot D30, Nikon Coolpix AW120, Olympus Stylus Tough TG-3 a Olympus Stylus Tough TG-850. A možná zjistíme, že...

Olympus STYLUS Tough TG-3

Olympus TG-3 kompletní specifikace.

Naprosto nejnadupanější aparát v testu. Sice nemá nejvyšší „hloubkovou“ odolnost, ale hlouběji než 15 metrů se asi na nádech nepotopíte. Výrobce uvádí odolnost vůči prachu, 100kg zatížení, funkčnost do –10°C. Naprosto výjimečná je světelnost na širokém konci f/2. Podvodní režimy najdete hned čtyři. Na souši se bude možná hodit i možnost použít režim priority clony. Co mě stejně jako u předchůdce nadchlo – perfektní ukazatel hloubky. (Bohužel jsem se s ním nedostal hlouběji než do 7 metrů. Hloubka prostě zase nebyla…).

Technické specifikace dohledáte zde.

Tento model má prakticky dokonalé zavírání krytu baterie (a SD karty). Pojistky jsou jednoduše ovladatelné. Kryty mají „ouška“ pro lepší manipulaci při otevírání.

Při zapnuté GPS jsem (během dvou dnů) nafotil 210 snímků a natočil cca 6 minut videa.

Pár drobností

Pokud se GPS „nechytne“ neuloží se žádné souřadnice. Při ponoření pod vodu se naopak dá nastavit ukládání posledních známých souřadnic, což je výborná funkce. Hezké pro orientaci je, že najdeme elektronický kompas. Přisvícení lze v zásadě použít jako běžnou baterku. No a ovládání poklepem se pod vodou v rukavicích jistě někomu bude hodit.

Olympus TG-3 – shrnutí

Jaký může být výsledek u nejdražšího z testovaných fotoaparátů? Je téměř o čtyřicet procent dražší, než nejlevnější. Světelnost, manuální nastavení, GPS, jsou to drobnosti, ale za ty se platí. Dá se s ním fotit i v méně průzračných vodách – zde světelnost hraje prim. Kvalitu snímků posuďte níže sami. Tady lze koupi maximálně doporučit. Podle mého názoru je to řešení zcela bez kompromisu, i když zatížené osobním úhlem pohledu a bez přihlédnutí k ceně.

A co mi chybělo? Nic.

Ukázkové snímky Olympus TG-3

f/8.0, 1/250 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm f/2.8, 1/1250 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm f/2.8, 1/640 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm f/8.0, 1/250 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm f/2.8, 1/400 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm f/8.0, 1/250 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm f/6.3, 1/400 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm f/4.0, 1/60 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 70 mm  f/2.8, 1/250 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm

Snímek z cca 4 metrů z Nechranické přehrady.

f/8.0, 1/200 s, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • viperisso
    viperisso
    25.08.2014 00:39

    Nikon uklada pri ponoreni posledni zname souradnice. Minimalne se zepta zda to uzivatel chce.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace