Test fotoaparátu Olympus OM-D E-M10

Na sklonku loňského roku, po testech Olympusu OM-D E-M1 a kompaktu Stylus 1 jsem si říkal, že by byl určitě pro spoustu fotografů užitečný hybrid zvládající většinu toho, co E-M1 a přitom s tělem ve velikosti Stylusu 1. Výrobce byl pravděpodobně podobného názoru. A i kdyby ne, zkrátka světlo světa spatřil nový fotoaparát, který jakoby měl právě tyto dva fotoaparáty za "rodiče". Od každého si něco vzal - máme tu Olympus OM-D E-M10.

Blesk a externí blesky

Externí výklopný blesk u E-M10 sice najdete, ale jeho výkon není nijak oslnivý. Směrné číslo je pouhých 5,8 (ISO100). Na druhou stranu tím, že je šum i při vyšších ISO velmi jemný a nerušivý, je možné snímat třeba při ISO 1600 kdy vypočtené směrné číslo je již 4 × 5,8 = 23. Je třeba mít na paměti, že interní blesk pokrývá úhel 14mm objektivu (28mm přepočteno na 35mm film) a pro případné širokoúhlé objektivy je tak třeba využít patice pro externí blesk. Nabídku externích blesků najdete na stránkách výrobce. Synchronizační čas je 1/250s a nižší. Kromě programové automatiky pracuje blesk ještě v režimu redukce červených očí, dlouhých expozičních časů, kombinace pomalé synchronizace s redukcí červených očí, synchronizace na druhou lamelu a nebo plného manuálu.

Vestavěný blesk Externí blesk FL-300R

Záznam videa

Záznam videosekvencí je možný v plném rozlišení Full HD – 1920×1080 pixelů ve formátu mpeg4 a to buď jako Full HD Fine nebo Normal, dále je záznam v HD Fine a HD Normal – 1280×720pixelů a nejmenší rozlišení je SD – 640×480pixelů. Velikost jedné videosekvence je omezena na 30minut nebo 2GB. Samozřejmostí je použití vynikajícího stabilizátoru i pro záznam videa.

Zkušební video si může stáhnout zde.

Energie a příslušenství

Součástí balení je Nabíječka BCS-5 s baterií BLS-5 – lithium-iontová baterie 7,6V s kapacitou 1150mAh. Přibližná doba nabití je 3,5 hodiny a vydrží na cca 350snímků. Jak už jsem se zmínil v úvodu je možné dokoupit vertical grip ECG-1. Kompletní nabídku příslušenství najdete na stránkách Olympusu. Kromě standartního barevného provedení ve stříbrné a černé barvě, je tu ještě limitovaná adice, kdy je tělo fotoaparátu potaženo kůži ve třech barevných provedeních.

Stříbné provedení Černé provedení
Limitovaná verze Limitovaná verze
Limitovaná verze OM-D systém

(pokračování na další stránce)

Olympus E-M10 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Petr Louženský
  Petr Louženský
  22.07.2014 07:37

  Tom Nováček: já přešel na OM-D E-M5 ze Sony Alfa 700 (dá se říct, že přímý konkurent D300) a rozhodně nelituji. Šum je minimálně na úrovni Alfy a spíš ještě lepší. Mám pocit, že m43 jsou opředeny mýtem, že kvalita výstupu je o dost horší než APS-C, ale dneska to už rozhodně neplatí. navíc crop 1,5 a 2,0 není zase tak brutální rozdíl... Pokud budeš chtít víc info, napiš do interky.
  Jinak bezva recenze!!

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  22.07.2014 10:04

  je tu recenze co jsem dělal kromě E-M10 i EM1, a musím říci že třeba většina Alf na ně v šumu nemá, a to ani s vyšším rozlišením. Třeba konkrétně E-M1 s 16MPix čipem velikosti 4/3 má v ISO lepší výsledky než A-65(A77)s 24Mpix APS-C čipem

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  22.07.2014 12:16

  čárlí: Pixelová hustota 16Mpx 4/3 a 24Mpx APS-C je podobná, ale SLTéčkům bere zrcátko ještě třetinu světla...

 • amir
  amir
  17.03.2015 08:46

  Dobrá recenze! Pořídil jsem si E -M10 jako druhý aparát k Ni D7100 a musím říci, že jsem si ho doslova zamiloval a tahám ho mnohem častěji než DSLR. Je to propracovaný foťák s velmi dobrým výkonem. Nevadí mi velikost (mám malé ruce, takže se mi dobře drží). Když jdete fotit, stačí malá brašna dva tři objektivy, něco příslušenství a...neutrhne vám to rameno nebo záda jako při stejném počtu věcí na DSLR. Paráda, člověk si to focení pak jaksi víc vychutná:-))

 • Jaromir AR
  Jaromir AR
  05.07.2015 09:43

  Dovolim si castecne oponovat. Naprosto souhlasim s tim, ze ve smyslu vystupni obrazove kvality (pouzitelnost vysokych ISO, dynamicky rozsah, barevna reprodukce, atd.) jsou s snimace v soucasnych Olympusech (E-PL5/6, E-M5 i E-M10 - vsude tentyz) velmi povedene a APS-C zrcadlovkam mohou uspesne a vicemene plnohodnotne konkurovat.

  V cem jim ale stale konkurovat nemohou (a v recenzi to neni zmineno), a to konkurovat ani vzdalene, je prubezne ostreni / ostreni se sdledovanim subjektu. AF system tohoto OM-Dcke je nejvetsi slabinou jinak dobreho fotoaparatu a je to take hlavni faktor, kde si pri prechodu (z jakekoliv, i low-endove) zrcadlovky velmi vyrazne pohorsite. Pokud fotite prevazne staticke subjekty, nebudete mit problem - tam je presnost i rychlost na spickove (a s DSLR srovnatelne) urovni, ale v pripade prubeznych ostricich rezimu je to stale na urovni lepsiho kompaktu, bohuzel. Chtel jsem na olympusi Micro4/3 prechazet z D7000, ale po otestovani stale velmi vaham. Duvody jsem podrobne shrnul v mych hodnocenich na Heurece:

  http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-m10/recenze/?review=5392587#u5392587

  http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-pl5/recenze/?review=5367743#u5367743

  E-M10 je velmi dobry fotoaprat, ale nektere nedostatky (z nichz (ne)pouzitelnost prubezneho ostreni je tim nejvetsim) stale jeste nedovoluji rict jasne "ano" pri dotazum na nahraditelnost zrdcadlovky timto fotoaparatem.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (9)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram