Recenze širokoúhlého konvertoru Mitakon Lens Turbo (Mk. I a Mk. II)

Před nedlouhou dobou se začaly na trhu objevovat speciální adaptéry pro full-frame objektivy na bezzrcadlovky s „malým“ čipem. Speed boostery, lens-turba, či focal reducery (používaná jména se různí dle výrobce). Tváří se, že dokáží udělat z APS-C senzoru full-frame – dohnat úhel záběru, hloubku ostrosti i schopnost fotit za zhoršených světelných podmínek. Jak by to mělo fungovat?

Závěr (1. generace)

Dostál optický adaptér Lens Turbo firmy Zhongyi slibům výrobce, že z vaší malé bezzrcadlovky udělá fullframe? Čistě po stránce technické vlastně ano – objektiv využijete téměř v plné šířce jeho úhlu záběru, doženete hloubku ostrosti plnoformátového přístroje a zlepšení světlosti obrazu o téměř 1EV z větší části vyrovná i handicap menších snímačů v citlivosti. Druhou stranou mince je však praktická použitelnost – pomineme teď, že je to řešení vhodné pouze pro plně manuální práci s objektivy (pro AF verzi adaptéru musíte k dražší konkurenci a pro většinu bajonetů ji stejně neseženete) a dostaneme se k problému optického výkonu. Pokud fotíte na nízké clony, s malou hloubkou ostrosti, je, řekl bych, vše v pořádku, pokud vám nevadí „riziko“ změny podání bokehu či barevného tónu. Problém nastává, když chcete používat objektivy na tomto adaptéru při větší hloubce ostrosti, tedy vyšších clonách – zejména tehdy se ukáže slabý výkon v okrajových oblastech obrazového pole (neostrost, zkreslení) a problém s odlesky od ostrého světla. Na druhou stranu, pokud už něco podobného zvažujete, předpokládám, že právě pro využití menší hloubky ostrosti nebo fotografování za zhoršených světelných podmínek. Pak ano, tento adaptér je použitelný. Pokud potřebujete velkou hloubku ostrosti a ostré rohy, koneckonců tento adaptér ani nepotřebujete, uděláte lépe s APS-C objektivy, nebo, v případě manuálních objektivů na bezzrcadlovkách, s levnějším „holým“ adaptérem.

Lens Turbo můžete pořídit v zahraničních e-shopech, u nás se běžně neprodává. Za cenu od cca 2,5 až 4 tisíce si můžete za (relativně) málo peněz užít hodně zábavy. Záleží na tom, jestli vás láká podobné experimentování s manuálními objektivy – LT je zkrátka potřeba vnímat jako zajímavou hračku.

Edit: Závěr Lens Turbo II

Pokud jsem první generaci nazval „hračkou“, tady už to tolik neplatí. Zlepšilo se vše, co jsem první verzi vytýkal – kresba v rozích, zkreslení, barevný závoj i odlesky. Zůstává „deformace“ bokehu (což může někdy i pomoci) a samozřejmě plně manuální provoz. Potřeba je ale upozornit na jeden problém – díky jinému přednímu členu soustavy může dojít ke kontaktu se zadním členem objektivu. Konkrétně jsem to zjistil u Revuenonu 55mm F1.2 – na nekonečno lze zaostřit (posouvá se totiž vlivem přidané optiky trochu „blíže“), ale pokud zaostříte za něj, dojde ke kontaktu čoček – což rozhodně není žádoucí. U první generace k tomuto nedocházelo. Mírná degradace kresby (a jiné optické vady) přidanou optikou je také patrná u 24Mpx fotoaparátu, při nižších rozlišeních si ji však nevšimnete.

Nicméně je to malá daň za skutečně dobrý výkon, kteří čínští konstruktéři předvedli. LT II už lze teoreticky s úspěchem používat pro „profesionální“ práci s manuálními objektivy – portrét, produkt, krajina… a všude tam, kde máte čas ostřit a clonit ručně. S „předostřeným“ a dostatečně zacloněným objektivem lze pak fotit i akční fotografie typu reportáže. Takže pokud jste fanoušci práce či „hraní si“ s manuálními objektivy (jako já), má pro vás tento zajímavý kousek výbavy mé doporučení!

Cena se pohybuje v podobných hodnotách, počítejte, že bude v průměru tak o 1000 Kč dražší, což ovšem asi stojí za to.

Na poslední straně naší recenze se můžete proklikat skrz ukázkové snímky „z terénu“

(pokračování na další stránce)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram