Helgoland, ostrov terejů a tuleňů na dosah. "Již delší dobu jsem si říkal, že bych se tam rád podíval a pokud bude štěstí i nějakého toho krásného ptáka vyfotil..." V článku najdete krásné fotografie a rady Vaška Markvarta, účastníka naší Fotoexpedice Helgoland 2013.
Před touto cestou jsem tereje viděl dvakrát, poprvé v Norsku na ostrově
Runde, na skále z loďky asi 15 minut a podruhé na Islandu, ale bohužel
přelétávali asi 200 metrů od nás pod skálou. A tak jsem na poslední
chvíli využil volné místo na workshopu
s Fotoinstitut.cz na ostrov Helgoland.
Helgoland leží v severním moři, asi 70 km severně od Hamburku, do
kterého jsme se po noční jízdě dostali brzy ráno, tak, abychom se mohli
v klidu nalodit na katamarán – jednu ze dvou lodí, které každý den
vozí návštěvníky na ostrov. Cesta trvala 4 hodiny, z části po Labi a
zbytek po moři, počasí nám přálo a tak cesta byla klidná.
Samotný ostrov Helgoland je docela malý, rozlohu má přibližně 1 km2 a
asi 1 650 obyvatel. Dříve ostrov patřil Dánsku, poté Anglii a od roku
1890 podle Helgoland-zanzibarské smlouvy přešel na Německo výměnou za
Zanzibar. V sousedství je menší ostrov Duna. Oba ostrovy jsou chráněnou
přírodní rezervací, na ostrově nesmí jezdit motorová vozidla a nesmí se
tady ani jezdit na kole, pouze vozidla na elektrický pohon. Na ostrově jsou
duty-free shopy, řemeslné výrobny a vědecké instituce.
 |
Po příjezdu na ostrov jsme se ubytovali v místním školském komplexu a
ihned vyrazili na náhorní plošinu hledat tereje. Na ptáky jsme měli
štěstí, bylo jich tady hodně, počasí nám moc nepřálo, ale i tak jsme
fotili ostošest, co kdyby příště bylo ještě hůř. Druhý den jsme
vyrazili na ostrůvek Duna, kde se na jedné pláži vyhřívali tuleni obecní
a na druhé tuleni kuželozubí. Vyhřívající se tuleni nás nechali
přiblížit se tak na 20–30 metrů. Pokud jsme se dostali blíže, tak
zpozorněli a svůj klid by řešili útěkem do moře. Jejich pohodu před
dotěrnými zvědavci hlídá místní ochranka, která upozorňuje, když jste
příliš blízko.
 |
 |
Na Helgoland jsem jel ale hlavně kvůli terejům. To, co jsme zažili
poslední den, se nedá dost dobře na papíře vyjádřit, to byly
fotografické orgie. V prvé řadě na hnízdní skále bylo takové množství
terejů, že byl docela problém vybrat záběry, na kterých byli samostatně a
nepřekáželi si. Nahrával nám prudký vítr, který foukal souběžně se
skálou, a tak létající terejové proti větru doslova plavali ve vzduchu
skoro na dosah našich rukou. Už dlouho jsem takové podmínky na letovky
nezažil. A jako třešnička na dortu toho dne bylo super světlo. Slunce
právě zapadalo. To, co vykouzlilo společně s krásnými bílými tereji…
odrazy od červené skály, ptáci v protisvětle, no paráda. Dokonce jsme
oželeli připravenou večeři v ubytovacím areálu a fotili a fotili. Když
jsem si nasadil čtyřstovku (400mm/f2,8), měl jsem nakonec problém dostat do
záběru tak blízko létající ptáky. U každého tereje mi kus chyběl.
Naštěstí jsem měl po ruce ještě druhý foťák s kratším ohniskem.
 |
 |
Večeři jsme nakonec díky Helče stihli v místní hospodě, byla
výborná. Poslední den jsme si prohlédli obchůdky, něco nakoupili domů a
vydali se k domovům. Díky dobré partě účastníků zájezdu, díky Helče
a Honzovi z FotoInstitutu, díky krásným ptákům terejům a tuleňům,…
jsem zažil pár dní překrásného focení a přivezl si strašně moc
fotek… tolik, že ještě do dneška jsem je všechny neprobral.
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.