Nová amatérská zrcadlovka s Nikon D3300 se od svého předchůdce D3200 na první pohled příliš neliší. I papírově jsou si oba modely velmi podobné. Rozdíly naleznete až při detailním pohledu a inovace jsou podobné jako u všech v poslední době představených Nikon DSLR.

Ovládání

Tlačítka na fotoaparátu jsou stále stejná, žádné překvapení se nekoná. Představu o jejich rozlišení si nejlépe uděláte z fotografií. Rozdíl je v softwaru, který je podobný jako u D5300. Oproti D3200 je uživatelsky přítulnější a líbivější. Expoziční hodnoty na displeji jsou zobrazeny graficky, na první pohled je vidět, co a jak je nastaveno a co lze a co nelze v daném režimu měnit. Změna na obrazovce zobrazených parametrů je pak možná pomocí tlačítka „i“, ostatní je třeba nastavit v menu. Na přední straně fotoaparátu (palec ruky držící objektiv) je navíc tlačítko „fn“, kterému lze nastavit přímou změnu ISO, rozlišení, WB nebo D-Lighting. Samozřejmostí je také tlačítko pro přímé nastavení kompenzace expozice a přímá volba jednotlivého ostřicího bodu křížovým ovladačem na zadní straně. Tlačítko pro vyklopení blesku umožňuje při přidržení měnit jeho synchronizaci.

Pro naprosté začátečníky je k dispozici režim Guide, který krok za krokem provede nováčky nastavením pro fotografování ve stylu „chci rozmazat pozadí, fotím noční portrét, spící dítě“, prostě vyberete co chcete fotit a fotoaparát nastaví a napoví jak. Tuto funkci hodnotím rozhodně kladně, poslouží začátečníkům, kteří opouštění plně automatický režim, ale ještě nenašli odvahu pustit se do experimentů přímo s expozičními parametry. Guide vás provede také nastavením fotoaparátu, prohlížením fotek i jejich retušováním. Pokud si přesto nebudete vědět rady, kdykoli je možné stisknout tlačítko „?“ a zobrazí se stručná nápověda k dané funkci. Otevírat návod tedy není třeba.

Odhlédneme-li od průvodce, na voliči režimů jsou k dispozici obvyklé PASM režimy, sbírka obvyklých automatických přednastavených režimů (noční portrét, makro, sport, dítě, krajina, portrét, bez blesku) i úplný automat. Novinkou proti staršímu modelu je režim EFFECTS (byl už u D5300), ve kterém je možné snímky „kreativně“ zpracovat rovnou při fotografování. Efekty přepínáte pohodlně kolečkem a zatímco některé jsou spíše k pousmání (efekt dětského fotoaparátu, noční vidění) a jiné nastavíte sami a lépe (low-key/hi-key), třeba efekt Panorama je velice příjemnou novinkou. Přepnete v něm na Live View, stisknete spoušť, pohybujete fotoaparátem a výsledkem je automaticky složené panorama (spíš natočené než nafocené, fotoaparát je při snímání zcela zticha a vůbec nehýbe závěrkou). Několik z efektů režimu EFFECTS lze do běžně nafocených snímků později ve fotoaparátu i doretušovat.

Následnému zpracování fotografií ve fotoaparátu je vůbec věnován velký prostor, celá jedna skupina v menu. Zde můžete: projasnit stíny (D-Lighting), korigovat červené oči, ořezávat, převádět do ČB, aplikovat efektové filtry, korigovat vyvážení barev (např. oprava WB), prolínat snímky, zpracovávat RAW, měnit rozlišení, nechat snímek automaticky upravit, rovnat horizont, korigovat soudkovitost/po­duškovitost, aplikovat efekt rybího oka, použít grafické efekty jako omalovánky, ilustraci, skicu, efekt miniatury, selektivní barvu a korigovat perspektivu (typicky u architektury). U videa lze řezat konec a začátek. Některé z úprav mají příjemně široké možnosti nastavení síly nebo vzhledu efektu. Nebýt D3300 vyloženě amatérský fotoaparát, řekl bych, že část funkcí je pro profíky z agentur co potřebují odevzdat vyretušované snímky hned z fotoaparátu.

Video

Video natočíte prostě tak, že přepnete na živý náhled a stisknete samostatné tlačítko nahrávání vedle spouště. Co se týče nastavení, je expozice videa plně automatická. Pokud ale v menu fotoaparátu povolíte manuální nastavení videa, můžete při natáčení z režimu M volit čas a ISO. Není to sice mnoho a je to komplikované, ovšem lepší než nic. Naopak velmi zajímavá je možnost nastavení manuální citlivosti mikrofonu. Je tak možné do jisté míry eliminovat slabší zvuky v pozadí, například pokud natáčíte rozhovor na rušné ulici. Nechybí ani automatický větrný filtr. V případě potřeby lze připojit externí mikrofon přes běžný 3,5mm jack. Originální mikrofon má označení ME-1.

Samotný živý náhled umožňuje zvětšení obrazu pro precizní manuální ostření, automatický AF funguje jako u většiny fotoaparátů na principu detekce kontrastu a fotoaparát umí i detekovat obličeje nebo sledovat objekt. Zobrazení v živém náhledu lze přepínat tlačítkem „info“. Můžete si zobrazit informace podstatné pro fotografii, informace zaměřené na natáčení videa (včetně třeba úrovně zvuku), nebo také pomocnou mřížku (ta je ale čtvrtinová, nikoli třetinová, jak je obvyklé kvůli zjednodušené kompozici na zlatý řez).

Nikon D3300 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace