Filtry VI. - péče o fotografické filtry

V předchozích dílech seriálu jsme si představili jednotlivé filtry a jejich rozdělení. V šestém pokračování se o ně naučíme správně pečovat. Podobně jako objektivy, i ty nejběžnější filtry totiž vyžadují pozornost.

Představa, že po nákupu fotografických filtrů se o ně nemusíme vůbec starat, je mylná. Na druhé straně přehnaná péče o filtry může být v extrémních situacích také nežádoucí. V následujících kapitolách si představíme ideální zacházení s filtry.

instalace filtrů

Existuje několik systémů uchycení filtrů. Mezi nejběžnější systémy patří klasické uchycení v objímce před objektiv. Dalšími systémy jsou bajonetová uchycení nebo speciální adaptéry pro čtvercové filtry. Všechny systémy vyžadují montážní postupy doporučené výrobci.

Filtry v objímce se šroubují do závitu objektivů lehce bez velkého tlaku. Filtr vždy držíme za objímku a nedotýkáme se optických ploch, aby nedošlo k jejich znečištění nebo poškrábání. Objímky se vyrábějí z různých kovových slitin. U objímek může někdy dojít k zatuhnutí závitu a filtr nejde vyšroubovat z objektivu. V žádném případě se nesnažte filtr povolovat tupými předměty nebo jinými nástroji. V tomto případě výrobci nezapomněli na různé zlepšováky, kterými je například gumový špunt na snadné povolení. Pokud však nechcete investovat do dalšího vybavení, můžete objektiv s filtrem přiložit na filcovou či gumovou podložku, lehce zatlačit a pohybem objektivu povolit závit a filtr odšroubovat. Pokud i v tomto případě filtr nejde demontovat, svěřte svoji fototechniku odborníkům.

Filtry instalujte vždy na objektiv a nikdy je na sebe nevršte! Mohlo by dojít k vinětaci objektivu. Při přenášení fotoaparátu chraňte filtry víčkem. Většina filtrů s objímkou má další vnitřní závit pro uchycení ochranných víček.

znečištění filtrů

Znečištění filtrů může být způsobeno nevhodným skladováním nebo použitím. Prach, otisky prstů a další nečistoty mohou ulpět na povrchu filtrů a neblahým způsobem ovlivnit výslednou fotografii. V nejhorších případech silně znečištěné filtry snižují ostrost a kontrast výsledných snímků. Silně znečištěné filtry mají kontraproduktivní účinky a mohou sloužit podobně jako difuzní filtry, kde je nižší ostrost snímků žádaná.

čištění filtrů

čisticí prostředky

Podobně jako vnější čočky objektivů i filtry patří mezi velmi jemné výrobky. Při odstraňování nečistot z jejich povrchů musíme dbát na dodržení základních pravidel čištění. Většina výrobců filtrů doporučuje pro své výrobky různé postupy čištění. Shodují se však v jednom. Při čištění povrchu filtru by nemělo dojít k poškození povrchových úprav a antireflexních vrstev, které jsou nejdražšími a nejdůležitějšími prvky filtrů.

stlačený vzduch

Nejběžnějším znečištěním je prach, před kterým se žádný fotograf neubrání. Pro odstraňování prachu se doporučuje použití stlačeného vzduchu nebo čisticích štětečků. Při výběru dbejme na kvalitu a v žádném případě nepoužívejte pomůcky, které nebyly vyrobeny pro fotografické účely.

hadřík z mikrovláken

Pokud na povrchu vašeho objektivu ulpí takové nečistoty, které budete jen těžko odstraňovat stlačeným vzduchem nebo štětečkem, musíme přistoupit k dalšímu postupu čištění. Zde se všeobecně doporučuje použití jemných hadříků vyrobených z mikrovláken. Tyto hadříky jsou někdy nabízeny i samotnými výrobci filtrů. Nečistoty se snažíme jemně setřít a zbytečně na filtr netlačíme.

roztoky na čištění filtrů

Pokud ani hadřík z mikrovláken nepomůže, v žádném případě nepoužívejte chemických roztoků určených pouze pro čištění objektivů. Při jejich použití by totiž mohlo dojít k poškození povrchových nebo antireflexních vrstev. Při výběru chemických roztoků vždy hledejte výrobky určené pro filtry s MC povrchovými úpravami. Pokud nechcete kupovat speciální roztoky, doporučuje se použít jemný hadřík z mikrovláken a navíc čistou vodu. Pro čištění filtrů se také nedoporučují čisticí papírky na optiku. V případě jejich použití mohou drobné nečistoty spolu s papírkem poškrábat povrch filtru.

uskladnění filtrů

pouzdro na filtry

Jestliže je to možné, uchovávejte a přepravujte filtry v jejich originálním balení. Filtry můžete také ukládat do běžně dostupných univerzálních obalů. Po použití vkládejte filtr zpět do pouzdra. Odkládání nechráněných filtrů do brašen, kapes apod. je může poškrábat. Nejbezpečnější jsou ta pouzdra, která jsou vyrobena z pevných materiálů a nedovolují kontaktu žádných optických ploch filtru s obalem.

Pokud na povrchu vašeho objektivu ulpí takové nečistoty, které budete jen těžko odstraňovat stlačeným vzduchem nebo štětečkem, musíme přistoupit k dalšímu postupu čištění. Zde se všeobecně doporučuje použití jemných hadříků vyrobených z mikrovláken. Tyto hadříky jsou někdy nabízeny i samotnými výrobci filtrů. Nečistoty se snažíme jemně setřít a zbytečně na filtr netlačíme.

V předešlých dílech seriálu Fotografické filtry jste se mohli dočíst
Filtry I. – obecně
Filtry II. – nejběžnější filtry

Filtry III. – kontrastní filtry

Filtry IV. – korekční filtry

Filtry V. – trikové a přechodové filtry

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Viktor Ruzicka
    Viktor Ruzicka
    06.11.2001 10:37

    Chtel bych se zeptat proc je na konci clanku obrazek "bodove mereni". Nijak nesouvisi s filtry nebo ano?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram