Fotografování krajiny: jezero Tso Moriri, Ladak

Ladak je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Článek je zaměřen na fotografování krajiny, kde se ve stovkách kilometrů vysokohorské pustiny občas zrcadlí tyrkysově modré jezero. Zdejší krajina vyvolává pro její opuštěnost potřebu meditace. Náhorní plošina u hranice Tibetu kolem jezera Tso Moriri vás šokuje drsností přírodních podmínek.

Tibet je jakýmsi duchovním srdcem Asie. Na této obrovské náhorní plošině pramení většina velkých asijských řek, které nabírají sílu díky rozlehlým místním ledovcům. Tibet je dnes pod kontrolou Číny, kde je svobodné cestování obtížné. Existuje však několik menších oblastí těsně za hranicemi, které jsou prakticky shodné krajinou, kulturou, náboženstvím i způsobem života. Z Tibetu sem přešli Changpové i s dobytkem. Právě v oblasti ve východním Ladaku, který je součástí Indie, můžete poznat zemi tibetských nomádů ženoucích po pustých pláních stáda jaků či kašmírských koz nebo obrovská ledovcová jezera navlas podobná těm tibetským.

Jezero Tso Moriri se nachází ve výšce 4550m. Na délku má 19km a v nejširším místě přes 3km. Toto původem ledovcové jezero bylo v minulosti mnohem větší a mělo i přirozený odtok, který ale zanikl. Proto se v současné době voda jezera stále více zasoluje. Jezero se nachází přibližně 250km od Leh, hlavního města Ladaku v indické provincii Jammu&Kašmír. Oblast je přístupná v letním období terénním automobilem. Vzhledem k blízkosti hranice s Tibetem potřebujete pro cestu zvláštní povolení, které je kontrolováno.

Přiložené fotografie jsem pořídil na Fotoexpedici Indie – Ladak 2012 a 2013 s FotoIn­stitut.cz.

Policejní stanice u jezera Tso Moriri, východní Ladak

Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon 16–35mm f/2,8 L USM, ohnisková vzdálenost 28mm, ISO 320, clona f11, 1/640s

Panorama jezera Tso Moriri od kláštera v Korzoku

Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon 24–70mm f/2,8 L USM, ohnisková vzdálenost 70mm, ISO 320, clona f11, 1/640s, panorama složené ze 6 snímků

Abych zachytil jezero v celé délce, vychází z toho tzv. „nudle“. To většinou není moc praktický formát, ale na druhou stranu je vidět, jak je jezero rozlehlé.

Moc rád fotografuji krajiny na hranicích světla a stínu. Vždy čekám na ten správný zlomový okamžik z hlediska geometrie. Fascinuje mne fakt, že se tento okamžik nikdy znovu nezopakuje a fotka se tak stává jedinečnou.

Gompa na břehu jezera Tso Moriri, východní Ladak

Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon 70–200mm f/2,8 L IS USM, ohnisková vzdálenost 200mm, ISO 400, clona f9, 1/1000s

Bělostné štíty za jezerem se již nacházejí v čínském Tibetu. Vyrazili jsme je fotografovat jak při posledním světle večer, tak i při prvním světle ráno.

Masiv šestitisícovky Shilla, JV od jezera Tso Moriri, před západem Slunce

Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon 70–200mm f/2,8 L IS USM, ohnisková vzdálenost 200mm, ISO 100, clona f8, 1/100s

Masiv šestitisícovky Shilla, JV od jezera Tso Moriri v ranním světle

Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon 70–200mm f/2,8 L IS USM, ohnisková vzdálenost 200mm, ISO 100, clona f8, 1/100s

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Dana Kovaľová
  Dana Kovaľová
  21.01.2014 18:57

  "V Korzoku přišli o stovky kašmírských koziček, neboť díky dlouhotrvajícím mrazům, okolo -40°C, je ani v domech nedokázali udržet do jara."

  ...slovo "díky" se používá v případě něčeho dobrého - "díky příznivému počasí úroda dozrála". Pokud jde o něco nepříjemného, což úhyn koz nepochybně je, strávně česky je "kvůli" - "kvůli špatnému počasí úroda nedozrála". Obě čárky kolem upřesnění stupňů jsou navíc.

  ...text jsem jenom přeletěla očima, tohle mě zarazilo - a dál jsem radši nečetla.

 • Dana Kovaľová
  Dana Kovaľová
  21.01.2014 18:58

  strávně = správně, omlouvám se za překlep

 • P. Ouředník Fotografie Šumavy
  P. Ouředník Fotografie Šumavy
  23.01.2014 09:10

  TakyHonza to vystihl...

 • Vlastimil Uhlíř
  Vlastimil Uhlíř
  30.01.2014 14:09

  Děkujeme za upozornění na chybu v textu, opravujeme.
  Vaše redakce

 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  Autor
  05.02.2014 22:40

  To: Taky
  Musím souhlasit. Je to vždy určité dilema a kompromis. Musím však říci, že malá skupina 4-5 fotografů je v Himálaji ideální. Vždy se vytvoří výborná parta a nikde jinde si lidé tolik nepomáhají jako tady. Dostat se do těchto míst něco stojí. Práce je komerční záležitost, ale přesto vás může bavit.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (9)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram