Bryan Peterson – Naučte se vidět kreativně

Fotografických knih najdeme dnes na trhu bezpočet, bohužel většina z nich se drží zažitého stereotypu a informací chtivého fotografa vzdělávají jen po stránce technické. O to raději chci představit tuto publikaci, která se zabývá zejména obsahem snímku, jeho vlivem na výsledný dojem z fotografie, či volbou vhodného motivu.

Tato kniha pochází z pera známého autora fotografických příruček a lektora fotografických kurzů. Je jím Bryan Peterson. O úspěchu jeho knih svědčí celá řada titulů, které je možné si obstarat. Často je společným jmenovatelem slovíčko „kreativně“, které snímkům v knihách rozhodně nemohu upřít.

Hlavně prakticky

Jak jsem již zmínil, autor není pouze fotograf, ale také lektor fotografických kurzů, což z mého pohledu knize velmi pomohlo ve srozumitelnosti. Jistě nebude překážkou pro začínající fotografy. V knize nenajdete vzorečky pro výpočet hloubky ostrosti ani hyperfokální vzdálenosti, nýbrž krátký popisek ke každé obsažené fotografii, někdy dokonce i s příběhem, případně osobní zkušeností. Knihu to příjemně odlehčuje a přidává na osobním kontaktu s autorem. Potěší také expoziční údaje spolu s použitým objektivem, což výborně pomůže k představě, který technický faktor zapříčinil výsledný vzhled fotografie.

Vidění, design, kompozice, světlo

V první části knihy si autor dal za úkol pomoci čtenáři se správným výběrem objektivu pro danou scénu. Podstatný je také úvod do této kapitoly, který se zabývá lidským okem v souvislosti s použitím základního objektivu. Ale samotnému výběru objektivu je zde dán největší prostor. Přes ohniska širokoúhlá, rybí oka až po teleobjektivy se dozvíte, čím se daný objektiv vyznačuje a proč na byl použit zrovna na tu kterou fotografii. Právě ukázky dělají text velmi názorným. Kladně hodnotím také dvojice fotografií pořízené různými ohnisky pro porovnání. Za vyzkoušení stojí také cvičení, která jsou zaměřena zejména na uvědomění si úhlu záběru objektivu. Cvičení je v celé knize několik a naučí vás mnohem víc

Další kapitola se zabývá prvky designu. Obsahem této kapitoly je například barva, vzor, linie, tvar nebo forma. Pokud o první části knihy mohu říct, že zkušenému fotografovi nepřinese až tolik nového, o této kapitole to rozhodně říct nemohu. A to z jednoho prostého důvodu. Kapitola se zabývá základními stavebními prvky fotografií, což i zkušenému fotografovi jistě stojí za připomenutí.

V kapitole o kompozici se samozřejmě dozvíte co je to zlatý řez a jak ho ke svému prospěchu využít. Neméně důležité jsou informace o vyplnění obrazu či jeho zarámování. Budu se opakovat, ale v této kapitole možná ještě více oceníte dvojici ukázek ke každé z rad.

V další části knihy popisuje Bryan Peterson důležitost světla ve fotografii, jeho využití, případně jak ovlivní barva nebo intenzita světla výsledný snímek a jeho atmosféru.

V kapitole o porovnání digitální a kinofilmové techniky nám autor nastíní výhody obou systémů. Zejména pak možnosti následných úprav v post-procesu.

Závěr

Závěrečnou kapitolou je zamyšlení se nad smyslem práce profesionálního fotografa a nutnosti trvalé výzvy, pokud chce fotograf obstát.

Kniha „Naučte se vidět kreativně“ si najde svého čtenáře na poli amatérů i profesionálů, důležité je jen chtít své snímky posunout o krůček vřed. A věřím, že touto knihou vám Bryan Peterson pomůže tento pokrok nastartovat. Kniha obsahuje spoustu cenných rad i osobních zkušeností a vyznačuje se velmi osobním přístupem autora.

Naučte se vidět kreativně
Bryan Peterson
Nakladatelství Zoner Press
Rozměry 210×280 mm, brožovaná vazba, 160 stran

Kniha již není v prodeji, přesto jsme vám ji představili, neboť Bryan Peterson je autorem řady dalších podobných publikací, které rozhodně také stojí za pozornost. Tato recenze, i pokud se vám nepodaří sehnat knihu v knihovně, může být inspirací k poohlédnutí se po dalších autorových publikacích.

Další knihy od Bryana Petersona, které můžete zakoupit:

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Ondřej Medůna
  Ondřej Medůna
  21.01.2014 09:36

  Taky je blbý, že ta knížka, na kterou jste mě tímto nalákali, je vyprodaná.

 • PaK
  PaK
  21.01.2014 10:29

  Kniha je vyprodaná už dávno, ale místo ní je možné použít Naučte se fotografovat dobře, což je taková aktualizovaná selekce toho zásadního ze všech předchozích Bryanových knížek. Dobrá zpráva: na cestě jsou nové Petersonovy knihy.
  Pavel Kristián, Zoner Press

 • Lida Lida
  Lida Lida
  22.01.2014 16:57

  Pardon, ale recenze knihy neni prehled obsahu. Naopak dat prehled obsaju u knihy, ktera se na trhu nevyskytuje je podlé. Ale jak rika redakce, chteli jsme si udelat radost. Na drughou stranu, radost si muzete udelat take tim, ze zastrihate usima.

 • Ivan Gelatka
  Ivan Gelatka
  24.01.2014 10:52

  Knihu mám, je skutečně skvělá. Koupil jsem ji asi před necelým rokem.

 • Taky..
  Taky..
  30.01.2014 12:05

  Když už údajně kniha učí kreativitě (o čemž dost pochybuji), rád bych viděl nějaké ty ukázky kreativních fotek. To co je zde, jsou ale samá mainstreemová klišé.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram