Užitečné Android aplikace pro fotografy

Pokud to s fotografováním myslíte vážně a záleží vám na výsledné fotografii, můžete se dostat do situace, kdy nechcete (nebo nemůžete) i přes použití digitálního fotoaparátu jen tak bezhlavě cvakat a doufat, že "to nějak vyjde" – zkrátka potřebujete si fotoaparát nastavit co nejlépe předem. V článku najdete tipy na několik užitečných aplikací pro telefony a tablety s Androidem, které jsou zdarma a s nastavením pomohou.

Pokud se na Google Play podíváte do kategorie fotografických aplikací, jste zaplaveni množstvím alternativních „fotoaparátů“ – povětšinou pouze prznících snímky více či méně povedenými efekty. Chce to opravdu pečlivě hledat, abyste našli užitečnou pomůcku pro fotografa vybaveného DSLR nebo jiným opravdovým fotoaparátem. Několik aplikací, které vám s fotografováním mohou pomoci, jsem pro vás vybral – zvolte dle svého gusta:

DOF Calculator

Jak již název napovídá, aplikace slouží k výpočtům pro práci s hloubkou ostrosti. Zvolíte velikost snímače svého fotoaparátu (v nabídce jsou nejčastější velkosti a typické velikosti rozptylového kroužku (aneb kde je rozlišovací hranice fotoaparátu pro ostrost/neostrost v závislosti na velikosti obrazového bodu), ale je možné zadat zcela vlastní snímač), zadáte clonu, ohnisko a vzdálenost, na kterou ostříte. Můžete také přidat telekonvertor, pokud nějaký používáte. Aplikace vám okamžitě ukazuje, jaké jsou pro vámi zvolené hodnoty parametry hloubky ostrosti:

 • spodní a horní hranice pásma ostrosti
 • šíře pásma hloubky ostrosti
 • hyperfokální vzdálenost (kam zaostřit, aby byla ostrost až do nekonečna)
 • a další odvozené údaje

V tabulce vedle se pak můžete podívat i na hodnoty pro jiná nastavení clony, ohniska a zaostřené vzdálenosti. Bonusem je možnost zobrazení tabulky velikosti obrazového pole pro různá ohniska a vzdálenost objektu ve stupních i metrech. Jednotky v tabulkách lze přepínat mezi metry, centimetry, stopami a palci.

Aplikace slouží primárně pro kontrolu hloubky ostrosti a slouží dobře, použití je jednoduché a na velkých displejích i přehledné.

stáhnout zde

DOF Calculator DOF Calculator
DOF Calculator DOF Calculator

DOF Calculator

Tato aplikace je, na rozdíl od předchozí, jen a pouze kalkulačkou hloubky ostrosti. Výhodou je se díky menšímu množství poskytovaných údajů lépe vejde na displej telefonu. U této kalkulačky také nemusíte znát svůj snímač, vybíráte ze seznamu konkrétních modelů fotoaparátů (zrcadlovky, bezzrcadlovky a několik dalších univerzálních rozměrů snímače). Ovšem kalkulačka vůbec neřeší rozptylový kroužek, například všechny DSLR Canon od 10D po 60D jsou jako jedna položka, bez ohledu na různé rozlišení. Výsledky této kalkulačky tedy berte s rezervou.

Kromě modelu fotoaparátu zvolíte už jen ohniskovou vzdálenost, clonu a vzdálenost zaostření a stisknete „Calculate“ – výsledkem je šíře hloubky ostrosti včetně obou okrajů a také hyperfokální vzdálenost.

Aplikace je starší, neumožňuje orientaci na šířku, ale zase poběží i na starších telefonech.

stáhnout zde

DOF Calculator

DOF Calculator Free

Silná stránka této aplikace je v jednoduchém ovládání. Zvolíte výrobce a model svého fotoaparátu (takže na rozdíl od předchozího prográmku je zde počítáno s rozlišením) a na třech posuvnících nastavíte ohnisko, clonu a zaostřenou vzdálenost. Kalkulačka ukáže hloubku ostrosti, její počátek a konec a hyperfokální vzdálenost. Aplikace je sice nádherně jednoduchá a přehledná i na malých displejích telefonů, ale ve FREE verzi je omezená na max. 50mm, f/4 a 10m – takže leda tak pro portrétní fotografii. Plná verze stoji 45kč.

stáhnout zde

DOF Calculator Free

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Taky..
  Taky..
  04.12.2013 10:57

  Fakt by mě zajímalo, kolik z těchhle "užitečných aplikací pro fotografy" skutečně v praxi někdo používá. Mně totiž přijdou jako zbytečné blbinky, co si člověk s chutí jednou vyzkouší, ale pak zapomene, že to vůbec má, protože to vůbec nepotřebuáje.

 • pierre77svk
  pierre77svk
  05.12.2013 07:56

  Tú jedinú foto-aplikáciu, ktorá by ma naozaj zaujímala, tak tú ešte nikto nevyrobil (alebo o nej neviem) - výpočet/simuláciu postavenia Slnka na oblohe a uhlu dopadu slnečných lúčov na povrch zemský v závislosti od geografickej polohy, dátumu a času.

  Škoda, že nemám čas (a chuť kvôli tejto jedinej veci) študovať Eclipse a AndroidSDK, inak by som to už mal napísané.

 • VitoAntolini
  VitoAntolini
  11.12.2013 17:17

  pierre: skús Sundroid Pro Sunrise Sunset
  http://goo.gl/OMj2f3
  Ja to používam a je to fajn

 • aT
  aT
  22.12.2013 22:25

  Dobré tipy. Fotografům se mohou před samotným focením hodit i aplikace pro předpověď světla a počasí - sepsal sem k tomu článek na mém blogu http://tomasadamec.com/blog-2013-svetlo-a-pocasi-do-kapsy

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram