Zpracování tématu: "Doprava"

Drazí přátelé, fotografové. Splnilo se, co jsem očekával. Téma „Doprava“ bylo pro Vás všechny plně přístupné, protože snad neexistuje člověk, který by se alespoň s nějakou formou dopravy nesetkal. Je prostě všude kolem nás. A že Vás téma inspirovalo, se projevilo na mimořádně vysoké účasti.

Kvalita příspěvků byla poměrně standardní. Nějaké dobré, průměrné i špatné. Překvapila nepřítomnost motivů, které nezávisle na tématech posíláte vždy. Fotografií zvířátek (přišla jediná) a fotografií dětí, zvláště kojenců (jenom několik).

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii získala Kristina Ovečková.
Fotografie na téma „Vítězství“ můžete posílat do 30. listopadu 2013, 24:00 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz
Maximální počet fotografií: 2, max. 500kB, max. 800 pxl delší strana
Vyhlášení tématu najdete ve FotoBlogu.

Rozdělení tohoto poměrně velkého počtu fotografií je poněkud složité. Nemám pocit, že byste tematicky něco opomněli. Skladba má rovnoměrné rozložení mezi domácí lokality a fotografie z cest, různé typy dopravy apod.

Začnu blokem, který mne překvapil i nepřekvapil zároveň. Fotografie snímané přes přední okno auta.

Na červenou
Kočáry své doby

Chápu, že spolujezdec se za jízdy nudí (občas i řidič), ale pravděpodobnost, že přes přední sklo auta uděláte dobrou fotografii, je téměř nulová. Tak dopadly i výše publikované příspěvky. První z v některých státech oblíbeného, i když poněkud rizikového způsobu přivydělávání si mládeže. Fotografie postrádá jakoukoli kompozici. Objekty se překrývají a chybí hlavní prvek. Patří do koše stejně jako ta druhá, udělaná ve stylu: „aha kočár… cvak.“ To, že je fotografována zadní a nezajímavá část kočáru a fotografie je neostrá, autora zjevně netrápilo.

S lepším účinkem na diváka přichází tato fotografie. Nesnaží se o objev nějaké rarity před autem. Pohybovou neostrostí se snaží zobrazit rychlost pohybu auta. Efekt rozostření a tedy pohybu je předem nepředvídatelný, a i když pokaždé trochu jiný, poněkud stereotypní. I na internetu se dají najít úspěšnější a efektnější výsledky. Tento pokus patří k průměru.

Cestování za podzimním listím
Doprava na toilet

Efekt pohybové neostrosti patří k oblíbeným a častým způsobům, jak vyjádřit pohyb ve fotografii. Na první je zajímavé stejné barevné ladění „moto vláčku“ s okolním listím a podzimní krajinou. Druhá fotografie je spíše humorně laděná. Rychlostí světla projíždí vlak kolem „toalety“. Na třetí fotografii zaujme především použití výrazně širokoúhlého, deformujícího objektivu. O použití červené v jinak černobílém snímku by se dalo diskutovat. Osobně nemám pocit, že by to fotografii nějak kvalitativně nebo obsahově prospělo. Nevím, jestli autorův záměr, ale kuriózní je umístění copyrightu ve fotografii. Evokuje název stanice metra.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Mudr Cvak
    Mudr Cvak
    20.11.2013 00:05

    Myslím, že téma se velice vydařilo. Několik pěkných fotek. Fajn nápady. Jen tak dál!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram