Test Lytro – fotoaparát, který nemusí ostřit

I u nás se před nedávnem začalo prodávat Lytro. Tento "revoluční" fotoaparát si zakládá na tom, že nemusíte ostřit. Snímek prostě vyfotíte, a kam zaostříte, to si vyberete až v počítači. Jak ale Lytro funguje v praxi? Dočtete se v testu.

Chcete-li vyslovovat Lytro v originále, pak vyslovujte „lajtrou“, ale prozatím se v našich končinách uchytilo prostě „lytro“.

Lytro je takzvaná light-field camera (neboli Plenoptický fotoaparát). Vše, co se dozvíte o významu tohoto termínu z oficiálních pramenů je, že nezaznamenává jen obrazové body jako běžný digitál, ale celé paprsky světla. To by naznačovalo, že zaznamená jejich dráhu a software fotoaparátu je pak schopný rekonstruovat, odkud paprsek světla přišel, kde v prostoru se tedy fotografovaný objekt nachází. A skoro tomu tak je. Lytro je velmi „softwarový“ fotoaparát. Při fotografování jen zaznamenáte data, která sama o sobě jako fotka vůbec nevypadají, a veškeré výstupy má pak na starosti software. Ve fotoaparátu pro náhled, v počítači pro výstup, nebo na serverech Lyro pro sdílení.

Jak funguje princip light-field fotoaparátu Lytro si můžete nastudovat zde (v angličtině, vyžaduje znalosti optiky a matematiky a velkou představivost). Velmi zjednodušeně řečeno, Lytro využívá větších mikročoček kousek před snímačem (běžně jsou mikročočky velké jako jeden bod a jsou přímo na něm), aby zaznamenalo řadu menších a částečně posunutých výřezů obrazu – projekcí z jednotlivých těchto čoček. Z částeček obrazu a jejich posunu je následně vypočítán třetí rozměr, neboli ona „paprsková“ informace, odkud světlo přišlo. Trochu si to můžete představit jako 3D fotoaparát, který nemá jen dva objektivy, ale rovnou tisíce. Kvůli masovému rozšíření termínu „lightfield sensor“, který evokuje představu, že snímač fotoaparátu je něčím speciální, ještě jednou opakuji: je to obyčejný snímač, navíc má před sebou jen mikročočky a veškerá kouzla dělá z výsledného složeného obrazu software (detail konstrukce snímače s mikročočkami pro zájemce zde (v angličtině).

To má jeden neblahý důsledek. Přestože snímač CMOS s rozměry 4,6×4,6 mm má rozlišení mezi 10 a 16 Mpix (přesné číslo se mi nepovedlo najít, veškeré specifikace Lytro uvádí jen rozlišení 11 Megapaprsků), díky daleko menšímu počtu větších mikročoček, kdy na jednu mikročočku připadá asi 100 pixelů, a částečné duplicitě informací z nich kvůli výpočtu prostoru, má výsledný JPG snímek rozlišení jen 1080×1080 bodů. A to je na tisk málo. Ale Lytro je už z principu díky interaktivitě vyfoceného snímku internetový „sdílecí“ fotoaparát, na facebook toto rozlišení stačí. Nehledě na to, že jak uvidíte dále, pokud chcete mít snímky v JPG, máte lepší volbu prakticky v jakémkoli jiném fotoaparátu. Lytro se zaměřuje na „živou“ interaktivní fotografii.

Další vlastnosti fotoaparátu:

 • 4,6×4,6mm CMOS snímač a rozlišením 11 megapaprsků (reálný výstup při exportu JPG 1,2Mpix)
 • 8× zoom 43–344mm (35mm eq.)
 • světelnost f/2 (v celém rozsahu, objektiv bez clony)
 • integrovaný ND filtr (umožňuje –4EV)
 • závěrka 1/250–8s
 • ISO 80–3200
 • 1,52" dotykové LCD s rozlišením 128×128 bodů
 • wifi, microUSB
 • paměť 8GB (cca 350 snímků), červená verze 16GB (cca 750 snímků)
 • rozměry 41×41×112mm
 • hmotnost 214g

Zajímavostí je, že hardware fotoaparátu stále stejný, ale nové možnosti jsou odmykány postupně pomocí nových firmwarů. Například wifi modul byl zprovozněn poměrně nedávno, přestože je ve fotoaparátu už od začátku výroby před několika lety.

Konstrukce

Lytro připomíná pokusy z dob začátků digitálních kompaktů, kdy výrobci zjistili, že díky nepřítomnosti filmu mohou opustit tradiční tvar a začali experimentovat. U tohoto přístroje má ale netradiční kvádrovitý tvar své opodstatnění – fotoaparát je jednoduchý, určený pro rychlé cvakání, ale potřebuje velkou optiku. Je to tedy vlastně takový objektiv se snímačem a displejem na konci. Bohužel displej je díky tomu opravdu malinký a má naprosto katastrofální rozlišení 128×128 bodů. S ne příliš velkou nadsázkou lze říci, že sice můžete fotografii po vyfocení zaostřovat, ale na displeji ostrost stejně neuvidíte. Displej je dotykový a většinu nastavení děláte přímo na něm. Jediné další ovládací prvky na fotoaparátu jsou vypínací tlačítko na spodní straně (vedle je pod krytkou konektor microUSB), spoušť na horní straně (má jen jednu polohu, nezapomeňte, neostříte) a nenápadná „drbací ploška“ dotyková mezi spouští a displejem, jejíž účel vysvětlím později.

K fotoaparátu dostanete ještě zápěstní poutko, jehož nasazení do nenápadného rohového očka je horor (naštěstí ho absolvujete jen jednou), a krytku objektivu. Ta je magnetická, což bohužel znamená, že třeba v kabelce z fotoaparátu klidně upadne. Navíc nemá otvor na poutko pro přidělání k fotoaparátu, a pokud ji ztratíte, náhradní, na rozdíl od plastových krytek obyčejných zrcadlovek, těžko seženete. Je opravdu škoda, že tělo Lytra je hliníkové a krytku tak nelze prostě odložit na bok fotoaparátu. Vyloženě nedomyšlený detail.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • ornitolog TomT
  ornitolog TomT
  11.11.2013 09:18

  Slýchám o něm už nějakou dobu a byl jsem zvědav, co se z toho vyvine. Díky za solidní informace.

 • KRAKAR
  KRAKAR
  16.11.2013 12:06

  Zatím je to hračička na počátku cesty. Kdysi jsem měl takový digitál Agfa s rozlišením 320x240 a dikutovalo se zda a kdy vůbec bude možné, aby digitální fotografie byla rovnocenou náhradou anologu. Dnes je to jen k pousmání. O dalším vývoji rozhodne kvalita a cenová dostupnost.

 • Tomogo
  Tomogo
  17.11.2013 15:15

  Zajímalo by mne koho prvního napadne vzít normální foťák a pomocí několika různě zaostřených rychlých snímků zasebou dosáhnout podobného výsledku, ale s větším rozlišením.

 • Jan Dobrovodský
  Jan Dobrovodský
  Autor
  21.11.2013 14:53

  Tomogo: to už napadlo myslím Nokii v telefonech, před pár týdny jsem o tom někde četl. Problém je ale v pohyblivých scénách, pro rychlejší pohyby nepoužitelné. A čím plynulejší přeostření (více snímků) tím pomalejší nafocení a hůř použitelné na pohyblivé scény. Tady u LYTRO je možná 1/250s.

 • poplis poplis
  poplis poplis
  16.12.2013 01:22

  taky jsem se docela tesil v zahranici nebo na ebay pouzity je uz za zajimave ceny a stalo by to za ten risk.
  Po precteni recenze me ale nadseni opustilo.to rozliseni vysledneho jpeg cca 1Mpx je vazne malo,dneska je uz i na facebooku rozliseni 2x vetsi.
  take to zaostreni me moc neuchvatilo
  Premyslel jsem nad tim do zemi jako afghanistan nebo iraq kde se se zrcadlovkou pomaly fotit neda.navic to nevypada jako fotoaparat takze na stealth fotky se to zdalo idealni...bohuzel uz tak nadcen nejsem a pockam na dalsi generaci

  mimochodem to ze je 16GB verze dostupna jen v jedne barve a 8GB verze ve vsech barevnych provedeni je docela diskriminace.ne ze bych ja jako chlap chtel nejakou ruzovou,cervenou atd. ale ta barva proste prodava taky a za modrou bych se nezlobil

  PS:chybi mi kolik vydrzi baterie snimku.zda celou kapacitu 350snimku(resp.750snimku) protoze pokud nevydrzi tech 750sn. tak nema cenu kupovat vetsi a drazsi verzi kdyz ji pak stejne musim pripojit pres usb k pocitaci a tim se zacne nabijet...leda ze bych mel volnych 16GB na mobilu a chtel cekat nez se to pres wifi prenese :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace