Novinky v Zoner Photo Studio 16

Nedávno představila brněnská společnost Zoner novou verzi programu pro správu a úpravy fotografií Zoner Photo Studio 16. Novinka vyšla necelý rok po uvedení předchozí verze. Přináší velkou změnu uživatelského rozhraní, několik nových a několik vylepšených funkcí. V článku změny prozkoumáme.

Tím, co vás po spuštění Zoneru 16 přivítá, je sice modul Správce, ale nejprve se podíváme na modul Import. Tam totiž cesta většiny fotografií začíná.

Import

V Importu moc novinek není. Přibylo jen tlačítko „Přesunout“, pokud chcete importované snímky z fotoaparátu rovnou odstranit. Také byla podle Zoneru vylepšena detekce již importovaných fotek. To v praxi znamená, že když se v cílové složce již vyskytuje fotografie se stejným názvem jako importovaná, již v náhledu importu bude „odškrtnutá“, jako kdybyste jí nechtěli importovat. V Zoneru 15 se importovaly všechny snímky a až při samotném kopírování se duplicity ignorovaly.

Správce

Modul Správce pro tříděni a organizaci fotografií doznal naopak velkých změn. Na první pohled zde zaujme přepracované uživatelské rozhraní. Po mnoha letech tlačítka nejen přibývají, ale i mizí. Krokem k větší přehlednosti je odstranění malého okna náhledu – pokud jste používali režim zobrazení náhledy byl zbytečný – a panelu akcí, který většina uživatelů stejně nikdy nezapnula.

Zmizely také lištičky s názvy oken a celkově ubyla nepoužívaná tlačítka. Například Zobrazení v průzkumníku nenabízí možnost zobrazení ikon, jen detaily, náhledy a dlaždice.

V levém panelu „Navigátor“, který již nyní lištu s názvem navigátor nemá, zmizely nenápadné záložky pro přepínání mezi složkami, katalogem, oblíbenými a Zoneramou. Místo toho je vše v jednom rozbalovacím menu. Na první pohled přehlednější řešení. Navíc v katalogu je možné, kromě zobrazení jednotlivých roků, měsíců a dnů, zobrazit i posledních 30 a 7 dní.

V průzkumníku se také změnilo hodně. Nově má 4 režimy zobrazení přepínané tlačítky uprostřed horní lišty: Průzkumník, Náhled, Mapa a Porovnat obrázky. Zároveň se obsah celé jedné lišty Správce (s drobnými změnami) přesunul do lišty v průzkumníku. Další krok k větší přehlednosti, nástroje jsou umístěny tam, kam logicky patří, a nezabírají tolik prostoru jinde. Výborné je i nové tlačítko seskupení JPG a RAW. Pokud váš fotoaparát ukládá fotografii v obou formátech zároveň, routo volbou se oba soubory reprezentují jedním náhledem – nemáte tak v průzkumníku náhled každé fotografie 2×. Funkčnost to nijak neovlivní. Pracujete s oběma soubory zároveň, pokud otevřete editor, otevře se JPG, v modulu RAW se otevře RAW formát.

správce

Režim náhled přepne ze zobrazení náhledů všech fotografií na náhled jediné. Do jisté míry tak eliminuje nutnost přepínání do modulu Prohlížeč, pokud si chcete zobrazit fotografii větší. Ve spodní části se objeví panel s náhledy fotografií pro přepínání mezi snímky. Je to ten známý panel s náhledy z Prohlížeče a Editoru, v Zoneru 16 umí ale pracovat se soubory a procházet složky jako průzkumník, a tak se stává použitelným. Také při kliknutí na fotografii v náhledu se zobrazí v měřítku 1:1, lze ji posouvat, a při dvojkliku se v měřítku 1:1 zafixuje. Jasná inspirace Adobe Bridge, která velmi zpříjemní prohlížení fotek.

správce - náhled

Režim porovnat obrázky není úplnou novinkou. Možnost porovnání až 4 fotografií v synchronizovaném zobrazení byla již v minulých verzích schována v menu. Nyní je jen dostupnější.

Režim mapa umožní v Zoneru 16 konečně pohodlnou práci s GPS údaji. Již nikdy více klikání do mapy šipečkou GPS a přiřazování souřadnic. Nyní jednoduše přetáhnete fotografii (nebo více fotografií zároveň) myší ze spodní lišty s náhledy na mapu kam patří. Souřadnice se zapíší automaticky a mapa zobrazí v daném místě cedulku, kolik fotografií se zde nachází. Kliknutím na cedulku je v náhledech označíte.

správce - mapa a přiřazení GPS

Významnou součástí Správce jsou i klíčová slova a popis fotografií pro jejích třídění. Kromě změny uživatelského rozhraní, kde se nyní klíčová slova nachází v záložce panelu informací na pravé straně a popis je přímo v panelu informací nahoře (dříve dole, ale samozřejmě lze zapnou i samostatný panel pro popis), vyslyšel Zoner nářky uživatelů a umožnil jednodušší přiřazování klíčových slov. Nyní lze jedno nebo i více klíčových slov ze seznamu přetáhnout na jednu nebo více označených fotografií. To ušetří spoustu proklikávání se oknem hromadného přiřazení informací a je až s podivem, že trvalo tolik let, než se tato možnost objevila. Bohužel se to netýká popisů – ty lze stále přiřazovat jen jednotlivě.

V ZPS 15 byla uvedena funkce Synchronizace složek. V ZPS 16 byla dotažena do použitelné podoby. Nově je možné volit, jaké chystané operace se budou při porovnání zobrazovat a hlavně lze vybrat, jaké typy souborů se mají synchronizovat. Můžete tak zálohu omezit jen na RAW, nebo jen na JPG, případně synchronizovat třeba dokumenty. Volba přípon souborů je zcela na vás. Výborná je i volba, která, byť za cenu zpomalení, porovnává při synchronizaci obsah souborů. Zoner tak nezmate, pokud se změní jen název fotografie.

Třešničkou na dortu je možnost plánování libovolného množství synchronizačních úloh s daným intervalem. Můžete si každý den automaticky zálohovat fotografie, na jiné místo dokumenty, a jednou týdně jinam video. Úlohám lze omezit maximální rychlost, aby kopírování například nezabralo celou přenosovou kapacitu rodinného síťového disku. Takto nastavené úlohy se spouští, i když samotný Zoner neběží.

automatická synchronizace pro zálohování

Prohlížeč

V prohlížeči je změnou jen nová lišta s fotografiemi ve složce a s funkčností průzkumníka již zmíněná výše a klikací zvětšení 1:1 taktéž již zmíněné.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram