Podvodní Nikon Coolpix AW110 a Olympus TG-2

Rok se s rokem sešel a na trhu se objevují odolnější a odolnější kompaktní fotoaparáty. Test fotoaparátu Nikon Coolpix AW110 a Olympus TG-2 najdete v tomto článku. Rovnou lze napsat, že vydrží opravdu hodně.

Osobní postřehy

Na úvod musím říci, že se stále setkávám s udivenými výrazy kolem se koupajících, když lezu s foťákem jen tak bez pouzdra do vody. Na druhou stranu už potkávám i takové, kterým se na krku či zápěstí houpe totéž. AW110 (100?) jsem letos zahlédl taktéž. Majitelka na něm měla redukci pro připojení předsádek. Proč však na pláži?

Léto si bez odolného fotoaparátu už nějaký ten rok neumím představit. A letos se opravdu povedlo, „protáhnout“ je tím horším. Odolnost v zimě bohužel netestuji, ale tam bych byl velmi optimistický. Za důležitější považuji písek, vodu a pády…

Nejprve k pádům. Ty samozřejmě nikdo testovat nebude. Na to jde o poněkud drahé zařízení. Navíc rozum velí, že nejde o to, z jaké výšky, ale nač se spadne. A, pokud se pamatuji, „normativně se padá“ na překližku, ale tu pod sebou obvykle nemáme. A dokud nepadne aparát na ostrý kámen displejem nebo objektivem, tak se dá předpokládat, že se nic moc nestane pro pády z výšky do jednoho metru. Přiznávám však, že Olympus TG-2 nejmladší dceři spadnul. Tak z půl metru. Po dlouhém hledání jsem našel maličkou oděrku…

Písek. Že je saharský písek jemný jsem věděl. Ale vidět, resp. cítit jej mezi zuby a také všude jinde, je něco zcela odlišného. Ostřící kroužek na objektivu mé zrcadlovky stále hezky skřípe a pod čočkou se také něco najde. Přítomnost několika zrnek písku pod polarizačním filtrem mě ovšem překvapila. Opravdu, byl tam… Na tomto místě musím říci, že jsem nezaznamenal „vpád“ písku do fotoaparátů a po jejich opláchnutí (což jsem si se zrcadlem rozhodně nedovolil) použití na Sahaře nebylo znát.

Voda. Vlastně celý test se točí o použitelnosti pod vodou. Ta je dokonalá. Ale… Musím zde přiznat jeden neduh, se kterým jsem se za ty roky setkal poprvé a to rovnou u obou aparátů. Jsa fyzikář, pokusím se jej i zdůvodnit. V jisté situaci se totiž oběma zamlžil objektiv. A to je špatně. Kdy se to stalo? Aparáty jsem uzavřel v místnosti cca 23°C. Pokaždé kontroluji těsnění. Takže přítomnost nečistot pod ním vylučuji. Vyrazil na pláž, kde se oba hodně prohřály. Pak na padáku, kde teplota je nižší, se zamlžil AW110. Když jsem pobíhal po klimatizovaném muzeu a následně vyšel ven, kde bylo něco přes padesát na sluníčku, tak se zamlžil TG-2. Stejně tak se TG-2 zamlžil po ponoření do vody, když před tím byl zavřený z domova v batohu a prohřátý ze břehu přehrady (to teplo, co bylo v posledních dnech si se středomořím hodně notuje). Ve všech případech stačilo otevřít, nechat vyvětrat, mezi tím srovnat teplotu s okolím a jev se neopakoval. Zřejmě je jmenovatelem prudká změna teploty. Z uvedeného plyne, že by bylo velmi vhodné zavírat aparáty v suchém prostředí při pokojové teplotě. Nebo ve velmi suchém prostředí při vyšší teplotě. Vztah rosného bodu, vlhkosti a teploty nás prostě výjimečně dožene.

Nikon AW110 pod vodou

Podvodní snímky ovšem opět vyšly výborně. Ale… opět voda není, co bychom asi po zhlédnutí přírodopisných snímků o korálových mořích chtěli. Inu, toto není korálové moře. Třetí a čtvrtý snímek jsou ze dna Nechranické přehrady v hloubce 3 – 5 metrů. Je problém vybalancovat a udržet relativně krátké časy 1/30s. To je však problém „obsluhy“ nikoliv fotoaparátu. Dále uvidíte, že TG-2 je na tom obdobně.

1/500 s, f/3.9, ISO: 125, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 28 mm 1/500 s, f/3.9, ISO: 125, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 28 mm
1/30 s, f/3.9, ISO: 220, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 28 mm 1/30 s, f/3.9, ISO: 280, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 28 mm

Olympus TG-2 pod vodou

Podvodní foto. 2× moře (o tom, kde fotit bych se mohl už asi i rozpovídat…). Na prvním snímku je největší medúza středomoří. Průměr „hlavy“ může být až jeden metr. 2× severočeské moře – Nechranice, která mě mile překvapila. Všimněte si barevnosti při jinak zcela shodně nastavených aparátech. Nad hladinou absolutní jasno ve všech případech. Škeble jsou ve 4,5 metrech.

1/200 s, f/8.0, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm 1/1000 s, f/2.8, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm 1/80 s, f/2.8, ISO: 200, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm 1/30 s, f/2.0, ISO: 250, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 25 mm

Osobně jsem se nedostal hlouběji, než do pěti metrů. V moři prostě více než 3,5 m nebylo a i to jsem byl 150 metrů od břehu. Tak jsem se podíval na dno Nechranice pár metrů od břehu. Přiznávám, že v pěti metrech začínala být zima, šero a dno se prudce svažovalo kamsi do temnot, tak jsem se hlouběji neřítil. Vůbec je zajímavé se podívat na expozici. V Nechranici „byla a je tma“. Těch 18 metrů resp. 15 metrů je už na přístrojové potápění, se šnorchlem do 15ti metrů a hlouběji to zvládne asi málokdo. Odpad je veliký. Udržet (typicky) 1/30 sekundy mi moc nejde. Ač na vzduchu by to nebyl problém. Důvod je zřejmý. Voda není vzduch :-).

Shrnutí a závěr

U podvodních fotoaparátů se nechci vyhýbat subjektivnímu hodnocení. Tady je však velmi obtížné oba rozlišit. Oba fotoaparáty jsou totiž více než dobré. Jak v prachu, nad vodou, tak pod ní. Výstupy jsou v daném segmentu dobré až výborné. Myslím, že jediným podstatným parametrem je cena. Za cca 2500,– rozdílu získáme u Olympusu TG-2 sice pro někoho jen pár „drobností“, ale právě ty mohou rozhodnout. Světelnost f/2,0 TG-2 jej předurčuje pro focení za horších podmínek v porovnání s AW110. Škoda, že jsem se nedostal do patnácti metrů…

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace