Jak ochránit fotografie na internetu

Vše, co nahrajete veřejně na internet, si může někdo stáhnou a "ukrást". V článku se podíváme na možnosti, jak fotografie své ochránit proti zneužití a také, jak takovou ochranu použít v Zoner Photo Studio.

Tím, že nahráváte své fotografie na internet a vystavujete ve veřejných fotogaleriích, na Facebooku a podobně, vystavujete se riziku jejich zneužití. Ne snad, že by si někdo uspořádal z vašich snímků vlastní výstavu, na to mají typické webové fotografie příliš malé rozlišení. Hrozí ale, zvlášť pokud máte kvalitní snímky, zneužití v prezentacích, na internetu a v malých reklamních materiálech. Takové využití vašich snímků prakticky nemáte možnost dohledat.

Existuje několik způsobů, jak fotografie ochránit, nebo alespoň případnému zájemci o fotografii sdělit, kdo je autorem a od koho tedy žádat souhlas s použitím snímků. Bohužel, jedinou zcela spolehlivou metodou je naprosté znehodnocení snímku například vodoznakem přes celý snímek. Pojďme se ale postupně podívat na různé možnosti.

EXIF

Znehodnocení snímku: žádné
Bezpečnost: malá

Základním způsobem „jak ochránit své snímky“, je úprava údajů v EXIFu, tzn. v neobrazových datech ve fotografii. V EXIFu jsou běžně fotoaparátem zapsány informace o nastavené expozici, modelu fotoaparátu atd. Některé fotoaparáty, většinou ty novější, umí přímo do EXIFu zapsat i položku „Autor“ a „Copyright“. Pokud takovou funkci nemá přímo váš fotoaparát, je možné oba údaje zapsat i v Zoneru PS. Používáte-li pro kopírování snímků z fotoaparátu modul Import, pak přímo v něm.

vložení (c) při importu v Zoneru

Později zapíšete údaje do EXIFu nejjednodušeji ve správci. Označte si fotografie, kterým chcete autora přidat, jděte do menu „Informace“ a vyberte „Hromadné přiřazení informací…“ (Ctrl+K). V okně, které na vás vyskočí, ponechte zaškrtnutou pouze první záložku „Základní údaje“, a v ní pouze položky „Autor“ a „Copyright“, do kterých napište požadované. Následně tlačítkem použít upravíte údaje u všech fotografií.

vložení (c) do fotografií ve Správci

Upravit takto fotografii je vhodné vždy, i pokud používáte některou další metodu. K vašemu jménu je dobré připsat i informaci o licenci, kdyby došlo až na soud (např. All rights reserved).

Vložení těchto informací do EXIFu nijak nezmění kvalitu fotografie. Bohužel také fotografii nijak nezabezpečí, pouze umožní případnému zájemci o užití fotografie dohledat autora a informuje, že snímek má autora, který chrání svá práva. Zájemce o zneužití údaje smaže stejně jednoduše, jako jste je vložili.

Velikost snímku

Znehodnocení snímku: malé-střední
Bezpečnost: střední

Jednoduše – co na internet nedáte, to nikdo neukradne. Pokud své fotografie před vložením na web zmenšíte, omezíte tak jejich použitelnost. Fotografie ve „webovém rozlišení“ do 1000pix delší strany rozhodně nejsou použitelné pro kvalitní tisk a většinou ani pro grafiku. Čím menší fotografie, tím menší pravděpodobnost krádeže. Bohužel ale tím menší je i kvalita pro diváka prohlížejícího si vaše snímky.

Fotografii v Zoneru zmenšíte v editoru i ve správci pomocí volby „Změna rozměrů…“ (Ctrl+E) v menu „Upravit“. Ve správci navíc můžete označit více fotografií a všechny zmenšit hromadně. V tom případě zadáváte v okně pro zmenšení maximální rozměry, a fotografie se do nich zmenší. Pozor, ve správci takto zmenšené fotografie rovnou uložíte a přepíšete původní, originály si tedy před zmenšením rozhodně zálohujte.

změna velikosti obrázků

Vložení textu do fotografie

Znehodnocení snímku: malé-střední
Bezpečnost: malá-velká

Typickou podobou textu vloženého do fotografie je © v rohu snímku. To sice fotografii nenaruší, ale rohový podpis lze jednoduše odříznout. Radikálním řešením je vložení velkého nápisu přes celou fotografii, případně vložení více malých textů po celé ploše snímku. To fotografii prakticky znehodnotí pro zneužití, bohužel ale i pro diváka. Budete-li vkládat takto agresivní nápisy, raději jim nastavte velkou průhlednost, ať diváka ruší co nejméně. Zneužití tak zabráníte také.

Text do fotografie – a nejlépe do více fotografií najednou – vložíte v Zoneru ve Správci v menu „Upravit“ položkou „Text do obrázku…“ (Ctrl+T) Zvolíte si text (dokonce pomocí šipky > vedle textového pole můžete i vložit copyright z EXIFu), zvolíte si font, velikost, umístění, průhlednost… Přizpůsobíte si text k obrazu svému.

vložení ochranného textu přes fotografie

Doporučuji používat neobvyklé fonty, protože případný zatvrzelý zloděj může běžný font retušovat například v Photoshopu tak, že udělá vrstvu úprav křivky s maskou vašeho bezpečnostního textu, který prostě napíše na stejné místo stejným fontem, a pak jen pomocí křivek text zaretušuje.

Právě proto je ještě bezpečnější vkládat takzvaný vodoznak.

Vložení vodoznaku

Znehodnocení snímku: střední
Bezpečnost: malá-velká

Viditelný vodoznak je ve fotografii označení pro obrázek vložený přes vaši fotografii. Malý vodoznak může být logo v rohu snímku, které je ovšem opět snadno odříznutelné. Velký vodoznak pak překrývá celou fotografii, je v odstínech šedi, aby nerušil diváka, a je průhledný. Protože používáte obrázek, který, na rozdíl od písma, nemá zájemce o váš snímek k dispozici, prakticky nemůže obrázek vyretušovat.

Před vložením vodoznaku je nutné si logo nebo obrázek připravit. Ideální je nějaký jednoduchý srozumitelný tvar v odstínech šedi. Běžná fotografie je pro vodoznak až příliš velký zmatek. Pro jednoduché vložení volte tmavý obrázek na bílém pozadí, nebo světlý na šedém.

logo připravené pro použití jako vodoznak

Samotné vložení do jedné či více fotografií ve Správci najdete v menu „Upravit“ pod volbou „Obrázek do obrázku…“ (Ctrl+Shift+T). V tomto okně si vyberete dříve připravený vodoznak, umístíte ho do rohu nebo na střed, pokud chcete vodoznak velký. Volbou „Převzorkovat“ nastavíte velikost vodoznaku relativně k velkosti snímku. Při 100% bude vodoznak přes celou fotografii. V okně také najdete volbu „Vložit jako vodoznak“, tu ale nepoužívejte. Svůj vodoznak už máte připravený. Je-li na šedém pozadí, volte vedle průhlednosti režim „Překrýt“ – šedá zmizí, jiné odstíny se projeví změnou světlosti fotografie – dokonalý vodoznak. Pro vodoznak na bílém pozadí použijte režim „Násobit“. Průhlednost nastavte dle svého uvážení.

vložení vodoznaku (obrázku) přes fotografie

Vložení skrytých dat (Skrytý vodoznak)

Znehodnocení snímku: Žádné
Bezpečnost: diskutabilní

Existují metody (bohužel ne v Zoneru), jak do obrazové části snímku vložit skrytá data. Zakódují se prakticky neviditelně přímo do obrázku, takže jsou nesmazatelná, a často vydrží i zmenšení nebo částečný ořez fotografie.

Protože jsou data neviditelná, nezabrání krádeži snímku. Při případném sporu o autorství ale znalost, že data ve fotografii jsou, spolu s jejich obsahem, slouží jako skvělý důkaz. Proti krádeži by tato metoda mohla posloužit pouze, pokud by zloděj věděl, že je fotografie chráněná a dohledatelná.

Asi nejstarší a nejznámější komerční službou poskytující takovou ochranu snímků (včetně dohledání vašich snímků na webu) je Digimarc. Existuje plugin pro „podepisování“ snímků do Adobe Photoshop. Základní licence pro podepsání 1000 snímků ročně bez vyhledávání stojí $49 za rok, 2000 fotografií s vyhledáváním je za $99 za rok. To jen pro představu. Podobných služeb je více, ale věnujeme jim některý z dalších článků.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jsou zrcadlovky mrtvé?
Jsou zrcadlovky mrtvé?

A jéje, další člá­nek na téma zr­ca­dlovky ver­sus bez­zr­ca­dlovky, ko­li­krát jsme to už četli, ří­káte si? A máte pravdu. To­hle téma se řeší už od doby, kdy bez­zr­ca­dlovky při­šly na trh. Téma je po­řád stejné, ale od­po­věď se v prů­běhu let mění. Jak si ta­hle de­bata stojí v roce 2021?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram