Digitální fotoaparáty: fotoaparáty pod vodu

Je léto, čas dovolených, a mnoho fotografů se vydává na cesty, často i k moři. Pojďme se podívat na odolné kompaktní fotoaparáty, přístroje, které vám umožní fotit pod vodou, v prachu a písku pláže, a vydrží i nějaký ten pád z kola při aktivní dovolené.

Odolné kompakty

Jak již název této skupiny fotoaparátů napovídá, jedná se o přístroje, které vydrží víc než běžný fotoaparát. Zatímco v manuálu obyčejného fotoaparátu najdete malým písmem sbírku varování „co s přístrojem nedělat“, podle které byste měli fotit nejlépe doma na pohovce, odolné fotoaparáty oficiálně vydrží víc. Odolný fotoaparát je jeden z mála přístrojů, u kterého může být uznána záruka při poškození vodou.

Čemu odolný kompakt odolá?

 • dešti
 • ponoření do vody
 • prašnému prostředí
 • nízkým teplotám pod bodem mrazu
 • nárazům a pádům
 • dětem

Poslední bod sice ve specifikacích nenajdete, ale vyplývá z celkově bytelné konstrukce. Nebudete se muset bát půjčit fotoaparát své ratolesti. Například NIKON Coolpix S30 a novější NIKON Coolpix S31 mají dokonce jednoduché ovládání srozumitelné i nejmenším fotografům.

NIKON Coolpix S30 NIKON COOLPIX S31

Příjemné je, že odolné fotoaparáty se svými rozměry příliš neliší od těch obyčejných. Trochu vyšší je jen jejich hmotnost kvůli použitým materiálům – kov místo plastu a podobně. Rozdíl je v technických možnostech. V této kategorii nehledejte velký zoom, vybírat si můžete v rozsahu 3×-5×. Do kompaktního odolného těla se víc nevejde a ven se nic vysouvat nemůže. Konstrukčně se setkáte s dvěma druhy řešení optiky. Větší skupina fotoaparátů má objektiv umístěný naležato v těle přístroje a pohled dopředu (za roh) je řešen jako periskop pomocí optického hranolu. Poznáte je podle umístění objektivu v rohu fotoaparátu. Část pak má klasický objektiv, ovšem postavený tak, aby se nevysouval z těla ven. V praxi to téměř žádný rozdíl neznamená, snad jen že na některé „klasické“ objektivy lze nasadit předsádky (např. Olympus Stylus TG-2).

PENTAX Optio WG-1 - klasická konstrukce objektivu OLYMPUS Stylus TG-630 - periskopová konstrukce objektivu
OLYMPUS Stylus TG-2 s možností nasazení předsádky

Vzhled fotoaparátů povětšinou evokuje odolnost. Extrémem je například PENTAX Optio WG-3, který vypadá trochu jako sportovní obuv. Obecným rysem jsou však bytelné úchyty, gumové prvky, nebo kov a silné rámečky držící sklo objektivu. Vyskytují se i přístroje připomínající ponorku jako NIKON Coolpix S31 nebo starší a již neprodávaný, ale vzhledem zcela unikátníCanon PowerShot D10 (aktuální Canon PowerShot D20 má již konzervativnější design). Existují samozřejmě výjimky potvrzující toto pravidlo, příkladem budiž SONY CyberShot DSC-TX30, který je vzhledem prakticky stylovka, a nemusíte se s ním stydět v lepší společnosti.

PENTAX Optio WG-3 SONY CyberShot DSC-TX30
CANON PowerShot D20

Jak moc se lze s fotoaparáty potopit, do jakého mrazu jít a z jaké výšky padat, to už záleží na konkrétním modelu. Jen jedno upozornění, ne vždy přístroj označený jako „odolný“ odolá všemu výše uvedenému. Sice výjimečně, ale přece můžete občas, hlavně u méně seriózních prodejců a značek, narazit na odolný fotoaparát, který je ale pouze voděodolný. To znamená odolný proti stříkající vodě (dešti). Abyste se mohli s fotoaparátem potápět, musí být vodotěsný.

Pozor také na kombinaci vlivů, například náraz pod vodou, který už tak velké tlaky, ještě zvýší a mohl by narušit vodotěsnost. Byť nepředpokládám, že by se mnoho z vás koupalo v zimě, také nevystavujte fotoaparát ještě mokrý z ponoru mrazu – voda ve spárách by zmrzla a opět mohla narušit vodotěsnost.

Vodotěsnost

Minimem, které dnešní fotoaparáty vydrží, je ponor do 3m. Standardem u střední třídy se stává odolnost tlaku v hloubce 5m. Neodolnější přistroje pak snesou i 10m vodního sloupce. I zde se ale vyskytuje několik výjimečných kousků. Třeba NIKON COOLPIX AW110 je možné potopit do 18m.

NIKON COOLPIX AW110

K vodotěsnosti drobná poznámka: pojedete-li k moři, mějte na paměti, že slaná voda váží více než sladká (proto se v moři lépe plave, vzpomeňte na Archimédův zákon) a ve stejné hloubce je v moři větší tlak než v rybníku. Rozdíl není velký, ale například při ponoru do 15m je už rozdíl v tlaku půl metru. V moři tedy s Olympus Stylus TG-2 nesestupujte níž než 14,5m.

Samozřejmě po ponoru nezapomeňte nechat fotoaparát vyschnout, trvalá vlhkost by fotoaparátu neprospěla. Pokud jste se potápěli v moři, nejprve opláchněte přístroj sladkou vodou. Také všechny možné krytky (baterie, karta) otevírejte až po oschnutí fotoaparátu.

Mrazuvzdornost

U většiny odolných fotoaparátů najdete odolnost do –10°C. Paradoxně to není nic speciálního. Ani obyčejným fotoaparátům mráz nevadí. Problém je přechod z mrazu do tepla – fotoaparát se orosí, a právě tato vlhkost odolným přístrojům nevadí. Obyčejné foťáky musíte postupně temperovat. Ať už máte jakýkoli fotoaparát, při nízkých teplotách a zvláště pod bodem mrazu klesne kapacita baterie. Připravte se na to a raději pořiďte na výpravu za tučňáky náhradní akumulátor. Po zahřátí se baterie vzpamatuje.

Nižším teplotám než –10°C fotoaparáty nevystavujte – sice přežijí, ale v extrémních mrazech mohou tuhnout maziva a křehnout plasty a riskujete defekt. Při ještě nižších teplotách kolem –40°C může fotoaparátu zamrznout displej (ano, tekuté krystaly LCD (liquid crystal display) jsou opravdu tekuté a mohou zamrznout).

Odolnost proti prachu

Prakticky jde ruku v ruce s vodotěsností, když už je fotoaparát vodotěsný, nějaký prach se do něj nedostane. Konstrukčně pak na fotoaparátech odolných proti pachu nejsou místa, kde by se mohlo například zaseknout zrnko písku (pod tlačítkem, v objektivu…).

Nárazuvzdornost

Odolnost proti nárazu (pádu) souvisí s celkovou konstrukcí přístroje. Standardem je cca 1,5m, což zcela stačí pro případ, že vám fotoaparát vyklouzne z ruky při chůzi. Lepší přístroje odolají i nárazu z výšky 2m.

Je ale důležité si uvědomit, že není pád jako pád. Roli hraje, zda fotoaparát spadne na roh či na hranu, v závislosti na dopadu může vydržet i víc. Pokud ale fotoaparát spadne přímo displejem nebo objektivem na kamínek a celá síla nárazu se koncentruje do malého místa, může se poškodit i z menší výšky. Testování odolnosti probíhá laboratorně, a to podle metody testování může znamenat například „pád na překližkovou desku o tloušťce 5cm“. Pochopitelně praktický účinek 20cm silného betonového povrchu se liší. Zbytečně tedy neriskujte a raději i s odolným fotoaparátem zacházejte citlivě. Navíc to, že fotoaparát odolá, ještě neznamená, že neutrpí kosmetické šrámy.

Další výbava

Případná další nadstandardní výbava fotoaparátů souvisí s jejich outdoorovým aktivním zaměřením. Vyšší modely nabídnout například GPS (třeba PANASONIC Lumix DMC-FT4)pro ukládání souřadnic k pořízeným snímkům. Navigační software ale ve fotoaparátech (zatím) nehledejte, jen některé přístoje, třeba NIKON COOLPIX AW110, obsahují mapu. Některé fotoaparáty mají i manometr pro měření hloubky ponoru a nebo kompas. Občas najdete v odolném fotoaparátu také WiFi (PANASONIC Lumix DMC-FT5), ale výskyt této technologie pro bezdrátový přenos obrázků (ovládání fotoaparátu) není v tak rozšířený, jako u ostatních kompaktů.

PANASONIC Lumix DMC-FT4 PANASONIC Lumix DMC-FT5
   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  21.07.2013 11:54

  Mám tyhle krabičky hodně rád a zrovna jsem dvě z výše uvedených měl. Saharský písek a nějakou tu slanou vodu vydržely. Ale to už trošku předbíhám :-).

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram