Canon EOS 100D byl představen spolu s nedávno recenzovaným EOS 700D, se kterým také sdílí část vlastností. EOS 100D je ale zatím nejmenší DSLR s APS-C snímačem. Jak se to projevilo na výbavě a vlastnostech fotoaparátu se podíváme v testu.

Video

Na natáčení videa se přepnete přímo páčkou zapínání a nahrávání spustíte tlačítkem živého náhledu. Ve videorežimu sice můžete přepínat fotografické režimy, praktický význam to ale nemá. Plnou kontrolu nad nastavením máte v M, kde si volíte čas, clonu a citlivost. Dále pak WB, Picture style, Automatickou optimalizaci jasu, Efekt miniatury (zrychlený záznam), metodu AF, režim a velikost snímání pro fotografování při videu (v záznamu bude při vyfocení fotografie malý kousek chybět) a také parametry samotného záznamu – rozlišení FullHD s max. 25fps (v PAL), HD s 50fps nebo VGA. Pro nenapravitelné autory dlouhých a nudných záběrů nechybí Videomomentka, která zachytí pouze 4s záznamu. V režimech P/Tv/Av již nemáte kontrolu nad expozičními parametry a volíte pouze kompenzaci expozice. Expoziční parametry v M i kompenzaci expozice lze měnit v průběhu natáčení. Jakýkoli automatický režim při natáčení videa pouze drasticky omezí další dostupná nastavení, nemá tedy příliš smysl v těchto režimech natáčet.

Právě při natáčení videa se projeví výhody hybrid AF v kombinaci s objektivy STM (krokový motorek). Při testování jsem měl k dispozici setový EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM a fotoaparát během videa spolehlivě přeostřoval kam jsem mu ukázal (a to doslova ukázal prstem na dotykovém displeji) – navíc i při změně kompozice objekt poměrně spolehlivě sledoval a držel na něm zaostření (to byla slabá stránka AF u videa u SLT Sony – omezený počet bodů pro sledování). Na ukázkovém videu takto pevně umístěný fotoaparát sledoval a průběžně držel v ostrosti lezoucího šnečka – v závěru jsem přeostřil na pozadí klepnutím na pozadí na dotykovém dispeji. Je krásně vidět rozdíl proti kontrastnímu ostření při právě takovémto přeostřování. Fotoaparát podle světelných podmínek necelou vteřinu čeká a pak přeostří plynule, přesně a nehledá finální polohu. Takového výsledku ani s ručním ostřením nedosáhnete. Nezanedbatelnou výhodou STM objektivů je také naprosto neslyšné ostření které nenaruší zvuk videa. Samozřejmě lze připojit externí stereo mikrofon, ten vestavěný je mono. Celkově vzato EOS 100D je pro natáčení videa naprosto parádní nástroj, k dokonalosti chybí jen možnost natáčet s prioritou clony a zároveň pevným ISO a větší výběr STM objektivů (těch se dočkáme časem).

Další funkce

Mezi další zajímavé funkce fotoaparátu patří:

 • senzor pro IR spoušť
 • možnost automatické korekce vínětace a chromatické aberace známého objektivu
 • hodnocení fotografií * přímo ve fotoaparátu
 • spouštění prezentace přímo ve fotoaparátu (s hudbou na pozadí)
 • možnost nastavení autora a © vkládaného do EXIFu fotografií
korekce vad objektivu vypnuta korekce vad objektivu zapnuta
korekce vad objektivu
displej s nastavením při focení informační displej displej s nastavením při natáčení videa
natáčení videa (maximum informací) prohlížení videa přehrávání videa
prohlížení fotografií prohlížení fotografií prohlížení fotografií
efekty na hotovou fotografii výřez menu
menu menu menu
menu menu menu
menu menu menu

Objektiv

Objektiv jsme již hodnotili, v nedávném testu EOS 700D Petr Koritina napsal:
EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM má opravdu zásadní vlastnosti a inovace. Zcela se přepracoval systém pohonu ostření. Přední člen se konečně při ostření neotáčí. Jaké to má pozitivní důsledky na použití filtrů snad není třeba zdůrazňovat. Pokud budete ostřit ručně, je k tomu ostřicí kroužek s velmi hladkým chodem. Při živém náhledu to jistě využijete. Druhým důsledkem je skvělé využití při natáčení videa. Ostření není v reálném výstupu vůbec slyšet. Je někdy mírně pomalejší – při extrémně rychlé změně polohy a ohniska, ale to se dá čekat. Přeostřování je však opravdu nepostřehnutelné, takže při normálním natáčení bez změny ohniskové vzdálenosti bude vše ostré a bez nepříjemného zvuku motorku, nebo sekání videa. Tohle se prostě povedlo výborně. Já osobně mám sice již řadu let výtku na rozsah 18–55, ale když už, tak tento objektiv po všech ostatních stránkách nezklame a i jeho cena v setu je velmi příjemná. 

Navrch jen jeden postřeh – objektiv neostří když je fotoaparát vypnutý. Canon se tak s STM objektivy vydal podobnou cestou jako kdysi Olympus u svých zrcadlovek, při manuálním ostření otáčením kroužku pouze říkáte fotoaparátu, jak má hýbat motorkem. Mechanická vazba mezi kroužkem a optikou, jako u obyčejných motorků nebo USM, není. Osobně nejsem velkým příznivcem tohoto elektronického řešení. Má ale jeden zajímavý důsledek. Když otočíte kroužkem rychleji, přeostří objektiv o větší kus než když točíte pomalu. Pro velmi přesné zaostření otáčejte kroužkem co nejpomaleji.

Cena a závěr

Canon EOS 100D není náhradou 650D nebo 700D, je zcela novou řadou. Pro koho je určen? Pro každého kdo touží po zrcadlovce, nechce tahat velký fotoaparát a nemá velké ruce. Profesionálům pak může posloužit jako záložní tělo. Díky své velikosti je přenosný a přitom kompatibilní s veškerým příslušenstvím EOS. Miniaturizace se naštěstí nijak neprojevila na vlastnostech fotoaparátu. Máme zde malou zrcadlovku se všemi podstatnými i méně podstatnými (tlačítko náhledu hloubky ostrosti) funkcemi za cca 20 000 kč (vč. DPH) v setu s novým EF-S 18–55mm 1:3,5–5,6 IS STM – a o tom se vyplatí uvažovat. Snad jen jedinou podstatnou nevýhodu vidím – s tak malým fotoaparátem nebudete vypadat jako profíci.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších zrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze zrcadlovek.

Nikon D3300 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • omar gorre
  omar gorre
  03.07.2013 20:21

  Testovat kvalitu výstupu na ISO 12800 za slunečnýho dne a na zelenejch stromech mi přijde kapku ujetý, nicméně odborníci z fotoaparat.cz tomu jistě rozuměj líp...

 • Taffey
  Taffey
  02.08.2013 16:11

  gorre, test při ISO 12800 za slunečného dne je plně na místě. Asi tak fotí málokdo, ale osobně jsem se přesvědčil už víckrát, že tuhle informaci je třeba znát, neboť jsem se už párkrát dostal do situace, kdy jsem potřeboval extrémně krátký čas na extrémně dlouhém ohnisku při focení rychlého pohybu a tak se mii stalo mockrát, že jsem musel nastavit ISO 6400. Přes den. Tak proč neotestovat i ještě vyšší citlivost? Abych pravdu řekl, tak když používám 300mm a potřebuju clonit, tak pod ISO800 nejdu, a to je ta nejnižší citlivost. To by si ještě mnozí z nás před pěti lety klepali na čelo. Naštěstí jde vývoj mílovými kroky kupředu a ISO1600 přes den není vůbec na závadu kvality. V estrémních případech je dobře znát, jak se mašinka chová při ještě vyšších citlivostech. MYslím, že ti odborníci na fotoaparat.cz vědí dobře, proč to otestovali. No a ten rozdíl mezi ISO 800 a 12800 je jen 5 clon nebo 5 časů. To není nic moc. Poteřbuji-li clonit na F22, tak to zas není tolik. Je to rozdíl mezi tou F22 a F5,6.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografování polárních září
Fotografování polárních září

Fo­to­gra­fo­vání Au­rora bo­re­a­lis ne­boli po­lární záře na Is­landu. Is­land leží upro­střed au­ro­rár­ního ob­louku naší pla­nety, takže má velmi dobrou prav­dě­po­dob­nost vi­di­tel­nosti po­lární záře i při re­la­tivně sla­bých vý­ro­nech slu­neč­ního vě­tru. Sedm let starý člá­nek o fo­to­gra­fo­vání po­lár­ních září jsem ak­tu­a­li­zo­val o nové fo­to­gra­fie a nové po­znatky, jak fo­to­gra­fo­vat po­lární záře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram