Chcete se na nové verzi fotoaparat.cz poprvé přihlásit se svým starým účtem? Použijte prosím aktivační formulář.

Pokročilé úpravy v Adobe Photoshop CS6 – 2.díl: Barevné modely, prostory, gamuty aneb jak zobrazovat

„Vyblitý barvy“, „To pálí, moje oči!“, „Věděl si, že částečnou barvoslepostí trpí až několik procent populace, především mužů ...“ a podobné, často i peprnější komentáře se dočteme pod fotografiemi všude možně po internetu. Jak jim předejít nebo proč nejsou vždy na místě? Co to je barva a jak ji upravit, aby ji věrohodně zobrazily nejen profesionální grafické monitory, ale i zařízení z dob pastelek a bločků?

V tomto dílu se nebudeme věnovat ani tak specifickým úpravám Adobe Photoshop CS6, ale obecně teorii barev. Upravujeme-li fotografie nebo zpracováváme-li RAW a jsme následně spokojeni s výsledkem, je škoda, když ho vidí všichni jinak Proč? To si teď od začátku vysvětlíme.

Barevné modely, prostory a profily

Není překvapením, že v informatice je i barvu třeba vyjádřit pomocí čísel. K tomu se využívá barevných modelů. V zobrazovací technice je nejhojněji používáno RGB (Red, Green, Blue). Využívá 3 základních barev – červené, zelené, modré a pomocí jejich kombinace popisuje výsledek. U tisku se naopak používá modelu CMYK (C – azurová, M – purpurová, Y – žlutá, K – černá). Existuje i spousty dalších, nicméně takový rozbor by už byl na samostatný článek.

Co si ale představíme, když řekneme třeba zelená? V Čechách jsou běžné jehličnaté lesy, a tak mě osobně napadne spíše „tmavá, ne moc svítivá“ zelená. Někdo si vybaví zase „zářivě limetkovou“. A abychom se nejen my, ale i většina techniky shodli, využíváme absolutních barevných prostorů, které již popisují daný relativní barevný model pomocí konkrétní implementace. Existuje tak přiřazení konkrétní chromatičnosti primárním barvám (červené, zelené, modré) – veličina vyjadřující odstín a sytost bez závislosti na světlost a bílý bod. Lze to chápat i pomocí fyzikálních veličin a to tak, že absolutní barevný prostor obsahuje vlnovou délku a barevnou teplotu primárních barev. Tuto implementaci nebo přiřazení nazýváme barevným (ICC) profilem.

U moderních digitálních zrcadlovek nebo v grafických editorech se nejčastěji setkáme se dvěma RGB barevnými prostory – Adobe RGB (1998) a sRGB (IEC 61966–2–1:1999). Za zmínku stojí ještě barevný prostor Lab, který se snaží přiblížit lidskému vnímání barvy a to tak, že odděluje světlost (L) a barevné složky (a, b). Obsahuje v sobě jak barevné prostory RGB, tak i CMYK, a tak nejčastěji nachází akademické uplatnění.

Co používat? Adobe RGB nebo sRGB?

Celý svět je v sRGB, a tak nejste-li si jisti, sRGB je váš prostor. Adobe RGB pouze pokud opravdu víte co děláte. Výhodou Adobe RGB je jeho širší gamut (dosažitelná oblast barevného prostoru). Většina displejů však není zdaleka schopna zobrazit tolik barev, pouze ty nejkvalitnější a tedy i nejdražší. U sRGB jsou barvy nahuštěny do menšího rozsahu, a tak si s nimi váš monitor spíše poradí.

Gamuty Adobe RGB a sRGB 3D zobrazení Adobe RGB a sRGB v barevném prstoru Lab

Co by se tedy stalo, kdybychom zobrazovali fotografii v Adobe RGB, neměnili nastavení a zobrazovací prostředek by očekával sRGB? Obraz by byl barevně odlišný, vizuálně spíše odsycený (desaturovaný). Představte si následující příklad – máme modrou (0, 0, 200) v sRGB, ta samá barva v Adobe RGB má hodnoty (0, 0, 195). I když se tedy jedná o barvu se stejnou vlnovou délkou, každý barevný prostor ji interpretuje pomocí jiných čísel. Máme-li tedy hodnoty v Adobe RGB, ale zařízení si myslí, že se jedná o sRGB, tak zobrazí méně modrou modrou. Stejně vypadající modrá by v sRGB měla vyšší hodnoty.

Podobný případ, akorát se zelenou je zobrazen na následujících diagramech. Změna barevného prostoru za předpokladu konstantních RGB hodnot změní barvu. Naopak převedení jednoho barevného prostoru na druhý změní hodnoty, ale barevný vjem zůstává stejný.

Převod prostoru (různé hodnoty, stejná barva) Přiřazení prostoru (stejné hodnoty, různá barva)
Zobrazení ProPhoto RGB (vlevo), Adobe RGB (uprostřed), sRGB (vpravo) v prostoru sRGB

A co na to internet?

Na internetu záleží na internetovém prohlížeči. FireFox nabízí ke správě barev plugin a od verze 11 nejen všem obrázkům bez barevného profilu přiřadí sRGB, ale následně ještě vše převede na barevný prostor monitoru. Safari pro Apple to dělá podobně, pouze neřeší obrázky bez přiřazeného profilu.

Internet Explorer 9 si se správou barev také poradí, nicméně jsou spekulace, že vše převádí na sRGB a ignoruje nastavení monitoru. Pokud tedy máme monitor nastaven na jeho optimální barevný prostor, jsou barvy zobrazeny špatně.

Ostatní velké prohlížeče správu barev povětšinou ignorují. Pro Google Chrome existují neoficiální návody, jak ji povolit, ale nic na způsob zaškrtnutí čtverečku v nastavení. Pro Operu správa barev stále ještě zpívá árii o neslyšitelných frekvencích.

Líbil se vám článek?

Komentáře

 • Tomáš Malý
  Tomáš Malý
  26.08.2012 16:20
  x

  Děkuji za velice zajímavý a přínosný článek. Mohu se touto cestou zeptat na otázku PS6 při otvírání RAW souboru v adobeRGB. PS se ptá jak soubor otevřít:
  Protože vložený adobeRGB neodpovídá pracovnímu, který je podle kalibrace monitoru.
  Mají se pak barvy převést do pracovního prostoru nebo
  použít vložený profil
  nebo pracovat bez profilu?

  děkuji moc

 • Milan Spurný milans
  Milan Spurný milans
  30.08.2012 13:20
  x

  Je zde napsáno hodně nesmyslů !!!!

 • Pavel Macenauer
  Pavel Macenauer
  09.09.2012 15:03
  x

  Tomáš Malý: Bez profilu určitě nepracovat, tak pak v zásadě pracujete s barvami, ke kterým nedodáváte žádné údaje o co se jedná. Nejlepší máte pracovat v něčem standardním - sRGB/AdobeRGB. Pracovat s přiřazeným profilem monitoru je nešťástné, protože i když se jedná o profi minitor, tak ten gamut bude menší a může to pak být znát u složitějších úprav. Samotné zobrazení v profilu monitoru zařizuje OS.

  milans: V tom případě se omlouvám a veškeré nepřesnosti, nedej bože dezinformace zde můžeme rozvést v konverzaci :). Původně jsem chtěl toto téma jen nakousnout a věnovat se daleko více konkrétním úpravám. Nakonec jsem se tak rozepsal, že jsem to rozdělil na 2 články a Photoshop bude hlavně v dalším dílu.

  Mj. jsem obdržel docela zajímavý email jako reakci na větu, který by tu stálo za to pro doplnění aspoň částečně zveřejnit:
  Při převodu z RAW do Photoshopu je nejlepší zůstat u barevného prostoru, ve kterém byla pořízena fotografie.

  Jakákoliv změna, především do barevného prostoru s menším gamutem, by zbytečně zničila informace o barvách v něm již nezobrazitelných.

 • Pavel Macenauer
  Pavel Macenauer
  09.09.2012 15:04
  x

  Uznávám, že zde sem se vyjádřil hodně nepřesně a vyznělo to trochu jinak, než sem myslel. Zde je tedy upřesňující reakce.

  U RAW formátu barva již zaznamenaná je, pouze není zpracovaná, ale v CFA (color filter array) podobě - tzn. v podobě toho co vylezlo z barevného filtru (např. Bayer).

  Otevřeme-li soubor v RAW konvertoru, vytváříme obraz z RAW. Provede se CFA interpolace/někdo to nazývá demozaikování (fotoaparát nemusí nutně mít Bayerovu masku, ale nějaký jiný filtr) - konverze na standardní RGB formu obrazu (zápis v barevné trojici (R, G, B) a kde mu přiřadíme barevnou teplotu, ICC profil, tzn. určíme jaký je vztah mezi "surovými" barvami z fotoaparátu a standardně uznávaným barevným prostorem (např. sRGB, Adobe RGB, ProPhoto, ale i různé barevné prostory CMYK tiskáren, RGB monitorů, které se dodávají s výrobkem nebo je lze stáhnout z webu), ... a nakonec pracujeme v PS.

  Volba sRGB/Adobe RGB na fotoaparátu je pro JPEG výstup, kdy ICC profil nepřiřadí RAW konvertor, ale fotoaparát. RAW formát tato volba nepostihuje a barvy jsou zaznámenány v maximálním barevném prostoru (např. 2x2 bayer podobě), který dokáže zaznamenat fotoaparát.

  RAW formát bych si tedy představil jako stavebnici, kterou je třeba ještě složit, ale barevnou informaci již obsahuje, jen je součástí jedné ze škatulek.

 • Světla K.
  Světla K.
  05.10.2014 18:27
  x

  Mám zkalibrovaný monitor sondou, fotím do raw, v Camera Raw mám nastaveno Adobe 1998. Není žádný problém. Když otevřu fotku z jiného zdroje než můj foťák, ptá se mě PS, který barevný prostor má použít. Co mám vybrat, abych viděla fotku správně? Děkuji za odpověď. Světla

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace
Sklik RMK - kod