Pod vodu! Test podvodních fotoaparátů Canon, Olympus, Panasonic

V posledních letech se na trhu více a více objevují kompaktní fotoaparáty, které jsou určeny do extrémních podmínek. Především jsou vodotěsné a tedy ideální na dovolenou někam k vodě. Do redakce se nám dostalo šest zástupců. O třech z nich je dnešní praktický test.

Setkani fotografu

Olympus TG-1

Olympus TG-1 kompletní specifikace.

Olympus TG-1 - krytky

Olympus vyrábí odolné kompakty již řadu let a u tohoto modelu se dosáhlo velmi zajímavých hodnot. Odolnost vůči pádu jsem (samozřejmě) nezkoušel, ale výrobce uvádí standardní 2 m. Vodotěsnost je opět skvělá. V uváděném maximu dvanácti metrů jsem sice nebyl (a pochybuji, že se šnorchlem budu), ale v osmi ano a dlouhodobý pobyt pod vodou (více než dvě hodiny)s ponory do tří metrů přežil zcela bez úhony. Ovládání spouště (nic jiného není pod vodou podstatné) fungovalo výborně. Nastavení podvodního režimu v kombinaci s vyvážením bílé na podvodní dává výborné výsledky. Kryt baterie a karty má pojistku, se zavíráním a sani otevíráním není žádný problém. „Na suchu“ se neobjevily žádné neduhy.

Olympus Olympus

Jako velmi dobře vyřešené se ukázalo nabíjení – nabíjet lze přímým připojením k USB, takže pokud máte notebook, stačí jen kabel a adaptér necháte doma. Bohužel USB není klasické mini, takže musíte mít speciální kabel. Objektiv se oproti jiným modelům posunul do středu těla a tím se vyřešila přítomnost prstů v objektivu. Skvěle. Videosekvence jsou sice „jen“ HD (1080P), ale osobně dávám přednost obsahu před rozlišením. Pro mě je excelentní možnost ukazovat hloubku (prakticky ji fotoaparát určuje z tlaku vody). Ukazoval ji správně a „číslofilům“ jistě udělá informace o hloubce radost. Dokonce lze přes redukci připojovat i předsádky (kolem objektivu je pod černým kroužkem prostor pro bajonet).Tento kompakt lze rozhodně doporučit pro jakéhokoliv (a to i náročného) uživatele.

Olympus Olympus

Funkce GPS je tu především proto, abychom věděli, kde jsme snímek pořídili. Samozřejmě, že pod vodou jsme bez signálu. Na displeji je kvalita signálu vidět. Když „vidíme satelity“, do snímku se uloží souřadnice místa vzniku fotografie. V prohlížeči pak doma klikneme a jsme zase zpět… Příjem signálu je stále za kvalitou dobrých GPS navigací. Nečekejte, že po zapnutí lze ihned fotit se správnými GPS souřadnicemi. Některé mé snímky podle nich vznikly uprostřed Atlantiku, kde jsem rozhodně nebyl. Na běžné i méně běžné aktivity kolem vody a hlavně pod ní lze fotoaparát jen doporučit.

Ukázkové snímky TG-1

 Model: TG-1      , F2.8; 1/500 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 4.50 mm Model: TG-1      , F8.0; 1/320 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 4.50 mm Model: TG-1      , F3.1; 1/500 s; ISO: 1600,Ohnisková vzdálenost: 8.41 mm Model: TG-1      , F2.8; 1/640 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 4.50 mm Model: TG-1      , F2.8; 1/500 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 4.50 mm Model: TG-1      , F5.0; 1/800 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 11.78 mm Model: TG-1      , F2.8; 1/400 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 4.50 mm Model: TG-1      , F3.2; 1/320 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 5.14 mm  Model: TG-1      , F2.8; 1/250 s; ISO: 100,Ohnisková vzdálenost: 4.50 mm

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

FotoMaraton Sumava

Tip na článek

Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R
Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R

S di­gi­tál­ními bez­zr­ca­dlov­kami s pl­no­for­má­to­vým či­pem a vy­so­kým roz­li­še­ním se roz­trhl py­tel, na­bí­zíme tedy pře­hledné po­rov­nání bez­zr­ca­dlo­vek Ca­non EOS R, Ni­kon Z7, Sony A7R III a Pa­na­so­nic Lu­mix S1R.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram
FotoMaraton Sumava

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace