FotoÚpravy – Retuše fotografií

V dnešním dílu FotoÚprav se podíváme na možnosti retušování fotografií v Adobe Photoshop a Zoner Photo Studio. Jak se zbavit prachu na snímači, vad na pleti modelky, nechtěných větví v záběru? Jak světelně doladit fotografii a barevně zkorigovat problematická místa? Dozvíte se v článku.

V Adobe Photoshop je ještě jeden nástroj, který funguje velmi podobně jako retušovací štětec: „Záplata“. Ta ale pracuje s výběrem. Buď přímo záplatou, nebo jakýmkoli jiným výběrovým nástrojem vyberete poškozenou oblast a pak ji záplatou přetáhnete na nepoškozenou (zapnutá volba nástroje Zdroj (Source)). Výsledek je stejný, jako byste touto oblastí zamalovali poškozenou retušovacím štětcem. Osobně toto používám pro velké retušované oblasti, kde je pak umístění pohodlnější.

Photoshop - nástroj záplata

Všechno je to ale manuální práce. Co když máme pár malých retuší a nechceme se s nimi moc zabývat? Nebo máme pár velkých a jsme líní? Jak Photoshop, tak i Zoner v nejnovější verzi nabízí nástroje, které umí vybranou oblast zaretušovat automaticky – samozřejmě ne vždy s ideálním výsledkem, ruční práce je vždy spolehlivější.

Vyplnění podle obsahu / okolí

Tuto možnost nabízí jak Zoner, tak Photoshop. Vybranou oblast se program pokusí analyzovat a na základě okolí vyplnit novým obsahem poskládaným z jiných částí snímku. Asi je jasné, že výsledky nebudou většinou nijak oslnivé, protože program neví co je na fotce, vidí jen hromadu pixelů. Někdy ale překvapí, proto vzhledem k jednoduchosti stojí vyplnění podle obsahu za zkoušku.

Začnete jakýmkoli výběrem, kterým vyberete objekt pro zaretušování včetně trochy okolí. V Photoshopu pak v menu Úpravy zvolíte Vyplnit (Shift+F5) a v okýnku které na vás vyskočí vyberete metodu Content-Aware (podle obsahu) – potvrdíte a žasnete. V Zoneru v menu Výběr zvolíte položku Vyplnit podle okolí (Shift+Del).

Content-Aware Photoshop vs. Zoner

Hladké plochy nejsou problém, zdivo a tráva ještě ujdou, ale to nejdůležitější – retuše objektů přesahujících přes několik různých oblastí fotografie – to je občas velký problém. Za pokus však nic nedáte.

V Photoshopu je i další nástroj využívající rozpoznávání obsahu. Bodový retušovací štětec. Pokud v jeho nastavení zvolíte metodu podle obsahu, jednoduše zamalujete překážející objekt a program vymyslí, čím ho nahradit. Se stejně nejistým výsledkem jako u vyplnění podle obsahu. Tento štětec se hodí hlavně na menší objekty zasahující do více oblastí, typicky drát přes záběr.

Photoshop - bodový retušovací štětec

Nový Adobe Photoshop CS6 obsahuje ještě další nástroje využívající content-aware přístup a některé stávající nástroje byly vylepšeny, Podrobně se jim ale bude věnovat seriál Pokročilé úpravy v Adobe Photoshop CS6.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace