Zpracování tématu: "Tajemství"

Vážení fotografové, téma „Tajemství“ nabízelo tentokrát dva poměrně odlišné způsoby přístupu. Jednak ten klasický, kde je i tématem fotografie. Ale také libovolné jiné téma, disponující ovšem tajemným a mimořádným kouzlem. Něčím, co snad všichni známe třeba z legendárního úsměvu Da Vinciho Mony Lisy. Fotografie do tématu na únor 2012 "Kouzlo techniky" můžete posílat do konce měsíce.

Abych se přiznal, tak mě osobně víc zajímaly Vaše příspěvky právě s tím kouzlem, protože nejenom malbám, ale i fotografiím dává další vrstvu, úroveň navíc. Právě tu, která nutí každého diváka se k dílu opakovaně vracet a nedovolí mu na ně zapomenout.

A jak jsem se právě na tento přístup těšil, tak jsem se i obával, že se setká s nepochopením. Bylo to ale zbytečné. Na téma „tajemství“ přišla mimořádně bohatá nadílka Vašich příspěvků a i fotografie s tajemstvím uvnitř v ní byly zastoupeny.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii „…myšlenka…“ získala Marie Štefková.
Fotografie do tématu na únor 2012 „Kouzlo techniky“ můžete posílat do konce měsíce.

Jako již tradičně téměř na každé téma, přišla skupina fotografií malých dětí. I když dvě z nich by se daly označit za nadprůměrné, místo všech je pouze v rodinném albu. S výjimkou jedné.

Tajemství šéfkuchaře

A to této reportážní fotografie z domácího života mladé matky. Černobílá strohost a zajímavé boční osvětlení jí nepochybně dávají určitou kvalitu. I když loket matky je svou kompoziční dominantností a světlostí ne zrovna ideálně v podstatě hlavním prvkem fotografie, po lehkém rozkoukání se se rychle dostaneme k tváři dítěte, tomu skutečnému hlavnímu prvku. Po analýze výrazu ovšem zjistíme, že hlavní emocí není tajemství, ale pouhá zvědavost.

Pouto

A znovu matka s dítětem. Ale to je kromě černobílého řešení snad jediné, co má tato s předešlou fotografií společného. Na rozdíl od předešlé přímé, reportážní je výrazně artificiélní. V souladu s tímto stylem z 30-tých let 20. století se autor snaží dostat prožitek z obsahu i do formy. V tomto případě využitím pohybové neostrosti vzniklé dlouhou expozicí. Fotografie má své kouzlo i když působí poněkud formalisticky.

V černobílé sice ještě zůstaneme, ale s věkem půjdeme mezi matku a kojence. I když kompozičně velmi jednoduchá, tato fotografie mladé dívky má svůj půvab. Vytvořený především zajímavým zarámováním světlé poloviny tváře mezi tmavé vlasy a dvojitou řadu rukávů s rytmicky se opakující sérii knoflíků. Možná by stačil i výřez této části fotografie. Přímý pohled do objektivu trochu evokuje nahranost a inscenaci, takže v její tajemství se mi moc věřit nechce.

Draci na lovu

A ještě se trochu vrátím k pohybové neostrosti, někdy také nazývané kreslení světlem, luminografie. Velice hezké využití nejen této techniky ale i imaginace fotografa. Protože z konkrétních reálných objektů, které téměř nejsem schopen zpětně dešifrovat vytvořil něco úplně jiného. Většina z nás tam nepochybně bude vidět draky v pohybu. Dravost a dynamičnost pohádkových bytostí je výborně podpořena i expresívní barevností a výborným tonálním odstupem hlavního prvku od pozadí.

Kto som?

Když už jsem u stylizovaných pojetí, kde něco jiného je nafotografované a něco jiného na fotografii pak vidíme, tak hned zařazuji i tuto fotografii. V tomto případě díky symetricky zrcadlenému obrazu ve fotografii plavce vidíme spíše raka, nebo jiné zvíře s klepety. Docela vtipná hříčka s imaginací.

Sicilská svatba

Barevně ztlumená, tónovaná fotografie s přehlednou a jasnou kompoziční stavbou mající za své téma tajemství v oblasti mezilidských vztahů. Optimálně vhodná pro fotobanky s využitím jako ilustrativní k článkům o partnerských vztazích.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • kubuthor
  kubuthor
  20.02.2012 10:09

  Gratulace vítězce! :)

 • Ladislav Renner
  Ladislav Renner
  20.02.2012 11:06

  Gratuluji Maruško! A to byla konkurence tentokrát myslím docela velká.

 • Jiří Dluhoš
  Jiří Dluhoš
  20.02.2012 13:49

  Jé, díky :) netrpělivě jsem čekala...a dočkala se. Abych pravdu řekla, z těch všech fotografií zde bych měla dost problém vybírat, povedly se.

 • Jiří Dluhoš
  Jiří Dluhoš
  20.02.2012 13:50

  Pardon jsem na cizím ntb ;-) opravdu jsem to já :D

 • Lenka Strnadová
  Lenka Strnadová
  20.02.2012 23:25

  :))

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Jakou zvolit závěrku
Jakou zvolit závěrku

Me­cha­nická, elek­tro­nická, zá­věrka s před-sklo­pe­nou přední opo­nou a no­vinka: glo­bální zá­věrka ( Sony A9iii). Bez­zr­ca­dlovky dnes ob­vykle na­bí­zejí tři volby. Žádná není uni­ver­zální na všechno. V článku jsem se po­ku­sil shr­nout vý­hody a ne­vý­hody jed­not­li­vých zá­vě­rek pro různé fo­to­gra­fické si­tu­ace.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram