Káhira, Egypt: fotografování v Městě mrtvých

  • alexo
    alexo
    28.05.2009 11:52

    Ty části Káhiry znám dobře. Před deseti lety jsem tam nějakou dobu pracovně pobýval. Chodili jsme pěšky z ambasády (Dokki) až na kopec k mešitě Muhammada Aliho. Cestou nahoru jsme procházeli kolem "Města mrtvých" a také kolem "hrobek mameluků". Dolů do Dokki jsme pak šli zadem, přes vojenské muzeum a uličkami Káhiry, až ke Káhirskému muzeu, pak přes Nil kolem Sheratonu Gezirah a zpět na ambasádu. Také jsem si nadělal spoustu fotek, tenkrát jsem fotil Praktikou. Pobývat pracovně takhle v tomto světě je něco jiného, než týden dovolené a ještě s průvodcem. S cestovkou vidíte pouze nějaké "promile" z těch zajímavostí. I ten nepořádek na ulicích tam pamatuji, včetně různých soukromých firmiček, které vesele provozovali v garážích, otevřených od oběda až do dvou rána. život tam pulzoval hlavně večer. Káhira je opravdu jedno z nejzajímavějších měst světa, ochuzen ten, kdo ho neviděl...

  • Mirda 3
    Mirda 3
    28.05.2009 12:26

    V severní Africe - myslím tím Maroko, Alžírsko až po Egypt se fotí skutečně velmi špatně. Jedná se o země, kde jsou extrémní světelné podmínky po většinu roku a po celý den - podle mne jsou horší než "dole" v Africe. Obrovské kontrasty mezi světlem a stíny (konečně o Maroku např sami Arabové říkají, že je to země horkého slunce a studených stínů), které optika a záznamové medium překonává velice obtížně. V době kdy jsem tam pobýval (před více než 20 lety) byly k dispozici fotoaparáty s max časem 500 resp 1000 a filmy 17 - 21, resp 22 din. Používal jsem materiály Kodak nebo Fuji. Agfa byla naprosto nevyhovující a neuměla se s podmínkami vyrovnat, barvy dostávaly nevěrohodný nádech do modra, který se nedal odstranit. To jen tak na doplnění. Zkušenosti s digitálem z těchto zemí nemám. Autorovi přeji vše nej - a dobré světlo.

  • DianaKa
    DianaKa
    28.05.2009 12:40

    S cestovkou se člověk ani do "Města mrtvých" nedostane. Když je tam člověk bez cestovky, maximál. s místním doprovodem, tak jsou ty zážitky o hodně intenzivnější...
    Fotky se mi líbí pro jejich autentičnost.
    Taky přeji dobré světlo.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    28.05.2009 22:44

    Egypt se poslední dobou rychle mění. V tomhle smyslu má zatím Severní hřbitov nebo Islámská Káhira dost štěstí. Všechny ty lidi či stavby má cenu fotit. Za 10 let už to může být všechno jinak. Bohužel lidí žijící v bídě se snaží urvat co mohou. Ochrana islámských památek je podstně horší, než těch starověkých.

  • DianaKa
    DianaKa
    28.05.2009 23:41

    Andrej: dovolím si trochu oponovat. Byla jsem v Kahire poprve pred 9 lety a myslim si, ze Mesto mrtvych je stejne tehdy, jako dnes. Stale si zije svym tempem, svym zivotem, akorat je tam mozna jeste vice lidi, nez driv, ale rozhodne se tam pro ně nic nemeni k lepsimu. V Egypte se meni "k lepsimu" (davam to zamerne do uvozovek proto, ze je to relativni pojem) pouze to, co je urcene pro turisty a tyka se turistu. Pro mistni chude lidi se za 10 let nic nezmeni. Mozna k horsimu. Ale rozhodne za 10 let Mesto mrtvych nezanikne, ani necekam, ze se do neho zavede moderni infrastruktura. Netroufam si soudit, jestli je to dobre anebo spatne.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    29.05.2009 15:53

    To: DianaKa Asi máte pravdu. Fakt, že je to hřbitov, chrání stavební památky a nikdo si snad nedovolí zde postavit nějaké moderní krabice.

  • JirkaB0
    JirkaB0
    09.03.2015 16:24

    Asi vzdycky uz mi bude lito to, ze Kahiru a Gizu clovek nezazije takovou, jaka byla pred nejakymi 100 lety, kdy tady jeste nebyly davy turistu a misto melo uplne jinou atmosferu. <a href="http://www.mahalo.cz/egypt/destinace-egypta/kahira.html">Káhira</a> je pritom tak krasne mesto. Jeste za dob dvojice Z+H to musela byt parada, dneska uz je to spis cirkus :(

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse