Test fotoaparátu FujiFilm FinePix S6500

Tentokrát se nám do redakce dostala novinka firmy Fujifilm - FinePix S6500. Přestože jeho rozlišení se nežene k současným nejvyšším hodnotám, budou pro vás snímky jistě zajímavé. I vlastnosti a funkce vás možná budou zajímat. Stačí si přečíst následující test a třeba najdete odpověď na otázku: "Jaký je?"

K dispozici jsme měl jeden z prvních vzorků, a proto jsem neměl žádné obvyklé příslušenství s výjimkou sluneční clony. Zaměřil jsem se na běžné focení, nikoliv na technické detaily s tím spojené.

Stručná charakteristika

S6500 je kompaktní 6,1 Mpx (efektivně) fotoaparát s 10,7× optickým zoomem, s LCD o rozlišení výborných 235 000 bodů. Co jistě zamrzí, je absence optického stabilizátoru obrazu a naopak potěší 10MB interní paměť, která se po zaplnění karty bude jistě hodit. V tuto chvíli není cena fotoaparátu stanovena (září 2006).

Tělo a ovládání fotoaparátu

FujiFilm FinePix S 6500 Pohled shora

Pokud existují fotoaparáty, které drží v ruce „jako přibité“, pak mezi ně patří S6500. Jeho grip a především vybrání pro prostředníček je (pro odpovídající velikost rukou) naprosto bez chyby. Pogumování již jen dopomáhá k výbornému držení. Prostě pokud S6500 nezahodíte, tak vám z ruky rozhodně nevypadne. Rozměry jsou 130.9×97.5×128.0 mm a hmotnost bez baterií je kolem 600 gramů.

Pohled zdola Umístění karty xD
Levá strana Ovládací prvky

S ovládáním je pro někoho však na štíru. Třeba páčka zapnutí, kde první pozice je pro prohlížení a druhá pro snímání. Není však problém si na takové uspořádání zvyknout. Stejně tak konzervativním „hledačům“ tlačítka Menu, a všech funkcí pod ním, může vadit existence tlačítka F, kde se najdou nejpoužívanější funkce. Nejpoužívanější podle vývojářů, nikoliv podle majitele. Manuální ovládání zoomu i ostření pomocí prstenců na objektivu, které zde najdeme, se stále ještě nestalo pravidlem. Ovládání zoomu je perfektní. Dobrému ovládání prstence ostření brání jeho blízkost k tělu aparátu. Je obtížné jej vhodně držet.

LCD, hledáček a CCD

Hledáček Zadní strana

2,5" LCD má rozlišení 235 tisíc bodů. Jeho čitelnost odpovídá kategorii – je velmi dobrá.
115k obrazových bodů hledáčku je „papírově“ málo, nicméně jsem přes něj ostřil i manuálně. Jak se to povedlo posuďte sami u příslušných snímků. Osobně nemám jakékoliv připomínky.
Fujifilm SuperCCD HR je 6,3 (6,1 efektivně) Mpx čip velikosti 1/1,7" s maximálním rozlišením 2848×2136 (jpg) bodů (4:3) a 3024×2016 (3:2 format). A právě čip je spolu se zpracováním obrazu základem digitální fotografie. Ty uvidíte na konci testu.

Objektiv a ostření

Objektiv je vlastní výroby – Fujinon Zoom Lens. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je excelentních 28 mm – 300 mm. Objektiv má závit o průměru 58 mm, takže připojení příslušenství je jednoduché.

Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro je 10cm a v normálním 40cm. Standardně je k objektivu „bajonetová“ sluneční clona. Za špatného osvětlení si aparát přisvítí zeleným světlem (zobrazí 2×2 čtverce), jehož intenzita postačuje bez potíží na vzdálenost cca 4m.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • pavel pavel
    pavel pavel
    29.09.2006 21:35

    V recenzi zminene poradi na zapinaci pacce 1. prohlizeni a 2. rezim foto, mam uz na sve S7000 a vubec mi to nepride.

  • Pavel Vabrousek
    Pavel Vabrousek
    29.09.2006 22:13

    Dobra recenze Petre, jen bych se primlouval za uvedeni udaju o svetenosti objektivu v kapitolce objektivu venovane a nikoliv dale v textu (dalsi funkce...). Navic mi neni jasne proc te tak prekvapuje minimalni svetelnost 11. To je u kompaktu docela bezne. Vetsi clonova cisla uz prinaseji vyrazne difrakcni vady a pro kompakty s malym cipem nemaji celkem valny smysl.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    30.09.2006 09:28

    2Vabra: pamatuji jen tři modely, které mají clonové číslo větší než 8 (standard je 2,8-8). Hodnota 11 je tedy neobvyklá.

    Nepočítám v to automatické kompakty, které mají clony běžně nad devět (viděl jsem na tele už i patnáct, ale ty si "hází" foťák sám).

  • Pavel Vabrousek
    Pavel Vabrousek
    30.09.2006 09:43

    PetrKor: Ok ja myslel, ze te z pohledu SLR prekvapilo jak ce maximalni clonove cislo male ;-) Takhle jo.
    Rukama mi neproslo tolik fotaku co tobe, ale 11 manualne volitelnou mela urcite Minolta A1. Tady bych to mozna i cekal, nebot Fuji senzor je vetsi nez standardne pouzivany u kompaktu, tudiz difrakce rusi kresbu az o kousek dale, a vetsi sance potlacit sum pri vyssim ISO.

  • Scorpio
    Scorpio
    12.10.2006 09:27

    To: Pavel3
    Taky mám S7000 - kopil jsem ji před 14 dny a teď váhám, zda jsem neměl počkat na S6500. Urřitě tu 7000-ku máš dýl - můžeš se pokusit je nějak porovnat? S6500 jsem viděl na Invexu a zoomování prstencem na objektivu chodí úplně jinak, než na 7000. Stejně tak manuální ostření.

    Kdyžtak prosím piš na js4@erp.cz
    Díky, Jarda

  • Yesname
    Yesname
    20.11.2006 15:38

    Tedy bylo to naházení perel, ale ten foťák jsem dostal k narozeninám. Jediné, co zatím můžu říct je to, že zpočátku využiji jen malou část nabídky. Co se týká spotřeby - za odpoledne, kdy měl foťák k dispozici náš mladej, došly originální baterky, za zbytek večera, kdy jsem se učil tohle dělo (alespoň pro mě) ovládat, odešly obyčejné baterky z Penny marketu. Jsou nějaké doporučené baterie (asi alkalické) všeobecně k takovýmto foťákům? Kopírování obrázků do PC jsem očekával jednoduché s prostým připojením foťáku jako další diskové jednotky na způsob flashdisku a s odpovídajícím ovládáním. Nějak mi moje PC nechce takto foťák zobrazit, přestože se tváří, že je nějakým způsobem připojen. No nic, třeba na to ještě nějak přijdu, přinejhorším pořídím onu zmíněnou čtečku karet (což mi už také doporučil známý). Zkrátka a dobře dostal jsem parádní kousek, který si snad ani nezasloužím a oproti profíkům nebo skoroprofíkům, kteří se tady vyjadřují můžu říct jen - je to krásný foťák a zaslouží si, abych se s ním naučil fotit. Třeba se mi to i povede. Jediné, co by mi trochu schází, je možnost zaznamenámí sekvencí větší rychlostí. Při zaznamenání prvních nebo posledních tří snímků sekvence je rychlost přijatelná, ale ty tři snímky přece jen nestačí.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram