• Asociace profesionálních fotografů
  • TOPlist

Sony - nové kapesní superzoomy HX90V a WX500

14.04.15 10:02  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Podle výrobce jsou nově představené modely Sony Cybershot HX90V a Sony Cybershot WX500 nejmenší ve své kategorii. Oba nabízejí stabilizovaný 24-720mm eq. 30x zoom a 18Mpx 1/2.3" BSI senzor. Ze specifikací pak zaujme 60p Full HD video, Wi-fi a NFC. Šikovný je ovládací prstenec kolem objektivu či výklopný displej. Malé (a milé) překvapení se skrývá u modelu HX90V. Ten nabízí vyskakovací EVF podobně jako model RX100 III (o něm více zde).

Celý příspěvek

 

Olympus - nový odolný kompakt TG-4 a vylepšený Stylus 1s

13.04.15 09:55  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Olympus představil nový fotoaparát řady Though - TG-4.

Vzhledem se příliš neliší od stávající verze TG-3. Stejné jsou i specifikace snímače a objektivu: 1:2.3" 16MP BSI CMOS a 25-100 eq. objektiv o světelnosti F2.0-4.9.

Velká změna nového modelu je ale podpora RAW formátu.

Z dalších vlastností jsou důležité specifikace odolnosti:
- ponořitelnost do 15m
- tlakuodolnost do 100kg
- pád až do 2.1m
- mrazuvzdornost do -10°

Dále je u tohoto typu téměř povinný GPS modul a dnes už i Wi-fi. Olympus Though TG-4 má obojí.

Druhou novinkou, která už tak "nová" není, je příchod modelu Stylus 1s.
Jedná se o vylepšení stávajícího Stylus 1 (náš test zde). Již dříve byl oficiálně představen (viz naše zpráva v blogu), ale teprve nyní se dostává mimo Japonsko.

Celý příspěvek

 

Open Air Foto Festival - Foto workshopy

13.04.15 09:50  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Open Air Foto Festival - Foto workshopy

Open Air Foto Festival pro vás připravil nabitý program a kromě aktivního focení, výstav a přednášek se můžete těšit i na workshopy s předními českými a zahraničními fotografy.

Celý příspěvek

 

Canon - nová hybridní videokamera/fotoaparát XC-10

09.04.15 09:38  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Canon představil model XC-10, kompaktní videokameru se 4K rozlišením kombinovanou s fotoaparátem.

V těle, které je i svým designem a ergonomií přesně na pomezí fotoaparátů a videokamer najdeme speciální 12 Mpx CMOS o velikosti 1" a nový obrazový procesor Canon DIGIC DV5.

V případě standardu UHDTV se 4K rozlišením (3 840 x 2 160 px) umožňuje videokamera nahrávat na interní paměťovou kartu CFast 2.0 rychlostí až 305 Mb/s, v případě Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů) na SD kartu rychlostí až 50 Mb/s. XC10 podporuje i standard barevného vzorkování 4:2:2 pro vysoké rozlišení.

Kamera podporuje nový kodek Canon XF-AVC H.264.


Celý příspěvek

 

Lensbaby - nový portrétní objektiv Velvet 56mm F1.6

08.04.15 12:09  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
V Lensbaby představili nový portrétní objektiv Velvet 56mm F1.6.
"Velvet" znamená samet a objektiv by měl být v první řadě měkký - "soft". To může být velice zajímavé na portréty a podobné objektivy v minulosti vyráběli i slovutní výrobci fototechniky, jako je Canon, Nikon nebo Pentax.
Měl by ostřit od 13cm (zvětšení 1:2) a nabídne plně manuální ovládání ostření i clony. Clonit se dá až do F16.
 

Samyang - nový objektiv 100mm F2.8 Macro + video verze

03.04.15 13:08  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Jihokorejský výrobce fotografické optiky Samyang (prodávající i pod značkami jako Rokinon či Bower) představil nový 100mm F2.8 makroobjektiv. Nabídne zvětšení 1:1, pouze manuální ostření a lze předpokládat, že také dobrou optiku - Symyang je znám (alespoň u svých novějších modelů) tím, že nabízí optiku na úrovni značkové konkurence za zlomek ceny - jen bez AF. Tento objektiv však bude stát v Evropě 549 Eur, což není málo - takže snad má výrobce dobrý důvod nasadit cenovku na úrovni konkurenčních AF objektivů.

Pro některé bajonety také Samyang nabízí automatickou clonu řízenou z těla - Nikon, Pentax a nově i Canon. Předpokládáme, že se na to můžeme spolehnout i u tohoto modelu.

Zajímavější však možná bude kinematografická verze, která rozhodně nepřichází do tolik konkurenčního prostředí - tichý chod ostření, plynulé otáčení clonového kroužku a ozuby na obojím, spolu s označením hodnoty clony v T krocích a horizontálně psaným údajům na tubusu objektivu předurčuje objektiv milovníkům natáčení videa a je jednou z mála alternativ pro video-makroobjektiv na trhu.


Celý příspěvek

 

OKEM PROFESIONÁLA - duben 2015

02.04.15 15:27  Permalink  jakubsukenik  Digitální fotografie
Při hlubším studiu fotografie je jedním z oblíbených zadání "zpracovat fotograficky dané téma". Seriál "Okem profesionála" nabízí každému začínajícímu i pokročilému fotografovi možnost zpracovat zadané téma a nechat si své snímky zhodnotit profesionálem. Každý měsíc či dva je vypsáno nové téma a je jen na vás, jakým způsobem ho ztvárníte. Hodnotí se především nápad, kreativita a originální pojetí.
Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu - profesionální fotograf, který hodnotí téma měsíce, vybere jednu fotografii, jejíž autor obdrží cenu, kterou do soutěže věnovalo Centrum FotoŠkoda.


Téma na duben 2015:„Řeč lidské ruky“"Lidská ruka má specifickou schopnost vyjádřit gestem různé emoce. Ruka jako hlavní prvek fotografie ve spojení s dalším dokáže zcela jasně promlouvat k divákovi a vyjádřit obsah mnoha situací podobně jako výraz tváře."
Milan Šusta
Fotografie na téma "Řeč lidské ruky" můžete posílat do 30. dubna 2015, 23:59 na adresu: fotoaparat@fotoaparat.cz
Maximální počet fotografií: 2 (dvě)
Technické parametry: max. 500kB, max. 800 pxl delší strana
Hodnotí: profesionální fotograf Kamil Varga
Můžete doplnit také váš komentář (jak a čím jste fotografii pořídili, váš záměr, ...)

Těšíme se na vaše snímky!

Vybrané snímky budou uveřejněny na stránkách FotoAparát.cz v sekci FotoRádce.

Celý příspěvek

 

Výstavy v Minigalerii Centrum FotoŠkoda - duben 2015

02.04.15 15:26  Permalink  jakubsukenik  Výstavy
Minigalerie Centra FotoŠkoda


Minigalerie Centra FotoŠkoda nabízí pravidelně množství fotografických výstav.

Vernisáže výstav se konají každé pondělí v 17.00 hodin (v případě, že je pondělí státním svátkem, koná se vernisáž v úterý). Výstavy končí v sobotu téhož týdne nebo týdne následujícího (v případě 14ti denní výstavy) v 17.00 h.

Duben 2015:

- 23. 3. - 4. 4. 2015 Jan Johann Jaroslav Miška: Magická Bretaň; Normandie a kouzelná Paříž
- 7. 4. - 18. 4. 2015 Večerní FotoŠkola CFŠ: Osobnosti Večerní FotoŠkoly Centra FotoŠkoda (vernisáž mimořádně od 17:30 hodin!)
- 20. 4. - 2. 5. 2015 Angelo Purgert: První republika, Charitativní fotografická výstava

Změna programu, termínu a času vernisáže vyhrazena!
 

Nová bezzrcadlovka Nikon J5

02.04.15 14:52  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Nikon dnes oznámil novou bezzrcadlovku Nikon J5. Jedná se o "střední třídu" mezi bezzrcadlovkami Nikon ("S" je pak amatérská a "V" je pokročilá).

Přináší několik novinek - nejvíce oko zaujme strong>nový design - pryč je "mýdlová krabička" - J5 se veze na vlně retrodesignu - stříbrný kov a koženka + manuální ovladače (přibyl volič režimů PASM a jeden roller). Stejně tak si nelze nevšimnout nového výklopného displeje, který je umístěn na dlouhém rameni a umí i 180° pro snadné fotgrafování dnes tak populárních autoportrétů (neboli "selfie", pro ty, kteří toto trendy označení rádi : ).
Velká změna se udála pod kapotou, systém Nikon 1 dostal po čase nový senzor (1") - místo původního 18,4 Mpx je to nyní 20,8 Mpx. Změna není důležitá ani tak kvůli zanedbatelnému nárůstu rozlišení, jako spíše kvůli zlepšení fotografování za zhoršeného osvětlení - pokud se jedná o stejný senzor, který v jiných modelech již na trhu známe, mělo by lít o posun kupředu od staršího 18,4 Mpx.
Téměř povinnou funkcí se postupně stává 4K video - Nikon J5 ho zvládá při 15fps.
Stejně tak se stává standardem i Wi-fi a NFC.


Celý příspěvek

 

Nová dvojoká (!) zrcadlovka Mint Instantflex TL70

31.03.15 12:21  Permalink  jakubsukenik  Tiskové zprávy
Společnost Mint, která se specializuje původně na servis známých instantních fotoaparátů Polaroid, využila své zkušenosti z oboru a představila vlastní fotoaparát - jak jinak (a jak i název napovídá) než na instantní film.

Co je na něm ale zajímavé, je jeho konstrukce - toufnu si tvrdit, že to bude hodně dlouho, kdy nějaký výrobce představil nový fotoaparát typu dvojoká zrcadlovka (tedy jeden objektiv na ostření a komponování, druhý na fotografování).

Tento typ už je někdy od třicátých let vytlačován moderními jednookými zrcadlovkami (SLR). Jsou menší, praktičtější, levnější na optiku a netrpí paralaxou ani stranovým převrácením obrazu na matnici.

Ale podle některých fotografů jim chybí kouzlo dvojokých zrcadlovek, jen si vzpomeňte na staré Flexarety, Rolleicordky, Yashicy...

Nyní tedy příchází Mint Instantflex TL70, s 65.4mm objektivem, clonami 5.6, 8, 16 a 32 + nastavení hvězdičkového clonového otvoru. Nabíjí se do něj 54x86mm Fuji Instax Minim obraz je velký 46x62mm.

Další zajímavostí může být také zabudovaný blesk - pravděpodobně premiéra ve světe TLR (dvojokých zrcadlovek). Objektiv je triplet, ostří se od 48cm, závěrka umí 1-1/500sec + B, expozice je automatická s možností kompenzace expozice.


Celý příspěvek