FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Jaroslav Rössler - recenze monografie

8.4.2002 8:00 Tomáš Pospěch, FotoAktuality - Recenze

Po knize Alexandra Hackenschmieda, Bohdana Holomíčka a Alfonse Muchy vydalo letos nakladatelství Torst v edici Fototorst monografie Jindřicha Štyrského, Zdeňka Tmeje a Karla Cudlína. Přes nesporný význam těchto publikací, někdy vůbec prvních autorských monografií, si samostatnou pozornost zaslouží kniha o významném českém avantgardním fotografovi, Jaroslavu Rösslerovi.

Z jeho téměř legendárního díla byly dosud známy jen fragmenty a v jeho biografii zůstávalo mnoho neznámých skutečností. Častokráte opěvované, především meziválečné snímky tohoto fotografa, nebyly souhrnně k vidění v žádné publikaci a pro náročnější zájemce zde byla jen monografie Martina Steina napsaná jako diplomová práce na FAMU v roce 1984.

Jaroslav Rössler

Jaroslav Rössler

Přitom právě v tvorbě Jaroslava Rösslera můžeme vidět jedno z prvních uplatňování abstrakce a konstruktivismu ve světové fotografii, jen krátce po Strandových fotografiích světel a stínů v detailech misek Coburnových vortografiích z let 1916 - 1917 nebo plošných fotogramů Christiana Schada z roku 1918. V roce 1923 přijal jinak introvertní Jaroslav Rössler na pozvání Karla Teigeho členství v Devětsilu a jeho fotografie, fotomontáže a kresby se tak objevovaly na stránkách Disku, Pásma, Stavby nebo ReDu.

Autor Vladimír Birgus tak mohl na stránkách drobné monografie shrnout Rösslerovu tvorbu, jak ji na jaře letošního roku představil na výstavě v prostorách pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Poprvé zde můžeme na rozsáhlém obrazovém materiálu a v knižní podobě sledovat raná jednoduchá zobrazení předmětů a stínů vedoucí postupně k abstrakci v jednoduchých světelných obrazcích z let 1923 až 1925, Rösslerovy fotogramy, montáže, koláže i reklamní a reportážní snímky. Pozoruhodné je také násobení motivů prostřednictvím zrcadel (surimprese), což vedlo Rösslera i k patentu, který se ale marně snažil prodat Hollywoodským ateliérům.

Jaroslav Rössler

Jaroslav Rössler

Diváka už při letném pohledu překvapí rozpor mezi moderností Rösslerových prvních fotografií a archaičností jejich technického provedení, která připomíná, že se Rössler v roce 1917 vyučil v ateliéru Františka Drtikola a dlouhá léta u něj pracoval. Techniku bromolejotisku užívá dokonce ještě v roce 1948. Vladimír Birgus také pravděpodobně jako první upozorňuje, že Jaroslav Rössler psal podobně jako i řada dalších členů Devětsilu (Teige, Nezval, Černík, Seifert, Voskovec, Vančura), krátká filmová libreta, které byly vnímány jako definitivní díla.

Kniha připomíná také Rösslerovy pozdější práce, kdy se po dlouhém odmlčení vrátil k volné fotografické tvorbě až na konci čtyřicátých let. Přestože tyto snímky již nedosahují hodnot a aktuálnosti prací meziválečného období, vymykají se z ní například symetrické fotomontáže, vytvářené sice později než Rodčenko, ale zato dříve než čeští fotografové Vilém Reichmann nebo Ivo Přeček. V šedesátých letech převažují většinou lyrické snímky, růže, náhrdelníky, krajky, peříčka apod.

Malými krůčky je Rössler objevován od začátku 70. let do současnosti. Nemalou měrou k tomu přispěla autorská výstava v Malé výstavní síni Československého spisovatele v Praze, připravená tehdejší studentkou dějin umění Janou Bokovou nebo autorovo setkání s Annou Fárovou, která mu v roce 1975 uspořádala retrospektivu ve Funkeho kabinetu Domu pánů z Kunštátu v Brně. Jaroslav Rössler se své monografie nedožil, umírá v roce 1990. Nyní vydaná kniha však dostatečně dokládá, že autor, jehož meziválečné dílo je vyslovováno spolu s Františkem Drtikolem, Jaromírem Funkem nebo Josefem Sudkem, se stal legendou české fotografie po právu.

Tomáš Pospěch

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

Poslední články autora

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení