Zajímá vás jak se vyvolávají barevné diapozitivní filmy? Článek "proces E-6" vás zasvětí do jednotlivých strojových vyvolávacích postupů.

Vyvolávací proces E-6 je určen pro vyvolávání barevných diapozitivních filmů (můžete se setkat i s označením inverzní nebo pozitivní film). Vyvolávací proces E-6 byl vyvinut společností Kodak podobně jako proces C-41. Pro svou oblíbenost se nakonec stal standardizovaným procesem pro vyvolávání inverzních filmů i jiných výrobců.

Proces E-6 lze vyvolávat strojově nebo ručním zpracováním. Inverzní filmy vyvoláváme třílázňovým nebo šestilázňovým zpracovatelským postupem. Ve srovnání s procesem C-41 je E-6 náročnější. Vyžaduje přesnou temperaci lázní, dodržování vyvolávacích časů a samozřejmé čistotu zpracovatelského postupu.

Šestilázňový vyvolávací proces

Ve skutečnosti šestilázňový proces obsahuje celkem devět zpracovatelských kroků: sedm kroků v chemických lázních a dvě vypírací fáze. Zpracovatelský postup šestilázňového procesu se skládá z vývojky č/b, inverzní lázně (převracecí lázeň), barevné vývojky, kondicionéru (kondiční lázeň), běliče, ustalovače a stabilizační lázně. Zbytek tvoří vypírání, které následuje po vývojce a ustalovači. Vypírání a stabilizace se nepočítá – proto šestilázňový vyvolávací proces. Celé to včetně vypírání a stabilizace trvá asi 30 minut. Několik minut navíc může trvat temperace chemických lázní a sušení filmu. Temperace je zahřívání chemikálií na pracovní teplotu.

Třílázňový proces

Třílázňový proces je jednodušší a částečně i rychlejší. V tomto případě se používají chemikálie, které slučují inverzní lázně s vývojkou a bělič s ustalovačem. V některých případech chybí kondiční lázeň a vypírání po barevné vývojce. Může se zdát, že tímto řešením se radikálně sníží i celková doba vyvolávání. Není to však pravda. U sloučených lázní, například u vývojky s běličem, se musí prodlužovat vyvolávací doba o několik minut na rozdíl od šestilázňového procesu. Díky zjednodušenému procesu můžeme zkrátit dobu vyvolávání na cca 20 minut (není počítáno s temperací a sušením). Zjednodušený třílázňový proces nemá vliv na kvalitu výsledného obrazu.

Pracovní teploty lázní obou postupů se pohybují kolem 38°C. Jen výjimečně se můžeme setkat s lázněmi pro ruční zpracování, kde temperace lázní může být až 40°C. Šestilázňový i třílázňový proces lze použit pro strojové i ruční zpracování barevných diapozitivních fil­mů.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram