Zpráva z 2. Pražského FotoMaratonu 24. 5. 2014

V sobotu 24. 5. se po celé Praze konal již 2. ročník unikátní fotografické soutěže – Pražského FotoMaratonu. Cílem soutěžících bylo v čase 5 hodin vyfotografovat 6 soutěžních fotografií. Nebylo to však jednoduché – fotografie měly přesně zadaná témata jednotlivých kategorií a soutěžící je museli fotografovat v zadaném pořadí. Jak se jim to povedlo se dozvíte dále v článku.

Soutěž začala dopoledne v půl jedenácté, kdy se soutěžící počali scházet na startu v Centru FotoŠkoda. Zde byla odtajněna témata, která se tak všichni soutěžící dozvěděli až na místě: Oko, Kýč, 10 vteřin, Past, Návštěvníci a Kruh. Každý z nich pak musel vyrazit „do terénu“ a přinést do cíle v KC Zahrada právě jednu fotku ke každému tématu a to v tom pořadí, ve kterém byla zadávána.

Na startu se sešlo na dvě stě lidí – někteří soutěžili sami, jiní přišli jako pár či třeba celá rodina. Soutěžilo o hodnotné ceny, ale celá akce skýtala i trochu netradiční možnost výletu do našeho hlavního města.

Při odevzdávání fotek bylo důležité, aby soutěžící přinesl do cíle v KC Zahrada paměťovou kartu právě a jen se šesti soutěžními fotkami + ofoceným soutěžním číslem. Fotky byly sehraným týmem FotoMaratonu staženy a karta byla účastníkovi ihned na místě vrácena. Účastníci si pak mohli užít doprovodného programu přednášek a workshopů, navštívit prezentace firem Canon, Zoner či FotoŠkoda nebo dočerpat energii u stánku s občerstvením či u kávy. Mezitím se šestičlenná komise pustila do hodnocení snímků – a že to nebyla lehká práce: fotografií se sešlo neuvěřitelné množství a vybrat mezi záplavou povedených snímků ty nejpovedenější nebylo snadné. Každou fotografii každého autora porota ohodnotila a vítězi se stali ti, kterým se od komisařů sešel největší součet bodů.

Velkou předností této soutěže je fakt, že se výsledky soutěžící dozvědí ještě tentýž večer a rovnou si odnesou i ceny. Mezi nimi třeba fotoaparáty Canon, monitor EIZO, knihy od Zoner Press, předplatná časopisů Koktejl a DigiFoto magazín nebo fotografický kurz od FotoInstitut.cz.

Nakonec zvítězila Lucie Čálková (která byla shodou okolností registrována jako soutěžní č. 1, asi to přineslo štěstí:-), která si odnesla fotoaparát Canon EOS 700D. Na dalších finálních pozicích bylo umístění následující: