Velcí fotografové: Stanley Kubrick

Většina z nás zná Stanley Kubricka jako filmového režiséra a producenta. Jeho 2001: Vesmírná odysea je ikonou mezi scifi filmy. V mládí se však Stanley Kubrick několik let živil jako fotograf v New Yorku. Pro tento článek jsem si připravil jeho snímky z let 1947-48, které byly v loňském roce k vidění na jeho výstavě v Domě fotografie v Moskvě.

Stanley Kubrick (1928–1999), legendární americký filmový režisér, který většinu svého života prožil v Anglii, odkud spolupracoval s Hollywoodem. Byl přítelem Stevena Spielberga. Často s ním diskutoval o filmaření, i když toto přátelství vyšlo najevo až po jeho smrti. Steven Spielberg pak dotočil jeho rozdělaný film A.I. Umělá inteligence.

Autoportrét

Světlo, zvláštní kompozice a určitá tajemnost až mystika. Tohle vidíte již z jeho fotografií z doby, než se stal filmařem. Jeho otec Jack Kubrick, který pracoval jako lékař, koupil Stanleymu fotoaparát značky Graflex již ve třinácti letech, a ten pak začal zuřivě fotografovat. V šestnácti letech, ještě na střední škole, se stal školním fotografem. Své fotografie vyvolával v temné komoře svého kamaráda. V sedmnácti letech se stal oficiálním fotografem časopisu Look. Byl také výborným šachistou. Přivydělával si takto hrou o čtvrťáky po šachových klubech nebo na Washington square (zde se hraje i dnes). Na filmovou dráhu natrvalo přesedlal až v roce 1950. Ukázalo se, že to bylo správné rozhodnutí.

Všechny fotografie, které komentuji v tomto článku byly pořízeny na výstavě v Domě fotografie v Moskvě v lednu 2012. Snímky byly prezentovány v zasklených rámech v nepříliš dobře osvětlených prostorách. Proto jsou často patrné parazitní odrazy. Takhle to však jako návštěvník prostě vidíte.

Kolumbijská universita, New York, leden 1948

Kolumbijská universita spolu s Harvardem, Yale a Princetownem patří do velké čtyřky prestižních škol v USA. V roce 1948 se stal jejím rektorem Dwight D.Eisenhower, o pět let později v pořadí 34. President Spojených států. To bylo také jedním z důvodů, proč vznikl tento dokument.

Dwight D. Eisenhower

Všiml jsem si, že prakticky všechny portréty na výstavě jsou fotografované z podhledu. Je to způsob, jak zdůraznit velikost a důstojnost.

Laboratoř, Kolumbijská universiza, 1948
Sklář, Kolumbijská universita, 1948
Bethelem

Profesor E. T. Booth je portrétován jako ředitel projektu spolu s dvěma inženýry v pozadí před ještě nedokončeným obřím cyklotronem, který váží 2,500 tun a bude urychlovat částice napětím 400 milióny voltů. Lidé vypadají v porovnání s obřím strojem jako nepatrné bytosti. Fotka působí až surrealisticky, vyjadřujíc geopolitické ambice země a jejích lidí.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Feanor
    Feanor
    07.08.2013 22:11

    Zajímavý článek.
    Z Kubrickových filmů je hodně znát že je točil člověk s fotografickýnm cítěním. Kdo viděl třeba Eyes Wide Shut, určitě si vzpomene na tu skvělou práci se světlem. Kubrick byl známý tím, že během natáčení až fanaticky neustále kontroloval perspektivu a hloubku ostrosti. Při natáčení Spartaka si kameraman Russell Metty stěžoval že Kubrick prakticky převzal jeho práci a on jen otrocky vykonává jeho pokyny - tento film pak dostal Oskara za kameru.
    Když jsem asi před deseti lety viděl v televizi Kubrickův film Barry Lyndon, mnohokrát jsem si u některých jeho statických záběrů říkal, že by z nich byla úžasná fotka. A při pohledu na tu brilantní ostrost záběrů se mi ani nechtělo věřit že se jedná o snímek z roku 1975. Mimochodem pro natáčení tohoto filmu byly použity speciální ultrasvětelné objektivy, jedním z nich byl Carl Zeiss 50mm F0,7 Planar, který byl údajně vyroben na zakázku pro NASA a byl jím snímán povrch Měsíce. Režisér David Ondříček jednou hovořil o tom že jeho otec byl těmito objektivy fascinován a požádal Kubricka jestli by mu je zapůjčil pro natáčení jeho filmů. Kubrick prý odmítl.

  • naNOSEkunda
    naNOSEkunda
    10.08.2013 14:53

    Ještě bych rád přidal Kubrickovu fotku Jacka Nicholsona.

    http://1.bp.blogspot.com/-kc8IimU-m1w/UPFUggqvoHI/AAAAAAACPfU/fFqAkjVJA8w/s640/01+A+self+portrait+of+Stanley+Kubrick+with+his+daughter,+Jack+Nicholson+and+the+crew+@+the+set+of+The+Shining.jpg

    :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram