FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Test fotoaparátu Canon EOS 100D

1.7.2013 8:00 Jan Dobrovodský, FotoTest - Fotoaparáty digitální

Video

Na natáčení videa se přepnete přímo páčkou zapínání a nahrávání spustíte tlačítkem živého náhledu. Ve videorežimu sice můžete přepínat fotografické režimy, praktický význam to ale nemá. Plnou kontrolu nad nastavením máte v M, kde si volíte čas, clonu a citlivost. Dále pak WB, Picture style, Automatickou optimalizaci jasu, Efekt miniatury (zrychlený záznam), metodu AF, režim a velikost snímání pro fotografování při videu (v záznamu bude při vyfocení fotografie malý kousek chybět) a také parametry samotného záznamu - rozlišení FullHD s max. 25fps (v PAL), HD s 50fps nebo VGA. Pro nenapravitelné autory dlouhých a nudných záběrů nechybí Videomomentka, která zachytí pouze 4s záznamu. V režimech P/Tv/Av již nemáte kontrolu nad expozičními parametry a volíte pouze kompenzaci expozice. Expoziční parametry v M i kompenzaci expozice lze měnit v průběhu natáčení. Jakýkoli automatický režim při natáčení videa pouze drasticky omezí další dostupná nastavení, nemá tedy příliš smysl v těchto režimech natáčet.

Právě při natáčení videa se projeví výhody hybrid AF v kombinaci s objektivy STM (krokový motorek). Při testování jsem měl k dispozici setový EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS STM a fotoaparát během videa spolehlivě přeostřoval kam jsem mu ukázal (a to doslova ukázal prstem na dotykovém displeji) – navíc i při změně kompozice objekt poměrně spolehlivě sledoval a držel na něm zaostření (to byla slabá stránka AF u videa u SLT Sony – omezený počet bodů pro sledování). Na ukázkovém videu takto pevně umístěný fotoaparát sledoval a průběžně držel v ostrosti lezoucího šnečka – v závěru jsem přeostřil na pozadí klepnutím na pozadí na dotykovém dispeji. Je krásně vidět rozdíl proti kontrastnímu ostření při právě takovémto přeostřování. Fotoaparát podle světelných podmínek necelou vteřinu čeká a pak přeostří plynule, přesně a nehledá finální polohu. Takového výsledku ani s ručním ostřením nedosáhnete. Nezanedbatelnou výhodou STM objektivů je také naprosto neslyšné ostření které nenaruší zvuk videa. Samozřejmě lze připojit externí stereo mikrofon, ten vestavěný je mono. Celkově vzato EOS 100D je pro natáčení videa naprosto parádní nástroj, k dokonalosti chybí jen možnost natáčet s prioritou clony a zároveň pevným ISO a větší výběr STM objektivů (těch se dočkáme časem).

Další funkce

Mezi další zajímavé funkce fotoaparátu patří:

 • senzor pro IR spoušť
 • možnost automatické korekce vínětace a chromatické aberace známého objektivu
 • hodnocení fotografií * přímo ve fotoaparátu
 • spouštění prezentace přímo ve fotoaparátu (s hudbou na pozadí)
 • možnost nastavení autora a © vkládaného do EXIFu fotografií

korekce vad objektivu vypnuta

korekce vad objektivu vypnuta

korekce vad objektivu zapnuta

korekce vad objektivu zapnuta

korekce vad objektivu

korekce vad objektivu

displej s nastavením při focení

displej s nastavením při focení

informační displej

informační displej

displej s nastavením při natáčení videa

displej s nastavením při natáčení videa

natáčení videa (maximum informací)

natáčení videa (maximum informací)

prohlížení videa

prohlížení videa

přehrávání videa

přehrávání videa

prohlížení fotografií

prohlížení fotografií

prohlížení fotografií

prohlížení fotografií

prohlížení fotografií

prohlížení fotografií

efekty na hotovou fotografii

efekty na hotovou fotografii

výřez

výřez

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

menu

Objektiv

Objektiv jsme již hodnotili, v nedávném testu EOS 700D Petr Koritina napsal:
EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS STM má opravdu zásadní vlastnosti a inovace. Zcela se přepracoval systém pohonu ostření. Přední člen se konečně při ostření neotáčí. Jaké to má pozitivní důsledky na použití filtrů snad není třeba zdůrazňovat. Pokud budete ostřit ručně, je k tomu ostřicí kroužek s velmi hladkým chodem. Při živém náhledu to jistě využijete. Druhým důsledkem je skvělé využití při natáčení videa. Ostření není v reálném výstupu vůbec slyšet. Je někdy mírně pomalejší – při extrémně rychlé změně polohy a ohniska, ale to se dá čekat. Přeostřování je však opravdu nepostřehnutelné, takže při normálním natáčení bez změny ohniskové vzdálenosti bude vše ostré a bez nepříjemného zvuku motorku, nebo sekání videa. Tohle se prostě povedlo výborně. Já osobně mám sice již řadu let výtku na rozsah 18-55, ale když už, tak tento objektiv po všech ostatních stránkách nezklame a i jeho cena v setu je velmi příjemná.

Navrch jen jeden postřeh - objektiv neostří když je fotoaparát vypnutý. Canon se tak s STM objektivy vydal podobnou cestou jako kdysi Olympus u svých zrcadlovek, při manuálním ostření otáčením kroužku pouze říkáte fotoaparátu, jak má hýbat motorkem. Mechanická vazba mezi kroužkem a optikou, jako u obyčejných motorků nebo USM, není. Osobně nejsem velkým příznivcem tohoto elektronického řešení. Má ale jeden zajímavý důsledek. Když otočíte kroužkem rychleji, přeostří objektiv o větší kus než když točíte pomalu. Pro velmi přesné zaostření otáčejte kroužkem co nejpomaleji.

Cena a závěr

Canon EOS 100D není náhradou 650D nebo 700D, je zcela novou řadou. Pro koho je určen? Pro každého kdo touží po zrcadlovce, nechce tahat velký fotoaparát a nemá velké ruce. Profesionálům pak může posloužit jako záložní tělo. Díky své velikosti je přenosný a přitom kompatibilní s veškerým příslušenstvím EOS. Miniaturizace se naštěstí nijak neprojevila na vlastnostech fotoaparátu. Máme zde malou zrcadlovku se všemi podstatnými i méně podstatnými (tlačítko náhledu hloubky ostrosti) funkcemi za cca 20 000 kč (vč. DPH) v setu s novým EF-S 18-55mm 1:3,5-5,6 IS STM – a o tom se vyplatí uvažovat. Snad jen jedinou podstatnou nevýhodu vidím – s tak malým fotoaparátem nebudete vypadat jako profíci.

Hodnocení

Článek má 0 hodnocení.

Komentáře

gorre - omar gorre, 3.7.2013 20:21
Testovat kvalitu výstupu na ISO 12800 za slunečnýho dne a na zelenejch stromech mi přijde kapku ujetý, nicméně odborníci z fotoaparat.cz tomu jistě rozuměj líp...
taffey - Taffey, 2.8.2013 16:11
gorre, test při ISO 12800 za slunečného dne je plně na místě. Asi tak fotí málokdo, ale osobně jsem se přesvědčil už víckrát, že tuhle informaci je třeba znát, neboť jsem se už párkrát dostal do situace, kdy jsem potřeboval extrémně krátký čas na extrémně dlouhém ohnisku při focení rychlého pohybu a tak se mii stalo mockrát, že jsem musel nastavit ISO 6400. Přes den. Tak proč neotestovat i ještě vyšší citlivost? Abych pravdu řekl, tak když používám 300mm a potřebuju clonit, tak pod ISO800 nejdu, a to je ta nejnižší citlivost. To by si ještě mnozí z nás před pěti lety klepali na čelo. Naštěstí jde vývoj mílovými kroky kupředu a ISO1600 přes den není vůbec na závadu kvality. V estrémních případech je dobře znát, jak se mašinka chová při ještě vyšších citlivostech. MYslím, že ti odborníci na fotoaparat.cz vědí dobře, proč to otestovali. No a ten rozdíl mezi ISO 800 a 12800 je jen 5 clon nebo 5 časů. To není nic moc. Poteřbuji-li clonit na F22, tak to zas není tolik. Je to rozdíl mezi tou F22 a F5,6.

Nikon D7000
Nikon D7000
+ AF-S 18-105 VR
+ SDHC 16 GB
+ FotoKurz
+ Poukázka na FotoSlužby

21.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Japonsko - Jaro 10 dní

 • Japonsko
 • 2.4.- 12.4. 2015
 • FIRST Minute - 61 300 Kč

Toskánsko, krajina a architektura

 • Toskánsko
 • 27.5.- 31.5. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

Indie - Ladakh (Himálaj)

 • Indie, Ladakh
 • 13.6.- 27.6. 2015
 • FIRST Minute 59 900 Kč

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

 • Národní parky USA
 • 10. 3. 2016 - 23. 3. 2016
 • FIRST Minuta - 68 000 Kč
kalibrace
Fomei - studiové vybavení