FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Pokročilé úpravy v Adobe Photoshop CS6 – 2.díl: Barevné modely, prostory, gamuty aneb jak zobrazovat

16.8.2012 8:00 Pavel Macenauer, FotoTest - Software

„Vyblitý barvy“, „To pálí, moje oči!“, „Věděl si, že částečnou barvoslepostí trpí až několik procent populace, především mužů ...“ a podobné, často i peprnější komentáře se dočteme pod fotografiemi všude možně po internetu. Jak jim předejít nebo proč nejsou vždy na místě? Co to je barva a jak ji upravit, aby ji věrohodně zobrazily nejen profesionální grafické monitory, ale i zařízení z dob pastelek a bločků?

V tomto dílu se nebudeme věnovat ani tak specifickým úpravám Adobe Photoshop CS6, ale obecně teorii barev. Upravujeme-li fotografie nebo zpracováváme-li RAW a jsme následně spokojeni s výsledkem, je škoda, když ho vidí všichni jinak Proč? To si teď od začátku vysvětlíme.

Barevné modely, prostory a profily

Není překvapením, že v informatice je i barvu třeba vyjádřit pomocí čísel. K tomu se využívá barevných modelů. V zobrazovací technice je nejhojněji používáno RGB (Red, Green, Blue). Využívá 3 základních barev – červené, zelené, modré a pomocí jejich kombinace popisuje výsledek. U tisku se naopak používá modelu CMYK (C - azurová, M - purpurová, Y - žlutá, K – černá). Existuje i spousty dalších, nicméně takový rozbor by už byl na samostatný článek.

Co si ale představíme, když řekneme třeba zelená? V Čechách jsou běžné jehličnaté lesy, a tak mě osobně napadne spíše „tmavá, ne moc svítivá“ zelená. Někdo si vybaví zase „zářivě limetkovou“. A abychom se nejen my, ale i většina techniky shodli, využíváme absolutních barevných prostorů, které již popisují daný relativní barevný model pomocí konkrétní implementace. Existuje tak přiřazení konkrétní chromatičnosti primárním barvám (červené, zelené, modré) – veličina vyjadřující odstín a sytost bez závislosti na světlost a bílý bod. Lze to chápat i pomocí fyzikálních veličin a to tak, že absolutní barevný prostor obsahuje vlnovou délku a barevnou teplotu primárních barev. Tuto implementaci nebo přiřazení nazýváme barevným (ICC) profilem.

U moderních digitálních zrcadlovek nebo v grafických editorech se nejčastěji setkáme se dvěma RGB barevnými prostory – Adobe RGB (1998) a sRGB (IEC 61966-2-1:1999). Za zmínku stojí ještě barevný prostor Lab, který se snaží přiblížit lidskému vnímání barvy a to tak, že odděluje světlost (L) a barevné složky (a, b). Obsahuje v sobě jak barevné prostory RGB, tak i CMYK, a tak nejčastěji nachází akademické uplatnění.

Co používat? Adobe RGB nebo sRGB?

Celý svět je v sRGB, a tak nejste-li si jisti, sRGB je váš prostor. Adobe RGB pouze pokud opravdu víte co děláte. Výhodou Adobe RGB je jeho širší gamut (dosažitelná oblast barevného prostoru). Většina displejů však není zdaleka schopna zobrazit tolik barev, pouze ty nejkvalitnější a tedy i nejdražší. U sRGB jsou barvy nahuštěny do menšího rozsahu, a tak si s nimi váš monitor spíše poradí.

Gamuty Adobe RGB a sRGB

Gamuty Adobe RGB a sRGB

3D zobrazení Adobe RGB a sRGB v barevném prstoru Lab

3D zobrazení Adobe RGB a sRGB v barevném prstoru Lab

Co by se tedy stalo, kdybychom zobrazovali fotografii v Adobe RGB, neměnili nastavení a zobrazovací prostředek by očekával sRGB? Obraz by byl barevně odlišný, vizuálně spíše odsycený (desaturovaný). Představte si následující příklad – máme modrou (0, 0, 200) v sRGB, ta samá barva v Adobe RGB má hodnoty (0, 0, 195). I když se tedy jedná o barvu se stejnou vlnovou délkou, každý barevný prostor ji interpretuje pomocí jiných čísel. Máme-li tedy hodnoty v Adobe RGB, ale zařízení si myslí, že se jedná o sRGB, tak zobrazí méně modrou modrou. Stejně vypadající modrá by v sRGB měla vyšší hodnoty.

Podobný případ, akorát se zelenou je zobrazen na následujících diagramech. Změna barevného prostoru za předpokladu konstantních RGB hodnot změní barvu. Naopak převedení jednoho barevného prostoru na druhý změní hodnoty, ale barevný vjem zůstává stejný.

Převod prostoru (různé hodnoty, stejná barva)

Převod prostoru (různé hodnoty, stejná barva)

Přiřazení prostoru (stejné hodnoty, různá barva)

Přiřazení prostoru (stejné hodnoty, různá barva)

Zobrazení ProPhoto RGB (vlevo), Adobe RGB (uprostřed), sRGB (vpravo) v prostoru sRGB

Zobrazení ProPhoto RGB (vlevo), Adobe RGB (uprostřed), sRGB (vpravo) v prostoru sRGB

A co na to internet?

Na internetu záleží na internetovém prohlížeči. FireFox nabízí ke správě barev plugin a od verze 11 nejen všem obrázkům bez barevného profilu přiřadí sRGB, ale následně ještě vše převede na barevný prostor monitoru. Safari pro Apple to dělá podobně, pouze neřeší obrázky bez přiřazeného profilu.

Internet Explorer 9 si se správou barev také poradí, nicméně jsou spekulace, že vše převádí na sRGB a ignoruje nastavení monitoru. Pokud tedy máme monitor nastaven na jeho optimální barevný prostor, jsou barvy zobrazeny špatně.

Ostatní velké prohlížeče správu barev povětšinou ignorují. Pro Google Chrome existují neoficiální návody, jak ji povolit, ale nic na způsob zaškrtnutí čtverečku v nastavení. Pro Operu správa barev stále ještě zpívá árii o neslyšitelných frekvencích.

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení